Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Haziran '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
4609
 

Köy yerinde bağ bahçe alırken...

Köy yerinde bağ bahçe alırken...
 Diyelim ki emekli oldunuz.

İkramiyeniz ve varsa biraz birikmişiniz, ''Şöyle sakin bir yerde ufak bir bahçe alayım, iki fidan dikip emekliliğin tadını çıkarayım.'' dediniz. Arayıp taradınız, yakın köylerden birinde tam da gönlünüze göre bir yer buldunuz, anlaştınız, tapuya gidip parasını ödeyip bahçenize kavuştunuz. Mesut ve de mutlu işlere başladınız, kendinizce ''mutlu son'' yazdınız hayatınıza.

Da...

Yazamayabilirsiniz...

Başınıza gelecekler pişmiş tavuğun bile başına gelmemiş olabilir.

Ahir ömrünüzde üç evlek bahçe için sürüm sürüm sürünebilirsiniz.

Şöyle anlatayım:

Gözünüze cennetin irem bağı gibi görünen bahçe, tapuda arsa görünebilir, varsa üzerinde dikili olan mandalina veya zeytin ağaçları devlet kapısında hükümsüz çıkabilir;, sulamak için elektrik su bağlatamazsınız. Bağlatırsınız da canınız çıkar. Mahkemelerde uğraşır arsayı tapuda bahçeye çevirmeye çabalarsınız. Çünkü bahçenizin evvelki sahibi, vergiydi, şuydu buydu kaçmak için bahçeyi arsa göstermiştir, diktiği ağaçlar için cins tahsisi yaptırmamıştır.

Bir de kadastro konusu var. Tapuda sizin sandığınız bir avuç yer, komşunuzun görünebilir.

Olmaz demeyin, oluyor.

Etrafını telle çevireyim diye kadastrodan sınır belirlemesi istediğinizde maalesef başınıza gelebilecek bir şey bu. Tapu kayıtlarıyla kadastro kayıtları bizim buralarda pek çok köyde birbirini tutmuyor. Pek çok kişi gibi sizin bahçe de sizin sandığınız yer olmayabiliyor. Araziniz başkasının yerinde görünüyorsa ya arazi ya da üzerindekinin kıymetine bakılıyor. Hangisi kıymetliyse o esas alınıyor. Hain ve paragöz bir komşunuz varsa diktiğiniz canım ağaçları ağlaya ağlaya tekrar parayla satın alırsınız.

O nedenle lütfen dikkat edin!

Arazi almak istediğinizde sadece tapuyla yetinmeyin. Önce arazi, bahçe her neyse alacağınız, o köyün bağlı olduğu ilçenin tarım müdürlüğüne gidip orada hangi vasıfta göründüğünü öğrenin, ekili dikili bir yerse beğendiğiniz arazi, cins tahsisi olup olmadığını sorun, düzeltme gerekiyorsa parayı ödemeden önce mal sahibinden bunları halletmesini isteyin.

Tapu kaydının bir örneğini alıp mutlaka ve mutlaka, illa ki mutlaka kadastroya gidip kayıtları karşılaştırın. Düzeltme gerekiyorsa mal sahibinden önce bu işleri de halletmesini isteyin.

Aman dikkat!


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 403
Toplam yorum
: 2160
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1001
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Kendi halinde biriyim, ziraat mühendisiyim. Emekli oldum ve kendi işimi kurdum. İzmir'de yaşıyoru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster