Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Temmuz '19

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
46
 

Köylüler Kentliler

Ben kentte yaşayanlardanım. Kentin kuru gürültüsünden ve yoğun trafiğinden sıkıldığım zamanlar daha önce bir süre görev yaptığım yer olan buraya yakın bir köye giderim. Köy dedimse eskiden belediyelik yerdi, şimdi küçük bir kasaba kadar var. Orada tanıdıklar da var. Etraf yeşillik, ortam sessiz ve dingin. Çoğu kez bir arkadaşımla beraber gideriz, bir çay ocağında oturur tavşan kanı nefis çayımızı içeriz, sohbetler yaparız.

Köylüler çok neşeli olmasalar da asık suratlı değiller, kendi hallerinde, huzurlular. Hoş geldiniz derler, bazen çay ikram ettikleri de olur. Biz de onlara ikram ederiz. Birkaç saat oralarda oylanır, moral depoladıktan sonra tekrar evimize, kente döneriz. Bazen köy yumurtası aldığımız olur.

Kentliler böyle mi? Asla! Gördüğüm kadarıyla suratlar asık, yüzler gergin, sinir küpüler. Biraz abarttığımı düşünebilirsiniz hadi öyle olsun ama şehirliler daha çok stres içindeler. Şehrin verdiği kuru kalabalık, hava kirliliği ve yoğun trafik bizi canımızdan bezdiriyor. Ben yine de biraz daha ehven bir yerde oturuyorum da daha rahatım ama köy gibi değil tabi.

Anlatmaya çalıştığım köylüler kentliler farkını aslında hepiniz bilirsiniz ama ben yine de gözlemlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Açıkçası köyümü de çok özledim ama belli bir yaştan sonra radikal kararlar alıp uygulamak çok zor oluyor.

Gerçek şu ki insanın yaşadığı çevre çok önemli, çarpık kentleşme, yeşilden ve ağaçtan uzaklaşama bizi çeşit çeşit sıkıntılara ve hatta bugünlerde felaketlere sürüklemekte! Yurdun bazı yerlerinde meydana gelen sel felaketlerinden söz ediyorum. Allah yardımcımız olsun.

Sizinle önemli bir bilgi daha paylaşmak istiyorum; diyabet, astım ve kanser gibi hastalıklar şehirde yaşayanlarda daha sık görülüyor.

Sonuç olarak; bundan sonra yeşili, ağacı, parkı bahçesi daha bol ve yoğun trafikten uzak kentlerde yaşamak istiyoruz. Buna hakkımız var diye düşünüyorum. Bizi yönetenlere ve belediyelerimize çok büyük görevler düşüyor.

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

31 Tem. 19

Kocaeli

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 530
Toplam yorum
: 34
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 256
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster