Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
857
 

Kral Abdullaha yapılan ayıp...

Kral Abdullaha yapılan ayıp...
 

Yazmayayım, bu konuyu böyle bir platforma taşımayayım dedim ama kendimi tutamadım daha fazla, haykırıyorum size, okuyun da görün olanları.

Hatırlayacaksınız geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan Kralı Abdullah ülkemize geldi ve devletimiz kendisine "Devlet Şeref Madalyası" takdim etti. Yanlış anlamayın ben size bu konu hakkında yazmayacağım, ufak bir hatırlatma yapayım dedim sadece.

Kral Abdullah, ülkemize gelmeden önce, çıktığı Avrupa turunda bir çok Avrupa ülkesine daha uğradı. Bunlardan birisi de İngiltere'ydi.

İşte size İngiltere'de gerçekleşen olaylardan bahsedeceğim.

Kral, Londra Havaalanına indiğinde onu -inanamayacaksınız belki- devlet erkanından ileri gelenler karşılamadı, ne kral ne kraliçe -İngiltere'de de Kraliyet Ailesi olmasına rağmen-, ne başbakan, ne de belediye başkanı; bunların hiçbirisi yoktu.

Kimse uçağın merdivenlerine kadar gidip, kralı kucaklamadı.

Kral da buna şaşırmadı, bir dış devlette nasıl bir protokol uygulanması gerekiyorsa öyle yaptı.

Devletin en büyüğü İngiltere Kraliçesi olduğu için, Kral Abdullah, İngiltere ziyaretlerine kraliçenin yanına giderek başladı. Kraliçenin ayağına kadar gidip, rızasını aldı.

Daha sonra yine protokol gereği hiyerarşiyi takip ederek aşağı indi. Başbakanı ve bakanlar kurulunu ziyaret etti.

Bunula da yetinmedi Kral. Buraya dikkat edin ve iki kez düşünün: Londra Belediye Başkanının ziyaretini de Londra Belediye Başkanının makamında gerçekleştirdi.

Tüm ziyaretlerini gereğince tamamlayan kral daha sonra, diğer ülkelere gitmek üzere İngiltere'den ayrıldı, ama ayrılırken yine Kraliçeyi sarayında ziyaret edip vedalaşmayı da unutmadı.

Şimdi soruyorum size benim akıllı okuyucularım:

Bir Kral ülkenize gelir, üstelik de kutsal yerlerin hakimi olan bir kral, petrol zengini. 8 uçakla alanınıza iner. Ülkenizi şereflendirmeye gelmiştir. Ama kralı olduğu ülke sizin ülkenizin ilkelerine kökten karşıdır. Üstelik de öyle bir zamanda gelmiştir ki o gün ülke yastadır.

Siz böyle bir ülke olsanız ne yaparsınız? İngiltere gibi kralı üzecek hareketlerde mi bulunursunuz? Yoksa sizi şereflendiren kralı sizde şereflendirir misiniz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Enteresan bir ayrıntı. Bilmiyordum. Bilgi için teşekkürler.

basak_33 
 15.11.2007 16:14
Cevap :
Bilmediğimiz o kadar çok şey varki.  16.11.2007 8:27
 

Saptamnız çok doğrudur. Bizde başa geçenler makamlara oturduktan sonra bir milleti temsil ettiklerini unutuyorlar mı acaba? Olayı şahsi komşu ağırlama programlarına dökmeleri bana bunu düşündürüyor. Ayrıca milli günlerimize verdikleri değerle de ölçüyorum artık onları. Ayrıca komşu öyle çat kapı gelmiyor ki aylar öncesinden gün saptanıyor. Yok sayın ekselansları o gün olmaz diyemez miydi dışişleri ? selamlar

Ezgi Umut 
 15.11.2007 0:29
Cevap :
Dışişleri... Böyle bir makam var mı acaba?  15.11.2007 11:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 1059
Kayıt tarihi
: 26.09.07
 
 

1980 yılında Mersin'de doğdum, bütün eğitim öğrenimimi Mersin'de tamamladım. Yetmedi, işimi de Mersi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster