Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '10

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
681
 

KPSS yorgunluğu..

KPSS yorgunluğu..
 

Uzun zaman oldu blog yazmayalı. O kadar yoğun bir dönem geçirdim ki blog yazmak, internet, tv.. hiç birine vaktim yoktu. Hatta haber bültenlerini izlemeye bile vakit ayıramadığım oldu.

Haftanın altı günü çalıştığım yoğun bir iş hayatı ve bir de onun üstüne akşamları KPSS kursu. Evet, ben de hazırlandım bu sınava elimden geldiğince. Her ne kadar bu sınavın bu şekilde yapılmasından rahatsız olsam da…

Sınavım nasıl geçti bilmiyorum ama sınavdan çıktıktan sonra kendimi, üstümden kamyon geçmiş gibi hissettim.. Bazen sınav esnasında bu sınavı hazırlayanların bizimle dalga geçtiklerini düşündüm. Şaka gibi bir sınavdı. Gerçek olamayacak kadar saçma sapandı. Ama gerçekti maalesef..

Sınavda vatandaşlık sorularına geldiğimde şok oldum. Yooo hayır bu kadar da olmaz dedim. Avrupa Birliği Merkez Bankası’nın başkanının adı soruldu. Benim genel kültürümü ölçecek sorular bunlar mı? Bu adamın adını bilirsem kültürlü bir öğretmen mi olacağım ben?

ÖSYM git gide saçmalamaya başladı. ÖSYM’nin sınav kalitesi, soru kalitesi düştü. Bu YGS’de de, LYS’de de, KPSS’de de böyle oldu. Amaçsızca hazırlanmış sorular. Sınavda ölçmek istediğin bir hedefin olmalı ve hazırladığın sorularla onu ölçmelisin.. Ama ÖSYM’nin bu sınavlarla ölçtüğü bir şey yok.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın da öğretmen seçme yöntemi yanlış. Bu şekilde öğretmen almaya devam ederse hiçbir zaman eğitimde kaliteyi sağlayamayacak. Burada kaybeden MEB oluyor. Saçma sapan bir sınav yüzünden, kendi bünyesinde çalışması gereken çok değerli öğretmenleri özel sektörün acımasız ellerine bırakıyor. Kimler mi kazanıyor bu sınavı? Çalışmayıp, yalnızca KPSS kursuna giden ve bütün vaktini KPSS çalışarak geçirenler kazanıyor.

Daha yazacak çok şey var aslında. Ama bugünlük benden bu kadar.. Biraz kendimi toparlamam lazım. Yazmaya devam edeceğim.. Saygılar herkese..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gönlüne göre olsun.

Ahmet Balcı 
 13.07.2010 0:25
Cevap :
Amin... Herkesin inşallah..  13.07.2010 22:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 198
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 1829
Kayıt tarihi
: 13.04.09
 
 

1977 Sakarya doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Tarih bölümünden 2000 yılında mezun oldum. Özel bir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster