Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '11

 
Kategori
Seçim
Okunma Sayısı
153
 

Koşullu seçim

“Koşullu seçim” günlük davranışlarımızda sıkça yer alan bir otomatik davranıştır. Çoğu otomatik davranışlar gibi, eğer fark edilip gözden geçirilmemişse, “koşullu seçim” de bizi sınırlayan bir otomatik davranış işlevi görecektir zaman zaman.
Biz günlük yaşamımızda, çok şeyden birini seçmek zorundayızdır. Örneğin tek bir eş seçmek, tek bir takım tutmak, tek bir ideoloji sahibi olmak…vs. gibi. Bu durum eğitim hayatımızda daha da belirgindir. Çok şıktan birini seçmemiz gerekir. Bunlar birer gereklilik olabilir. Sorun bunların bizde bir koşullanma oluşturmasıyla başlar .Bu koşullanma bizi, çoklu seçim yapabileceğimiz durumlarda sınırlar ve biz, iki ya da üç tane seçme olasılığının bulunduğu durumlarda, yine bir tane seçeriz otomatik olarak. 

Bu koşullanma toplumu şekillendiren bir unsur halindedir, bilim adamı için de, okuma yazma bilmeyen biri için de aynı şekilde işler. 

Bunun toplumsal düzeyde en güzel örneklerini, şu seçim günlerinde görebiliriz.
Ben bir NLP uzmanı olarak kendimi politik yönden değerlendirdiğimde, tek bir partili değil de, yüzde 10 “A” partili, yüzde beş “B” partili… gibi bir eğilimim olduğunu görüyorum. Aslında toplumsal açıdan bakıldığında benim bu durumum, seçmenin çoğunluğunun gerçek durumunu yansıtıyor. Bu yüzdeliklerdeki son değişikliklere göre birine karar verebiliriz ya da kararımızı değiştirebiliriz. 

Peki biz anketlere nasıl yansıyoruz? Hiç, “yüzde kaç CHP’li, yüzde kaç AKP’lisiniz?” gibi bir anket sorusuyla karşılaştınız mı bilmiyorum. Oysa böyle bir anket, istatistiksel olarak daha hassas bilgiler verecektir. Böylece toplumun nabzı, politik olarak daha hassas ölçülebilecektir. 

Fakat biz “koşullu seçim” kalıbımızla ya AKP’li, ya MHP’li veya CHP’liyizdir. Biraz CHP, biraz AKP, azıcık da MHP eğilimliyim demek aklımıza gelmiyor. Oysa bu içsel yaşamımızda çok partili sistemi fark edip tanımaktır. Bu, çoğumuzun içinde bulunduğu gerçek durumdur.Hatta abartacak olursam, demokrasimizin sosyal yönden çok partili sisteme geçmesinden sonra yaşadığı en önemli dönüm noktasını yaşıyoruz toplum olarak. Bu çok partili sistemin bireysel olarak içselleştirilmesi sürecine gelindiğini gösterir. Ama bu durum aydınlarımızca değerlendiriliyor mu, bilmiyorum. 

Tartışma yaratmayacak şekilde ifade edersem: “koşullu seçim” konusunda uyanık olursanız, günlük yaşamda daha avantajlı olursunuz! Gönlünüzce bir gün olsun bugün! 

NOT:“koşullu seçim” kavramını herhangi bir terminolojiden almadım. Kendi gözlemlerimi ifade etme amacıyla oluşturdum. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1121
Kayıt tarihi
: 06.06.11
 
 

Zihinsel Programlama Teknikleri(NLP, Hipnoz, Meditasyon..vs.) alanında, uzun yıllardır araştırma ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster