Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Aralık '15

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
63
 

Köyceğizli Suphi Tuncer yazıyor

Köyceğizli Suphi Tuncer yazıyor
 

Ü.Ş.Dirlik ve Suphi Tuncer


Geçmiş zaman olur ki;

Suphi Tuncer şimdi Köyceğiz’de yaşamaktadır. Turizm Yolu üzerindeki evinin bahçesini, Köy Enstitüsü’nde öğrendiği gibi düzenlemiş, günün uzun saatlerini orada geçirmektedir. Haftada iki gün Köyceğiz’e inmekte, gazetecide, öğretmenler lokalinde ve daha çok Doğuş Matbaası'ndaki Köyceğiz Gazetesi sahibi Adnan Tüfekçi’nin yanında soluklanmaktadır. Bu gazetede haftada bir makalesi yayınlanmaktadır.

Hani şu bizim Güney Anadolu’da nesli tükenmesin diye koruma altına alınan Kelaynak kuşları vardır ya!! Suphi Tuncer de bu kuşlar gibi, akranları tek tük kalan eski bir Köy Enstitülüdür. Onu bana yaklaştıran öğretmenliği yanında Aksu kökenli oluşumuzdur. Ben Suphi Tuncer’den tam dokuz sene sonra Aksu’dan mezun oldum. Ama o havayı kokladım ya yeter. Bir de onun Aksu’dan izinli gelirken;vapurdan Fethiye’de inmesi ve İncirköy’den geçerek köyüne gitmesi var. Aşağıdaki yazıyı ondan örnek olarak aldım:

FETHİYELİ GÜLÜYOR İÇİN

YAZAN: Suphi Tuncer

Başlıktaki “Fethiyeli Gülüyor” bir kitabın adıdır. Yazarı İncirköylü, Köy Enstitülü, emekli öğretmen Ünal Şöhret Dirlik’tir.

Daha önce yedi kitabı yayınlandı. Çoğu elime geçti ve ilgiyle okudum. Oldukça üretken meslektaşımın bu sekizinci kitabıdır.

Adını önceden de duyuyordum. Ünal Şöhret Dirlik’le ilk kez 1964 yazında, Muğla’da Öğretmenler Seminerinde yüz yüze gelmiş, tanışıp söyleşmiştik. Sonra 1965 yazında Fethiye seminerinde yine beraber olduk.Ondan sonra değişik yayın organlarında sık sık yazılarını okudum. 27 Ekim 1998 günü Köyceğiz’de düzenlenen “Sanatçılar Sergisi”ne: Sen Şimdi Güneyde, Fethiye’de Halk İnanışları, ve Fethiye Bilmeceleri  adlı kitaplarıyla katıldı. Bir kez daha yüz yüze geldik, sergide beraber olduk. En son 19

Kasım 1998’de gönderdiği “Fethiyeli Gülüyor” isimli yapıtını dikkatle ve ilgiyle okudum. Ötekiler gibi bu çalışması da yazarımızın derin sabrının, köy, köylü, yurt ve insan sevgisinin, her insanın bir dünya, her insanın bir değer oluşunun bilincini taşımanın ürünüdür.Yazarımız araştırmış, soruşturmuş, konuşturmuş, duyduklarını yabana atmamış, yazıya dökmüştür. Sonucunda da  “Fethiyeli Gülüyor” ortaya çıkmıştır. Yakın yörenin insanı olduğum için yerel sözcükler ve deyişler bana hiç de yabancı gelmedi. İçeriğindeki fıkralar ve söylemeler Nasrettin Hoca fıkralarından geri kalır değildir. Her biri insanı güldürmekte, düşündürmekte, kimi yerde de duygulandırmaktadır..

 ……………………………………………………………………………………

Ünal Şöhret, İncirköy’le birlikte bütün Fethiye yöresini beynimize, gönlümüze işliyor. “Yazarımızın eline, diline sağlık diyor, kutluyorum. Çalışmalarında başarılar dileyip, yeni ürünlerini bekliyorum, bekliyoruz.

Her yaşta, her meslekte insanın sıkılmadan okuyup çok şeyler esinleneceği “Fethiyeli Gülüyor” adlı yapıtını özellikle öğretmen meslektaşlarımın, öğrencilerimize okuma zevki ve alışkanlığı kazandırmada çok yararlı olacağını gördüğüm bu kitabı çocuklarına tanıtmalarını, sınıf kitaplıklarında  bulundurmalarını çok çok istiyorum. Umarım öteki kitaplarıyla birlikte  FETHİYELİ GÜLÜYOR adlı eseri her meslektaşım sevgi ve ilgi ile karşılayıp yararlansınlar.

Ocak 1999, Tarla Dergisi/İstanbul

        

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Subhi Dinçer'e selam ve saygılar gönderiyorum.

Abdülkadir Güler 
 23.12.2015 10:27
Cevap :
Köyceğiz'de yaşayan eğitimcilerin ulu çınarı kimdir dwerlerse; "Suphi Tuncer"kısa cevaptır. ÜŞD  23.12.2015 16:45
 

Sn Suphi Tuncer ile bir zamanlar yazıştık. Sevgi, saygı ve selamlarımı iletmenizi dilerim.

Muhsin DURUCAN 
 11.12.2015 21:15
Cevap :
Suphi bey skiden yılda bir kaç defa Fethiye'ye gelirdi. Köyceğiz'e yolum düşüeseonu ziyaret edecğim. Turızm Yolu,15-Yeni Mahalle-Köyceğiz-Muğla..Onu bu adreste bulabilirsiniz.Teşekkürler, selamlar. ÜŞD  12.12.2015 5:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam yorum
: 2687
Toplam mesaj
: 200
Kayıt tarihi
: 22.05.08
 
 

Önce kendimi tanıtayım: Ben Ünal Şöhret Dirlik, Aksu Köy Enstitüsü'nde üç yıl okudum. Dördüncü sı..