Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1779
 

Kötülüğü yok eden müzik

Kötülüğü yok eden müzik
 

Müziğin insan yaşamında yeri nedir? Bugün bu konuyu paylaşmak istiyorum.

Son günlerde gençlerimiz arasında rastladığım olumsuzluklar üzerine birşeylerin eksik olduğuna kanaat getirdim.

Müziğin insan yaşamında çok önemli bir yeri vardır. Etkili bir eğitim aracı, aynı zamanda önemli bir eğitim alanıdır. Müziği seven kişi insanı sever, yaşamı sever, toplumu sever. Eflatun'un dediği gibi estetik eğitim, ahlak eğitimini de etkiler.

W.Shakespare bir oyununda derki; '' Kendinde müzik olmayan, seslerin tatlı ahenginden heyecan duymayan insan, hinlik ve hırsızlık için yaratılmıştır. Onun ruhu geceden daha karanlık, tutkuları cehennemden daha karadır. Böyle bir insana güvenmeyin.''

Ne kadar anlamlı söz değil mi?

Son zamanlarda okullarımızda sıkça rastladığımız olayların altında acaba gerekli sanat eğitiminin olmaması yatıyor olabilir mi? Bence evet. Yeteri kadar çocuklarımıza müzik eğitimi verilmiyor. Teşvik de edilmiyor. Özel dersler konusunda da azalmanın olduğuna tanık oluyorum.

Müzik öğretmenliğime ilk başladığım yıllarda liselerde müzik eğitimi mecburi idi. Daha sonra şeçmeli ders olarak okutuldu. Sonrasında da kaldırıldı. Orta öğretimde de sayı azaltıldı. Yıllarca bunun yanlış olduğunu söyledim. Çünkü müzik eğitimi almayan toplumlar iyi soluk alamaz. Sanat kültürü almış bireylerden oluşan toplumlar daha sağlıklı ve huzurlu yaşar.

Gençlerimizin sosyalleşmesinde çok önemli bir yeri vardır müziğin. Bireysel çalgı çalması enerjisini olumlu yönlendirmesine sebep olur. Kişisel doyum sağlar. '' disiplin, adaptasyon, rahatlama yeteneği, özgüven, sorumluluk'' gibi kişilik özellikleri gelişir. Daha dostça ilişkiler içine girer.

Mizik ile beynin gereken gelişimi arasında önemli bağlantı olduğuna dair bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Çalışmalar, gerekse müzik eğitimi, özellikle piyano derslerinin gerçekten de çocukların beyinlerindeki işlev merkezlerini geliştirdiğini göstermiştir.

Müzik öğretimine katılan ya da müzik dolu ortamlarda yaşayan çocuklar katılmayanlara göre daha yüksek başarılar elde etmişlerdir.

''Hayatının sonuna kadar güzel sanatlara aşık olana ve sanat meyvelerini elde edebilene ne mutlu. O, haksızlığa karşı gelir, sıkıntılarını teskin eder, insanları affeder, hezeyanlarına güler ve son nefesinde dahi sazı üzerinde kalır. '' VOLTAİRE

Müziğin ruhunuza girmesine izin verin...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1590
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

Yaşamın ne kadar değerli olduğunun bilincinde, hatalarına gülebilen, İnsanlara değer veren, hayvanla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster