Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Nisan '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
586
 

Köy enistitüleri özgürleşme ideali

Köy enistitüleri özgürleşme ideali
 

Bu gün köy enistitülerinin yıl dönümü..

Kendine özgü bir eğitim ve özgürleşme ideali, ne yazıkki ülkenin demokratikleşme sürecinde ağaların köylerde kominizm öğretiyorlar" baskısının sonunda oy kaygılarına yenik düşülerek Sn.İnönü tarafından kapatıldı.

Köy öğretmeni olmak için canla başla çaba gösteren, yoksul ama vatan sevdalısı çağdaş beyinlerin yetişmesine olanak tanıyan bu okullar, yerini siyasi çıkar ve oy hesabına açılan imamhatiplere ve batıdan kopya eğitim programlarının uygulandığı okullara bıraktı.

Bu gün başka ülkeler tarafından incelenen ve hayranlıkla üniversitelerinde ders olarak okutulan "Köy Enistitüleri" Türkiyenin her alanda yarım kalan bağımsızlık ve çağdaşlaşma idealinin bir örneğidir.

Bu gün ekonomisini İMF programlarına , dış politikasını ise ABD ve AB ye endeksleyen bağımlı siyasetçilerin yetişmesine olanak sağlayan iklim; özellikle ABD ortaklığı ile oluşan ve kominizm tehlikesine karşı batılı ülkelerin yanında jandarma görevi verilen Türkiye'nin ekseninden koparılması sonucunu doğurmuştur..

Özgür ve bağımsız politikalar üretemeyen politika esnafı son dönemlerde olduğu gibi icazeti batılı sermaye veya sözde sivil toplum kuruluşlarından alarak onlara daha iyi fırsatlar yaratacağının garantisini vererek iktidar olup BOB projesinde eş başkanlığa soyunmayı artı bir meziyet gibi ülkede seçmene medya desteği ile pazarlayarak sürdürebilmektedirler..

Emperyalizmin adının "Küreselleşme " denilerek daha soft hale getirilmesi ile her ülkede yarı aydın tabakasından müttefikler bulunabilmekte, öne sürülen yerel kültürlerin kimlik tartışmaları ile Ulus devletler sorunlar ile boğuşurken daha kolay sömürülmektedir..

Atatürk kurtuluş savaşını onurla başarıya ulaştırırken karşısındaki cephe emperyalist devletlerdi. O gücünü ve kararlılığını Türk ulusuna olan güveninden alıyordu. Bu gün küresel (emperyalist) ülkelerin savaş ile elde edemediklerini dayatılan ekonomik programlar ile elde ettiklerini söylemek fazla iddialı bir saptama olmaz.

Köy Enistitüleri, emperyalist saldırganları ülke topraklarından attıktan sonra eğitim ve çağdaşlaşma yolunda önemli bir başlangıçtı.

Bilimsel düşünceyi temel alan bu okullar eğer sürekliliğini devam ettirebilseydi, Cumhuriyet tarihine ve edebiyatına katkıları bu günkünden çok daha fazla olurdu kuşkusuz. Eğitimde gerçekleştirilen bu Türk Devrimi yarım kalmış, bu gün bilimsellikten uzaklaşılmış, üstelik toplumsal gelişim ve değişim demokrasiye sıkça yapılan müdahalelerle geriye gitmiştir.

14 Nisan Cumhuriyet Mitingi genç Cumhuriyet tarihimizde akılcı değerlendirmeler için bir milat oluşturmalıdır.

Atatürk'ün, bu gün bizi kapılarında bekleten batılı ülkelerden önce kadına, seçme ve seçilme hakkını verdiğini bilmek bile, ne kadar ileri görüşlü , öngörü sahibi olduğunu göstermeye yeter..

Bu yıl özgür ve bağımsız Türkiye idealinin yarım kalmış sevdası olan Köy Enistitülerini anarken ülkede ve dünyada gelişen süreci iyi değerlendirmeliyiz..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Köy Enstitüleri hakkındaki yazınız MB' da okur olduğum günlerde yazılmış ama her nasılsa gözden kaçırmışım. Şimdi okudum, yazdığınız her satırın altına imzamı attım. Sevgi ve saygılarımla.

Haluk Seki 
 11.01.2008 22:52
Cevap :
Katkın için teşekkür derim...  12.01.2008 2:43
 

Bu okulların işleyiş mekanizmaları hakkında babamdan aldığım bilgi, gençlere çok yazık edildiğinin resmi olmuştur benim için. Böylesine hayata dair eğitim sistemleri neden kapanır? Gencecik ve sorgulamayı seven beyinler, taklitçi, kendi dilini anlamadan başka dilleri öğrenmeyi esas alan bir eğitim sisteminin, beyinleri kıyma yapan çarkları arasında nasıl kişisel gelişim gösterebilirler? Geç olsa da yine olsun isterim. Ne olursa olsun bu okullar tekrar açılmalı. 1 kişi bile yetiştirse insanlığa Kardır. Sevgiler..

mrc 
 23.04.2007 23:16
Cevap :
Merhaba Meriç,gençlere ve dolayısıyla ülkenin geleceğine yazık edilmiştir.Niçin? İnönü'nün çok partili sisteme geçilirken ağaların,şıhların,şeyhlerin üç oyuna tenezül etmesi nedeniyle.İktidar gücünü alacağı oylarla devam ettirme beklentisinin sonucudur. Aydınlanma ideali yarım kalmıştır.Bir başka yazımda da belirttim.Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet, politik hırslar nedeni ile ekseninden savrulmuştur..  24.04.2007 10:19
 

Benim babam da köy enstitülü bir öğretmendi. Kendisini 3 ay önce yitirdik. O nedenle elim varmadı bu konuyu yazmaya. Size teşekkür ederim. Sevgiler.

Nuray 
 23.04.2007 20:05
Cevap :
Merhaba Nuray, Babanızın ışığı bol olsun..Keşke yazabilseydiniz. Kim bilir birebir enistitü eğitimi almış bir babanın evladı olarak ne güzel işlerdiniz konuyu. Bende bazılarını tanımak onuruna eriştim.Onlar gittikleri her yere aydınlak taşımayı bilen örnek insanlardı.Tek kelime ile çalışkan,üretken ve bu ülkeninin gelişmesine katkıda bulunuyorlardı.Şimdilerde egemen olan bireysel çıkar ve tek başına kurtuluşun değil, istikballerini ülkenin kurtuluşunda görüyorlardı..  24.04.2007 10:25
 

Mustafa Kemal'in getirmeye çalıştığı çağdaşlığın karşısında ilk düşmanın en yakın silah arkadaşı olması ne kadar acıdır!!! Sadece Köy Enstitüleri de değildir bu ülkeye atılan kazık!!! Saygıyla...

Barış 
 18.04.2007 22:37
Cevap :
Ne yazık ki ülkemizde Cumhuriyet tarihi doğru dürüst okutulmaz ve zaten objektif yazılmadığı için de farklı kaynaklardan farklı bakış açıları ile yazılanlar ise istismara açık bir ortam oluşturur.  19.04.2007 0:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 813
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster