Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mart '11

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
371
 

Kovar gibi

Çeşitli vergi dairelerinde onbeş yıldır müdür muavini olarak görev yaptım ve hala görevime devam etmekteyim. Görevim esnasında sayısız olaylarla karşılaştım. Görevimi yaparken mevzuat yönünden doğruluğuna inandığım konularda geri adım atmadım. 

Halkının genelde muhafazakar yapıda olduğu bir ilçemizde Vergi Dairesi Müdürllüğüne vekalet etmekteyim. Bir gün 35-40 yaşlarında bir vatandaş odama geldi, misafir koltuğuna oturdu. Ben dedi, bir otomobil aldım, üzerinde dairenizin haczi olduğundan trafikte üzerime alamıyorum, bu haczinizin kaldırılmasını istiyorum' dedi. Ben kendisine araç sahibinin vergi borcu ödenmeden haczin kaldırılmasının mümkün olmadığını, ancak vergi borcunu karşılayacak kadar başka bir teminat gösrerilmesi halinde sözkonusu araç üzerindeki haczi kaldırabileceğimizi söyledim. 'Başka bir malı yok ' dedi ve odamdan çıktı. Aramızda geçen konuşma bundan ibaret bulunmaktadır. 

Aradan bir süre sonra diğer müdür muavini arkadaş müdürlüğe vekalet etmeye başladı. Bir gün müdür vekili odama gelerek hakkında şikayet var Malmüdürü muhakkik tayin edilmiş' dedi. Şaşırdım ve merak ettim. Yazılı ve sözlü çağrı olmamasına rağmen Malmüdürlüğüne gittim. Malmüdürünün odasına girdiğimde müdürün yanında memur da vardı. Hal hatırdan sonra konuya girdi ve 'Hakkında şikayet var ' dedi, şikayetin ne olduğunu söylemedi. Şikayetin ne olduğunu nerden bileceğim, bana şikayet dilekçesinin bir örneği verilmedi ki. Muhakkik birkaç kez sadece hakkında şikayet var dedi. Kızmaya başlamıştım, görebilirmiyim dilekçeyi dedim. Dilekçeden sadece benimle ilgili bölümü okudu. Müşteki şöyle diyordu, ' Vergi Dairesi müdürünün odasına gittim, beni kovar gibi yaptı. 'Soruşturma sebebi benim vatandaşı kovar gibi yapmammış. Yukarıda o vatandaşla ilgili konuşmamızı anlatmıştım. Böyle bir şikayet için Devletin Savcısı, Kaymakamı Malmüdürü, yazışmaları yapan memurlar da görevlerini yapıyorlardı. Görevli memura hemen tutanağı düzenlemesini, iddiaları kabul etmediğimi söyledim, tutanağa bağlandı, imzaladım. Kaymakam da yargılanmam için yargıya intikal ettirmemiş. Böyle aslı astarı olmayan, ses kaydı, görüntü kaydı olmadan kuru bir iftira ile soruşturma geçirdim 

Yüzlerce meslek anılarımdan birini paylaşmak istedim. 

22mart2011 İsmail Kaya 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 452
Toplam yorum
: 336
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 221
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster