Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '20

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
16
 

Kovid-19’un yarattığı endişe

Kovid-19’un yarattığı endişe ile başa çıkmak

Prof Dr Hakan YAMAN

Kovid-19 pandemisi Kovid-19 virüsünün ölümcül ve öngörülemez olduğunu göstermiştir. Bu doğal olarak gezegende bulunan her bireyi endişelendirmektedir. İnsanoğlu başına gelen bu musibetlerden her zaman başarıyla çıkmış ve bu süreçte edindiği deneyim ile yaşantısının niteliğini ve güvenliğini artırmak için yeni kazanımlarla çıkmıştır.

Ancak bu süreçte endişe ve gelecek korkusu yaşayan yine siz olmaktasınız. Bunun sıkıntısını azaltmak için ise bazı yöntemlere başvurmanız mümkündür.

Öncelikle haber kaynağınızın güvenilir olup olmadığını gözden geçirmelisiniz. Kovid-19 ile ilgili bilgiler muhtelif ve sosyal medya ve medyayı takip edenlerin zihnini bulandırmaktadır.

Takip ettiğiniz haber sayısını azaltmakta sizi gereksiz endişelerden koruyacaktır.

Kovid-19 ise bilimin yeni karşılaştığı ve birçok bilinmezi olan bir hastalık.  Bu belirsizlik insanlarda çaresizlik ve dolaylı olarak kontrol kaybını ortaya çıkarmaktadır. Bu durumda kendimizi koruma güdüsüyle azalan ve hızla tükenen ürünlere doğru yönelmemiz söz konusu olmaktadır. Bunun bilinciyle paniğe kapılmamak gerekir.

Kovid-19’in inkübasyon süresi ile ilgili belirsizlikler devam ederken, 14 gün genel olarak kabul görür. Özellikle yoğun çalışan iş insanları bu süreci ilişkilerini tazeleme ve bağlarını güçlendirmek için kullanmalıdırlar.

Şimdiki zamanınızı verimli ve nitelikli geçirebilmek için iş yoğunluğu nedeniyle yapamadığınız işlere ya da okuyamadığınız kitaplara yönelmeniz sizi mutlu edecektir. Hatta kişisel gelişiminize yatırım yaparak, bu pandemik krizden hem donanımlı hem de mutlu olarak çıkmanız mümkün olacaktır.

 


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 33
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 40
Kayıt tarihi
: 25.03.19
 
 

Prof. Dr. Hakan YAMAN,ANFAD (Antalya Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), Sille Sanat Sarayı, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster