Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Haziran '19

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
291
 

Köylü Kurnazlığı

Sözlükte kurnaz, “Kolay kanmayan, başkalarını kandırmasını ve ufak tefek oyunlarla amacına erişmesini beceren, açıkgöz” diye tanımlanıyor.

Köylü kurnazlığı ise halk arasında nam salmış olup, süte su katmakla başlamış, peynire nişasta ve patates ilave etmekle devam etmiştir. Sadece köylülere has bir şey değildir, köy kökenli şehirliler de çoğu kez bu yola (kurnazlığa) başvurmaktadır. Kısa bir süre için insana bir şeyler kazandırsa da bilahare bu kurnazların foyaları ortaya çıkmakta ve uzun vadede zarar etmektedirler, üstelik rezil olmak da cabasıdır.

Bir iki örnek daha vermek istiyorum. Mesela böyle biri yeni tanıştığı kimselere kendini fakir ve yoksul tanıtıp, duygu sömürüsüne yatıp durumu iyi olan bazı "safları" yardıma razı ederler. Kaş ile göz arasında sizi kandırırlar, dolandırırlar. Kısa sürede büyük karlar edebilirler ama dediğim gibi daha sonra  düzenbazlıkları sırıtır, ortaya çıkar.

Köylü kurnazlığına bir başka örnek; diyelim ki birkaç arkadaş oturmuş kahvede çay içiyorsunuz, hesap ödemeye gelince köylü kurnazı, üç kuruşluk hesap için kocaman bir bütün para çıkarır cebinden! Kahveci doğal olarak bozuk yok mu der ve yanındaki arkadaşlardan biri mecburen hesabı öder. Bu size çok basit bir şey geliyor ama bu gibi olaylar öyle ustaca sergilenir ki siz hiç fark bile etmezsiniz!

Tabi zamanla bunlar deşifre olur ve herkes tarafından tanınırlar. Milletin diline düşerler ve rezil olurlar, ama bunlar asla bu huylarından vazgeçmezler, sürekli yeni kurbanlar ararlar ve bulurlar da...

Köylü kurnazlığı böyle pis bir şeydir aslında…

Yazıyı bitirdim ama aklıma son bir örnek geldi; böyle biri, memlekette iktidara hangi parti gelse ondan görünür, partide rol alır ve parsayı götürür… Partilerin de işine geldiği için bu kişilere asla ses çıkarmazlar…

Ama halkın gözünde bunlar "yok" hükmündedir… Menfaatçi, köylü kurnazlarıdır. Her devrin adamıdırlar. Ancak gerçek adamlıkla hiçbir ilgileri yoktur!

Bu millet, köylü kurnazlarından çok çekti ve hala çekmektedir. 

Şen ve esen kalınız.

 

Halil Güven (Sökeli) bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Köylüler o kadar bilgili mi ki kurnaz olabiliyorlar?

Kerim Korkut 
 29.06.2019 15:41
Cevap :
Kerim Bey, kanaatime göre kurnazlık için fazla bir bilgi gerekmez, gerçek anlamda bilgili olsalar bu yollara başvurmazlar. Teşekkürler. Selam ve saygılar.   29.06.2019 16:30
 

Çok doğru saptamalar sevgili Atanur Bey:) Allah sonumuzu hayır eder inşallah:)

Halil Güven (Sökeli) 
 27.06.2019 19:22
Cevap :
Amin, inşallah Halil Abim. Çok teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla.   28.06.2019 6:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 440
Toplam yorum
: 2983
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 285
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster