Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '13

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
797
 

Kötü kolesterol yalanmış…

Kötü kolesterol yalanmış…
 

Gün geçmiyor ki tıp alanında bildiklerimizden biri yanlış çıkmasın. Hatırlanacaktır, fazle yumurta tüketiminin sağlığa zararlı olduğu, kolesterolü tetiklediği söylenirdi. Sonra yanlış olduğu ortaya çıkmıştı. Şimdide kötü kolesterol denen şeyin toptan yalan olduğu, ilaç sanayi için uydurulmuş olduğu iddiaları giderek güç kazanıyor.

"Kolesterol sanıldığı gibi öldürücü değil, damarları tıkamıyor", "Kötü kolesterol ilaç endüstrisinin ürettiği bir yalan". Bu ifadeler Fransa ve dünyanın en ünlü kolesterol uzmanlarından biri olarak gösterilen Profesör Philippe Even'e ait. Even'in, 21 Şubat'ta Fransa'da piyasaya çıkacak "Kolesterol Hakkında Gerçek" adlı kitabı daha şimdiden büyük tartışma ve şaşkınlık yaratmış durumda.

Fransız profesör kötü kolesterol diye bir kavramın olmadığını da söylüyor. Profesör Even'e göre, kötü kolesterol ilaç endüstrisinin yarattığı bir yalandan başka bir şey değil. Profesör Even kolesterol düşürücü olarak kullanılan ve statin olarak tanınan hapların da vücüt için yaşamsal öneme sahip olan kolesterol üretimini engellediğini ve bu nedenle yüksek dozda alınması halinde bünye için olumsuz sonuçlara yol açacağını belirtiyor.

Dev ilaç firmaları ve laboratuarları kolesterol konusunda yalan söylemekle suçlayan Profesör Even, kolesterol düşürücü ilaçlar sayesinde ilaç endüstrisinin son 15 yılda 300 milyar dolar kazandığını söylüyor. Fransız uzman, kolesterolün zararları üzerine bilimsel makalelere imza atan bilim insanlarının da "ilaç endüstrisi hesabına çalıştıklarını" iddia ediyor.

Kolesterolün sağlığa zararlı olmadığı tezi sadece Profesör Even'e tarafından değil dünya genelinde ilaç endüstrisinden bağımsız çalışan çok sayıda bilim insanı tarafından savunuluyor. Bu bilim insanları 2002 yılında "Kolesterol Şüphecileri" (Thincs) adı altında dünya genelinde bir şebeke oluşturmuştu.

İzmir 2013-02-14

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Osman Bey. Şu dünyada yalan olmayan ne var ki?Selamlar..

Mesut KARİP 
 23.02.2013 13:37
Cevap :
Merhaba Mesut bey, İşleri güçleri yeni sömürü alanları yaratmak. Saygı ve selamlar...  23.02.2013 17:23
 

Devam Benim beklediğim denge maalesef sağlanamadı. İnsan faktörü para kavramının altında ezdirildi. Bu haber yayınlanırken Eşim beni çağırdı. Karatay hocanın destekçilerindendir. Kısaca izledim. Tüm dünyada bugün için sapla saman karışmış durumda. Silkinme zamanı geldi de geçiyor bile. Kanser oranlarındaki artış bu teknolojik çağda olduğunu unutmamamız lazım. Onun için üstad domatesin tadı önemli. Duyarlı bir dünya için tüm insanlığa çok ama çok iş düşüyor. Suyun değeri kuraklıkla mı anlaşılıyor. Su bugünde, geçmişte de , yarında değerliydi. Hep uyanık olmak zorundayız. Saygılarımla...

hssensoz 
 17.02.2013 11:57
Cevap :
Merhaba , Üstad, insanı derinden etkileyen ve de düşündüren yorumunuzu birkaç kez okudum. Sanırım bizim kuşak dünyanın son çığlıkları. Saygı ve selamlar...  17.02.2013 22:58
 

Yaklaşık 28 yıllık hekimim. Okul dönemini de katarsanız hayatımın 34 yılı bu meslek içinde geçti. 1990 lara kadar olan dönemde kısmen ahlaki değerlerin bizim camiada da önemli olduğunu gördük. 90 sonrası giderek bozulan ahlak yapısı ve toplumsal dejenerasyon sağlık camiasına da yansıdı. Genel olarak sık yazdığım ifadeye kayış oldu.İnsan denen yaratık artık secdesini adeta paraya yapar oldu ve insanlık değerleri giderek bozuldu. Bu tıp camiasını da etkiledi. İlaç sektörü bir noktada tıbbı yönlendiren makine halini aldı. Çünkü kongre turizmi furyası ilaç sektörünün elinde idi ve Türkiye bu sektöre diğer ülkelere göre yasal yetersizlikleri de göz önüne alarak daha çabuk esir oldu. Evet dünyada teknoloji giderek artı. Teknoloji çok büyük nimet olarak görüldü.Isparta gülünün kokusu unutuldu. Hollanda gülleri onun yerini aldı. İlaç israfı had safhalara çıktı. Mevcut hükümetin gerçek bir doğrusu varsa ilaç fiyatlarını aşağı çekti fakat vur abalıya misali vatandaşı cezalandırdı. Devam

hssensoz 
 17.02.2013 11:48
 

Kötü kollestrol yalanmış..Belli ki, insanı şok eden değerlendirmeler veya karşıtlıklar. Zaman zaman; içki faydalıdır, sigara/nikotin vucüt için gereklidir v.b aykırılıklar sıralanır. ABD'deki 'Think Tank', yani düşünce kuruluşlarında istenen düşünceler üretilmektedir, sipariş üzerine. Örneğin bir kesim alkol tehlikelidir, diğer kesim faydalıdır görüşü üretsin diye verilen siparişler gibi. Bu da onlardan biri. Yarın, katı yağlar değil, sıvı yağlar kollestrol yapar derler ise şaşırmayalım. Selam ve sağlıkla, Osman bey.

sevket çorbacioglu 
 15.02.2013 14:12
Cevap :
Merhaba, Sağlıkta da diğer konular gibi sömürü had safhada. Neyin doğru neyin yalan olduğu hiç belli değil.Bu arada Drogba ilk golünü atmış, tebrik ederim. Saygı ve selamlar...  16.02.2013 1:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1646
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster