Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Kasım '06

 
Kategori
İnsan Kaynakları
Okunma Sayısı
1419
 

Kpss için yapacağınız tercihlere dikkat edin

Kpss için yapacağınız tercihlere dikkat edin
 

KPSS tercih zamanının bitmesine birkaç gün kaldı. Bu sürede doğru karar vermek, tercihleri doğru belirlemek gerekir. Sadece yerleşmek adına önünüze gelen kurumu ve şehri yazmak doğru değildir. Kamu da ve İnsan Kaynakları bölümünde çalışan biri olarak tercih yapma aşamasındakilere yardımcı olmak isterim.

Mezuniyet durumları uymasa da sırf işe girmek için tercih yapanlar, atandıktan sonra bulunduğu statüyü değiştirmek istiyor. (Çok sık karşılaştığımız sorunların başındadır.) Örneğin; GİH (Genel İdari Hizmetler) sınıfında memur kadrosuna atanan, daha sonra öğrenim durumundan dolayı Tek.Hiz. (Teknik Hizmetler) sınıfında kendi durumuna uygun bir kadroya geçmek istiyor. Şu anda, bazı sınıflar arası, sınavsız herhangi bir yer değişikliği yapılamamaktadır. O yüzden tercih edeceğiniz kadroyu durumunuza göre çok iyi araştırmalısınız

İstemediği bir şehri tercih edip, atanan bir kişi, daha sonra şehrini değiştirmek isteyebilir. Artık herhangi bir kamu kurumuna nakil olmak zorlaştığından, Norm kadro standartlarına göre, her kuruma belli çalışan sayısı verilmiştir, bu mevcut sayının aşılması olanaksızdır. O yüzden nakil olmak zorlaşmıştır. Şehirlerinizi bu doğrultuda belirlemekte fayda vardır.

Memur olduktan sonra asaletiniz tasdik olana kadar geçen sürede, yer değişikliği veya atama yapılamaz. Adaylık sürenizin bitmiş olması gerekir. Bu süre bir ile iki yıl arasıdır. Kuruma göre değişir.

Bu konuları en iyi şekilde araştırabileceğiniz, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa bakmalısınız.

Tercihlerinizi istediğiniz kadrolarda, size uygun şekilde yapmalısınız. Yoksa yıllarca istemediğiniz bir yerde, istemediğiniz koşullarda çalışmak sizi yıpratacak, mutsuz edecektir. Çünkü, günde en az sekiz saatinizi geçireceğiniz ortamda, mutlu, huzurlu ve VERİMLİ olmak yine sizin elinizdedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 48
Toplam yorum
: 133
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 2448
Kayıt tarihi
: 22.06.06
 
 

yazmaK, okumaK ve izlemeK işte HAYAT...  Ekonomist 'im. Evliyim, 2 kızım var. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster