Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mart '21

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
62
 

Köylü kurnazlığı

Sözlükte kurnaz, “Kolay kanmayan, başkalarını kandırmasını ve ufak tefek oyunlarla amacına erişmesini beceren, açıkgöz” diye tanımlanıyor.

Köylü kurnazlığı ise halk arasında nam salmış olup, süte su katmakla başlamış, peynire nişasta ve patates ilave etmekle devam etmiştir. Sadece köylülere has bir şey değildir, köylü kökenli şehirliler de çoğu kez bu yola başvurmaktadır. Kısa bir süre için insana bir şeyler kazandırsa da bilahare bu kurnazların foyaları ortaya çıkmakta ve uzun vadede zarar etmektedirler, üstelik rezil olmak da cabasıdır.

Bir iki örnek daha vermek istiyorum. Mesela böyle biri yeni tanıştığı kimselere kendini fakir ve yoksul tanıtıp, duygu sömürüsüne yatıp durumu iyi olan bazı safları yardıma razı ederler. Kaş ile göz arasında sizi kandırırlar, dolandırırlar. Kısa sürede büyük karlar edebilirler ama dediğim gibi kısa sürede düzenbazlıkları sırıtır, ortaya çıkar.

Köylü kurnazlığına bir başka örnek; diyelim ki birkaç arkadaş oturmuş kahvede çay içiyorsunuz, hesap ödemeye gelince köylü kurnazı, üç kuruşluk hesap için kocaman bir bütün para çıkarır cebinden! Kahveci doğal olarak bozuk yok mu der ve yanındaki arkadaşlardan biri mecburen hesabı öder. Bu size çok basit gibi bir şey geliyor ama bu gibi olaylar öyle ustaca sergilenir ki siz hiç fark bile etmezsiniz!

Tabi zamanla bunlar deşifre olur ve herkes tarafından tanırılar. Milletin diline düşerler ve rezil olurlar, ama bunlar asla bu huylarından vazgeçmezler, sürekli yeni kurbanlar ararlar…

Köylü kurnazlığı böyle pis bir şeydir aslında…

Yazıyı bitirdim ama aklıma son bir örnek daha geldi; böyle biri memlekette iktidara hangi parti gelse ondan görünür, partide rol alır ve parsayı götürür… Partilerin de işine geldiği için bu kişilere ses çıkarmaz…

Ama halkın gözünde bunlar yok hükmündedir… Menfaatçi, köylü kurnazlarıdır. Her devrin adamıdırlar. Gerçek adamlıkla hiçbir ilgileri yoktur!

Şen ve esen kalın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 536
Toplam yorum
: 73
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 255
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster