Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ocak '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
736
 

Kral Çıplak

Başbakan Erdoğan, Kars' taki anıt için "ucube" deyince ülke gündemine oturdu. Ondan sonra da içki yönetmeliği ile neredeyse içkinin adını anmak bile imkansız hale geliyor ve film galalarında ilk kez içkisiz açılış yapılıyordu. Ardından İmam Hatip Lisesi mezunlarının polis olması için adım atıldı.

İmam Hatipliler gerçek manada ilahi eğitim alıyorsa şiddet yolunu seçebilir mi, cop kullanıp biber gazı sıkabilir, insanları yerlerde sürükleyebilir mi?

2002' den bu yana demokrasi ve özgürlük adı altında gizli gündem söylentilerini boşa çıkaran AKP, seçimlere beş ay kala neden bu adımları atıyor?

Bu sorunun cevabı iki açıdan verilebilir.

Birinci cevaba göre; AKP, yaklaşan seçim nedeniyle strese girdi ve seçimde AKP aleyhine çıkabilecek olumsuz bir sonuç karşısında iktidardan uzaklaşmak veya tek başına iktidar olamamak kaygısıyla gider ayak kafasındaki planı uyguluyor.

İkinci cevaba göre; AKP, tekrar seçileceğine o kadar emin ki artık ağzından çıkanı tartma gereği hissetmiyor.

Tüm bu cevapların belki de her ikiside yanlış. Dünyadaki radikal dincilerin sorun haline getirdiği "sanatsal özgürlük"(özellikle heykel. Afganistan' da Talibanın tarihi eserleri topa tutması unutulmamalı), "içki içme özgürlüğü" ve "karşı fikre karşı tahammülsüzlük" özelliklerinin hepsini günümüz AKP' sinde görmeye başladık.

Belki de Başbakan Milli Görüş bakış açısından hiç bir zaman kurtulamadı. Düşünce sistemini değiştirmek milli görüş gömleğini çıkarmaktan çok daha zordur ve hatta imkansızdır.

AKP' nin gerçekten özgürlükten yana olduğunu düşünen liberal aydınlar, son gelişmeler karşısında paniğe kapıldılar.

Oysa gerçek aydın, toplumun önünde ve herkesten önce bazı şeyleri fark eder. İlk başta fark edilecek gelişmeleri en sonda fark edenlere "aydın" değil "günaydın" denir.

Ama Allah' tan Başbakan en doğru tespiti yaptı. "Kral çıplak" diyorum dedi.

Bu deyim; bazı şeylerin altında yatan gösteriş ve ihtişama aldanmamak gerektiğini, aslında gerçeğin çok basit ve bir çocuğun bile görebileceği kadar açık olduğunu söylemek için kullanılır.

Evet aslında gerçek en başından beri çok net ve belirgindi ama yalakalar, padişah soytarıları, geçmişin aydınları günümüzün günaydınları nedeniyle gizlenmişti. Bugün gün yüzüne çıktı.

Türkiye' de en etkili kişinin kim olduğu sorusuna verilecek cevaba ve onun Padişaha veya Kral' a benzeyen tavırlarına bakılınca iki kelime tüm yazılanları bir çırpıda özetleyiverdi. "Kral Çıplak"  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 417
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

1968 doğumluyum. Üniversite mezunuyum.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster