Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ağustos '12

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
1260
 

Kredi Kampanyaları ile aldatılmak !!!

Kredi Kampanyaları ile aldatılmak !!!
 

Ramazan Bayramı yaklaştıkça müşteri çekmek isteyen bankalar yeni yeni kampanyalar üretiyorlar.

"Düşük faizli kredi", "masrafsız kredi", "şimdi al 3 ay sonra öde kredisi"... buna benzer yığınla kampanya...

Gerçekte de öyle mi acaba???

Banka politikası olarak düşünüldüğünde, hiç bir banka kar etmeyeceği bir işe girmez.

Karlılığı sadece faiz karı olarak düşünmeyelim. Yeni müşteri kazanmak ve tabana yayılarak yeni müşterilere kredi kartı, ek hesap, likit fon hesabı gibi bir sürü yeni ürün satmak amacı ile faiz indirimi yapabilirler.

Bu satış amacı piyasaya yeni girmiş ve çok fazla müşterisi olmayan bankalar için son derecede caziptir. Özellikle yabancı bankalar için daha da caziptir çünkü hissedarlarına Türkiye piyasasında son derecede aktif büyük oranda müşterileri olduğunu göstermek isterler.

Bir diğer amaçları ise; yeterli olmadıkları hedeflerinde başarıya ulaşmaktır. Kredi adeti, kredi kartı adeti, otomatik ödeme adeti, yatırım fonu adeti... gibi bunları arttırabiliriz.

Sonuç olarak baktığımızda bu faiz dışı hedeflerinin büyük çoğunluğu çok büyük karı olan "vadesiz mevduat" hacmini arttırmak amaçlıdır.

Faiz karı açısından incelediğimizde ise, bankaların merkez bankasına ve/veya diğer bankalara vermiş oldukları mevduatlara uygulanan faiz oranından ya da aldıkları kredilere uygulanan faiz oranından küçük kredi faiz uygulaması düşünülemezdir.

Bireysel müşteri, sadece söylenene inanır. Örnek vermek gerekirse" faiz oranı %0.95, demekki 1000 tl kredi alınca 9,5 tl faiz vereceğim" diye algılar.

Bireysel kredi sözleşmelerine dikkatlice bakarsanız, iki hatta üç ayrı faiz oranı görürsünüz. bunların birincisi size söylenen faiz oranıdır. O da aslında kampanyadaki gibi %0.95 değil yıllık %11,4 olarak anlaşılmalıdır.

Bu arada önemli bir husus da bu faiz oranının üzerine faiz oranının %5 i kadar BSMV ve %15 i kadar da KKDF alındığı gerçeğidir. Yani aslında kampanya faiz oranı %1.14 tür.

Bundan sonraki hesaplamalara vergiler dahildir.

İkinci faiz oranı ise "akdi faiz" oranıdır. Bu oran size uygulanan aylık gerçek faiz oranıdır. Bu oran sizin kredinizin maliyetini oluşturur.

Basitçe incelemek gerekirse:

10.000 TL 36 ay vadeli kredi aldınız. Kampanya faiz oranı ise aylık %0,95... Kredi alırken ödeyeceğiniz dosya masrafı ise 300 TL olarak uygulanıyor diyelim. Ödeyeceğiniz taksitler toplamı 12.248 TL dir. Dosya masrafını da ekleyelim, 12.548 TL oluyor. hesapladığınızda aslında uygulanan faiz oranı %1,069 oluyor. Vergilerle birlikte %1,27 !!!

Bu banka açısından görünen faiz... Yani "akdi faiz". Bir de sizin ödeyeceğiniz tüm ihtiyaç kredilerinde uygulanan hayat sigortasını da ekleyelim. Bu tutar ise yaşınıza göre değişir. Ortalama 30 yaşındaki bir erkek müşterinin 36 ay vadeli 10.000 TL tutarlı kredisinin hayat sigortası yaklaşık 90 TL tutar. Bunu da eklediğimizde bize 10.000 Tl tutarlı kredinin toplam maliyeti 2.638 TL olur. Faiz oranımız da aylık %1,32. Yıllık ise %15,84.

Bankaların ortalama uyguladıkları mevduat faiz oranı ise %8 ile %10 arasında.

Sözleşmede yazan üçüncü faiz oranı ise hiç tanışmak istemediğimiz bir oran. Temerrüt faiz oranı. Bu oran krediyi ödeyemediğimizde uygulanacak faiz oranını içerir. O da akdi faiz oranının %30 fazlasıdır. üçüncü oranımız ise aylık %1,72...

Çoğu banka dosya masrafını ve komisyon tutarlarını arttırarak faiz oranlarını düşük gösterir. Bunun ilk hedefi kampanyalarını cazip hale getirmektir. İkinci ve çok daha fazla önemsenen hedef ise "faiz dışı gelir" i arttırmaktır.

Alacağımız kredinin tüm maliyetlerini hesaplamadan ve gerçek uygulanan faiz oranlarını incelemeden kredimizi kullanmayalım...

 

Saygı ve Sevgilerimle

 

Ayrıntıda gezinmek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar.Ben bir bankacıyım.Tüketiciler artık bu tür aldatmacalara kanmamaktadır.Ellerinde ajanda banka banka dolaşmaktadır.Kuruşuna kadar maliyet hesabı yapmaktadır.Faizi,dosya masrafını,sigortayı alt alta toplayıp neticeye ulaşmaktadır.Artı internet ortamında karşılaştırma yapmaktadır.Konut kredilerinde bankalar arası rekabet dudak uçuklatmaktadır.Bırakın 0.01 faiz farkını,hertürlü sigorta ve dosya masrafları didik didik edilmektedir.Siz gönlünüzü ferah tutun.Unutmadan ,her başvuranada kredi verilmiyor.Kaliteli para satmak kar etmekten çok çok daha önemli.Hoşçakalın.

selim çağatay 
 04.09.2012 23:10
Cevap :
Haklısınız Selim bey, çoğu müşteri didik didik inceliyor masrafı, faizi, sigortayı... Ama hak verirsiniz ki bir çoğu da reklamlara aldanarak düşük faiz aldatmacasına geliyor. Ben tüm bu hesap kitabı yapmayan ya da yapamayanları uyarmak ve kredi gerçeğini anlatmak istedim. Konut kredilerine gelince ise elbette faiz pazarlığı yapan bir çok müşteri var ama emlakçı hangi banka ile çalışıyorsa en iyisi budur diye hiç düşünmeden giden de var. Kaliteli para satmak deyiminiz gerçekten çok güzel... Ama bence kaliteli para sadece ticari firmalara satılıyor... saygı ve sevgilerimle  06.09.2012 14:40
 

Bankanın hesabı, tüketicinin maliyeti farklı. Bir ürünün teslim bedelidir gerçek fiyat oysa. Kazanacaklar elbette fakat kandırmaca yerine gerçek doğru söylenmeli. Tüketici cephesini ihmal etmeyip objektif bakarak aydınlatmışsın Onur'cum. Tebrikler.

Turbest 
 14.08.2012 15:58
 

Böyle yazılara ihtiyaç var bir Yunanistan olmamak için. Sağlıcakla...

Süleyman Akyürek 
 01.08.2012 22:40
Cevap :
Teşekkür ederim Süleyman Bey, umarım yardımcı olabiliyorumdur. Saygılarımla  02.08.2012 10:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 729
Kayıt tarihi
: 29.05.12
 
 

Uludağ Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. Mezun olduktan sonra çeşitli bankalarda çalıştım. D..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster