Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mart '10

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
397
 

Kot işçileri ne durumda

Kot işçileri ne durumda
 

Bir ara gündeme gelen ve tekrar örtbas edilip kapatılan kot işçilerinin sağlık problemleri devam ediyor. 2 yıldır silikosiz tedavisi gören kot taşlama işçisi Ruhat Yıldırak hayatını kaybetti. Silikozis nedeniyle yaşamam veda eden kişi sayısı bilinen 39..

Kot taşlama atelyelerinde ve fabrikalarında çalıştırılan ve üstelik sigortasız bir şekilde çalıştırılan kot işçilerinin hiç bir sağlık güvencesi yok. Üzerlerinden milyonlar kazanılan işçiler kısa bir sürede yaşamlarını yitiriyorlar. Üstelik bile bile.. Çünkü eve ekmek götürmek, çocuklarının karnını doyurmak zorundalar. Bunu bilen atelye sahipleri de bu mecburiyeti kendi lehlerine çevirip, üzerlerinden para kazanıyorlar ve vicdanları dahi sızlamıyor.

Artık kot taşlama işini lazer tekniği ile yaptıklarını ifade eden bazı firmalar vicdanlarını mı rahatlatıyorlar acaba. İnsan hayatı bu kadar ucuz mu? Ölüm saçan bu cinayetlere dur demek gerekmiyor mu?

İnsan hayatı bu kadar ucuz olamaz. Kemerlerini birleştiremeyenlerle, takacak kemeri bile olmayan insanlar arasındaki bu uçurum, bu fark kalkmayacak mı? Sömürenler sömürmeye, sömürülenler sessiz kalmaya devam mı edecek. İnsan olma hakkı, insanca yaşama hakkı kulanılamayacak mı? Birşeyle hep birilerinin tekelinde mi olacak.

BIR DÜŞÜNEN

Silikozis hastalığı nedir?

Kot taşlama, kotların beyazlatılması, eskitilmiş görünümü verilmesi için, kumun, kuru hava kompresörleriyle kotların yüzeyine tutularak aşındırılması işlemine verilen ad. Bu uygulama sırasında solunan tozlar akciğerde silikozis hastalığına yol açıyor.

Sık rastlanan meslek hastalığı olan silikozis, kot taşlama atölyelerinde, döküm ve metal eşya işkolunda, Silikojen tozun solunum yolları korunma mekanizmasını aşarak akciğere kadar ilerlemesi sonucu meydana geliyor. Akciğer kan ve lenf damarlarında çekilmeler ve şekil bozukluklarının oluşmasına neden olan hastalığın tedavisi yok.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Ben iş kazası ve iş mağdurları derneği ni kurdum . amacımz iş kazası ve meslek hastalığı ve işten çıkarılmalar ile ilgili konularda hukuksal destek ve hukuksal mücadele sağlamaktır. Slikozis hastalığı da çok önemli sounlardan biridir. fakat bu konuyla ilgili kimse bir adım bile atmıyor. eğer bu durumlarla ilgili sorunları olan biri varsa bize yönlendirebilisrsiniz. www.ismagdurlari.org da telefonlarımız vardır.saygılar başarılar

Av Suat YURDSEVEN 
 21.03.2010 12:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 384
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1679
Kayıt tarihi
: 02.05.09
 
 

Yazmayı, okumayı, paylaşmayı, özgürlüğü seven, "BİLGİ"lenirken, "BİLGİ"lendiren dünya insanıyım. Lai..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster