Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '18

 
Kategori
Kozmetik
Okunma Sayısı
232
 

Kozmetik Ürünlerdeki Tehlikeler

Kozmetik Ürünlerdeki Tehlikeler
 

 

Rahmetli annemin cildi pırıl pırıldı, yüzüne hiçbir makyaj malzemesi sürmezdi. Onun kullandığı limon elma ve salatalık kabuklarını yüzüne sürerdi.

Şimdi bakıyorum ortaokul öğrencileri bile okuldan çıkmadan bahçede makyaj yapıp öyle çıkıyorlar. Rahmetli beden öğretmenimiz elinde bir mendille tüm öğrencilerin yüzlerini siler eğer allık sürülmüşse tokatlar dersten atardı.

Kullanılan kozmetik ürünleri uzmanların uyarısına göre alınıp kullanılmalı. Merdiven altında üretilen ürünler sağlığımız için büyük tehlike arz etmektedir.

Aşağıda araştırdığım yazıyı sizlere takdim ediyorum.
NAHİDE ÇELEBİ

Kozmetik ürünlerdeki tehlikeli gerçekler:  Pek çok kozmetik ürünü merdiven altı olarak üretildiğinden sağlığımıza ve cildimize ciddi hasarlar vermektedir. Genelde bu ürünler çok uygun fiyatlara satılmaktadır. Bu ürünlerden kesinlikle uzak durmak gerekmektedir.

İşte, kozmetik ürünlerdeki tehlikeli gerçekler;

Keratin içeren düzleştiriciler: Keratin içeren saç bakım ürünlerinin içerisinde yapılan araştırmalarda yüksek oranda formaldehite rastlanmaktadır. Uzun süre bu ürünleri kullandığınızda kanser yaratan bu ürün ciddi manada tehlikelidir. Eğer 1-2 ayda bir defa kullanıyorsanız pek problem yaratmasa da uzmanlar kullanılmaması gerektiğini belirtiyor. Bu olayın çözümü ise bitkisel saç boyalarıdır. Bitkisel olan boyalar ve kına saçın kimyasala maruz kalmadan saç rengini değiştirir. Bitkisel boyalar, gerçek boyalara göre çok daha çabuk aktığından istenilen renge erişilmiyor. Uzmanlar saç boyalarını derinize değdirmeden uygulamayı öneriyor. Bu durumda saç deriniz kimyasalları emmeyecektir.

Renkli gözler ve kontak lensler: Sadece kozmetik amaçlı alınan renkli kontak lensleri kullanmak size gözlerde enfeksiyon ve yaralanmalar ile baş başa bırakabilir. Bu durumda, kontak lensleri güvenilir ve sağlıklıyerlerden almak gerekmektedir. İlla göz renginizi değiştirmek istiyorsanız, göz doktoruna giderek reçete ile almak en doğrusudur. Reçeteli lens satan yerden alınan lensleri doktorun önerdiği şekilde kullanmak en doğru olan yoldur. 

Rimel: Günümüzde artık rimel kullanmayan kadın yoktur. Dolgun kirpikler ve buğulu bakışlar için kesinlikle rimel kullanılır. Rimel kaliteli bir ürün olmaz ise körlüğe bile neden olabilmektedir. Markasını duymadığınız ve kalitesiz olan rimellerden asla almayın.

Hidrokinin içeren ürünler: Bu kimyasal cilt rengini açan bir üründür. Yaşlılarda ortaya çıkan siyah lekeler, çiller için kullanılır. Aşırı kullanıldığında cilt rengini ciddi manada açan bu ürün aslında kansere de neden olmaktadır. Hidrokinin içeren ilaçlar doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Cildinizde leke varsa mutlaka bir dermatoloğa başvurulmalı ve kullanmanız tavsiye edilirse kullanılmalıdır.

Manikür: Manikür yapılırken kullanılan pek çok malzeme, aseton gibi vs. deriyi, gözü ve burnu tahriş edebilir. Üstelik, manikür yapılırken kullanılan pek çok alet yeterince temizlenmez ise ellerde ve ayaklarda mantar veya enfeksiyon geçebilir. Manikür yaptırırken kaliteli yerlerde yaptırın. Bacaklarınızda ve tırnak derinizde kesik, çizik varsa iyileşinceye kadar yaptırmayın.

Makyaj malzemelerinin kullanım tarihleri: Makyaj malzemelerinin hepsinin bir son kullanım tarihi vardır. İçeriklerinde olan koruyucular zamanla etkisini kaybettiğinde malzemede hızla bakteri ürer. Bu nedenle, fondöten1 yıl, pudra 2 yıl, ruj 1 yıl, maskara 3-4 aydan fazla kullanılmamalıdır.

“UZMANLAR UYARIYOR, KOZMETİK ÜRÜN ALIRKEN ŞUNLARA DİKKAT EDİN”
Kozmetik ürünler dikkatli ve kontrol altında kullanılmalıdır. Ucuz olan, pazarlarda satılan şeyleri almamak gerekir. Çocuklar başta olmak üzere, içinde toksik madde bulunan ürünleri kullanmak insan sağlığına çok zararlıdır.

Standarda uygun üretilen ürünleri alın. . Ambalajları açılamayan, koklanamayan, başkası tarafından müdahale edilemeyen ürünleri kullanın..

Kolonya alırken, üzerinde etiketi olan, dolum yeri, dolum tarihi ve ürünün nitelikleri yazan ürünü alın.. Ürünün kalitesini dışarıdan saptayamıyorsanız, sadece marka olarak iyi bilinen markalara yönelin.. Kozmetik ürün alırken; tester ürünleri vücudunuzla temas ettirmeyin. Kolonyanın yüze sürülmesi uygun değildir. Gözün içine kaçma durumunda göz yüzeyini tahriş eder, geçici körlük yapabilir hem de göz çevresi cildini kurutur..

Göz makyajı, nemlendirici ve temizleme ürünlerinde alerji ve içerik yönünden test edilip onaylanmış markası olan ürünler tercih edin.. Göz kapaklarınızda şişlik, kaşıntı, kızarıklık, tekrarlayan çapaklanma ve  bulanık  görme  gibi  şikâyetler  oluşursa; bu durumda makyaj yapmayın, kullanılan malzeme markasını değiştirin ve bir göz doktorundan tedavi önerileri alın.

Sabunlar  cilt  yapısına  uygun  seçilmeli, İçeriklerinde  kimyasal  madde  olmayan ürünleri seçin. . Güvenilir markalardan, ambalajı açılmamış ürünleri kullanmak gerekir. İçeriğinde kurşun tespit edilen ürünler, hamile kadınlar ve çocuklarda davranışsal bozukluk ve öğrenme sorunlarına yol açıyor..

Pudra hangi marka veya hangi tipte olursa olsun ciltte gözenekleri tıkıyor. Mümkün olduğunca pudra kullanmayın.


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben hiç makyaj yapmadım ama kadın olsam yapardım.

Kerim Korkut 
 20.02.2018 16:27
Cevap :
Kerim Kardeş erkeklerin bazıları da makyaj yapıyorlar.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ  20.02.2018 23:02
 

Kozmetik ürünler sağlık açısından tehlikeli mi değil mi bilmiyorum. Ben her sakal tıraşından sonra limon kolonyası kullanıyorum. Bunun dışında ne maskara ne de rimel vs. kullanmıyorum. Ama bildiğim bir şey varsa o da şudur ki günümüz kadınları oldukları gibi görünmemek için her türlü hileye başvuruyorlar sonrada gerçek yüzleri ortaya çıkınca kocam, sevgilim veya genel olarak erkekler beni anlamıyor diye feryat ediyorlar. Elinize sağlık eğitici ve öğretici bir yazı yazmışınız ama ben kadınların bu değerli yazınızı dikkate alacaklarını hiç sanmıyorum. Bence en güzel kadın sahici kadındır, ve onunda soyu gittikçe tükeniyor. Selamlar

Matilla 
 16.02.2018 18:06
Cevap :
Değerli Kardeşim Atilla bey, bu güzel yorumunuza çok teşekkür ederim, gerçekleri olduğu gibi yansıttınız.Bayanların bu önerileri dikkate almaları gerekir. En güzel makyaj oldukları gibi görünmek.Selamlar sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ  17.02.2018 8:54
 

Kozmetik grubuna giriyor mu bilmiyorum ama tek kullandığım güneş kremi;)

Selda Çakmak 
 16.02.2018 13:26
Cevap :
Seldacığım güneş kremi de kozmetik grubuna giriyor dikkat etmek gerek.Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam ve sevgilerimle esen kalınız.NAHİDE ÇELEBİ  16.02.2018 16:25
 

Kozmetik çok geniş kapsamlı ve ilgi gören bir sanayi ve sektör. Uyardığınız gibi çok dikkatli olmak lâzım. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 16.02.2018 8:09
Cevap :
Sayın Cengiz! Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Kozmetik geniş bir alan her ürünü alırken iyice incelemek gerek.Özellikle doktor kontrolünden geçmiş ürünleri almalı.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  16.02.2018 14:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1912
Toplam yorum
: 11646
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1036
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster