Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '14

   
  Kategori
  Emlak
  Okunma Sayısı
  165
   

  Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

  Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?
   

  dosya masrafı geri alma


  Sizlere konut kredisi çekerken ödemek zorunda kaldığınız dosya masrafı ücretini nasıl geri alabileceğiniz hakkında yol göstereceğiz.
   
  Yargıtay’ın aldığı karara göre, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması hakkındaki kanunun 10/Bmaddesine revize ederek, bankaların artık ne için istediğini açıkça belirtmeden tüketiciden dosya masrafı talep etmesine müsaade etmiyor. Ayrıca yine alınan bu karara göre, daha önce bu şekilde neden alındığı açıkça belirtilmeyen konut kredisi dosya masraflarının geri ödemesinin yapılması gerekiyor.
   
  Eğer, tüketiciden konut kredisi dosya masrafı adı altında kesilen miktar 1.161,67 TL‘nin üzerindeyse Tüketici Mahkemesine dilekçe ile başvuruda bulunuluyor. Ancak bu rakamın altındaysa, başvuru Tüketici Hakem Heyetine yapılıyor.
   
  http://www.emlakgundemi.com.tr/konut-kredisi-dosya-masrafi-geri-almak-icin-ornek-dilekce/
   
  Yargıtay‘ın almış olduğu karara göre konut kredilerinde ödediğiniz dosya masrafı ücretlerini, tüketici mahkemelerine dilekçe ile başvurarak geri alabilirsiniz. Tüketici mahkemesine vereceğiniz dilekçe örneği aşağıdadır.
   
  dosya masrafı geri alma
   
  Konut kredisi dosya masrafı tüketici mahkemesi dilekçesi
   
  ……………… Tüketici Mahkemesi Hakimliğine
  Davacı : (İsim-TC Kimlik No-Adres-İrtibat Tel)
   
  Davalı : ……… Bankası A.Ş
  Konu : Dosya masrafının iadesi
  Değeri : ……… TL (Fazlaya İlişkin Haklarımız saklıdır)
   
  Açıklamalar :
  a. Bankanın ………………. şubesinden kullanmış olduğum krediler nedeniyle …… TL kredi dosya masrafı kesintisi yapılmıştır.
   
  b. Bankadan kredi kullanımında dosya masrafı ve ipotek ücreti vs adı altında ücret tahsil edileceği sözleşmede yer alsa dahi bunların haksız şart olduğu yolunda Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin 2011/3576 E, 2011/10221 K sayılı kararında; “kredi verilmesi için zorunlu olan masrafların tüketiciden istenebileceğini ancak bu masrafların konusunda uzman bilirkişi ya da heyetince tespit edilecek miktara göre işlem yapmak gerekir iken sözleşmede her türlü vergi, resim, harç, sigorta primi, operasyon masrafını ödemeyi kabul ve taahhüt eder hükmü gereği, diğer ücret ve masraflar başlığı adı altında matbu belirlenen bir miktarın tüketiciden alınacağına dair hükmü haksız şart olduğunun kabulü gerekir” şeklindedir.
   
  Yine Isparta Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin 26.01.2010 tarih ve 22 sayılı, banka tarafından alınan komisyon, ekspertiz ücreti ve sigorta bedelinin iadesi kararının, itirazen inceleyen Isparta 1. Asliye Hukuk Mahkemesince (2010/118 K.) onanması ve mahkeme kararının da Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin 2011/1870 K. Sayılı kararıyla onanmasıyla emsal teşkil edecek bir karar haline dönüşmüştür.
   
  c. 4822 sayılı Kanunla değişik 4077 sayılı Kanunun 6.maddesi: Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir.
   
  Sözleşme de içeriğine etki edemeden ve hatta bazı kısımları sonradan doldurulacak biçimde düzenlenmiş, alınacak masraf ve harçların sonradan yazılmış sözleşmeye dayanılarak tarafımdan alınan ücretler haksız şart sayıldığından iade edilmesi gerekir.
  Deliller :Sözleşmeler, Ödeme dekontları, ödeme planı, bilirkişi incelemesi vs deliller.
  Sonuç ve İstem : Yukarı da izah etmeye çalıştığım ve re’sen dikkate alınacak nedenlerle;
  Davamın KABULÜ ile;
  a. Bankanın kullanmış olduğum krediler nedeniyle tarafımdan alınan ……. TL kredi-dosya masrafı ücretinin ödeme tarihlerinden itibaren yasal faizi ile birlikte tahsiline,
  b. Yapılan masrafların karşı tarafa tahmiline,
  c. Fazlaya ilişkin haklarımın saklı tutulmasına,
   
  Karar verilmesini arz ve talep ederim. …… /…../2012
  İsim ve İmza
  Ek : Sözleşme,
  Ödeme Planı ve ekleri sureti
  Ödeme belgeleri
   
   
  Bekir KURT/emlakgundemi.com.tr

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 165
  Kayıt tarihi
  : 29.06.14
   
   

  Ben emlakgundemi.com.tr sitesinin editörü ve site yöneticisiyim. Sizlere emlak gündemi hakkında g..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster