Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ocak '10

 
Kategori
Faizler
Okunma Sayısı
2048
 

Kredi kartı, baş belasıdır!

Kredi kartı, baş belasıdır!
 

m.c.avus


3 sene önce şahsi olarak cüzdanımda 1 kart bıraktım. Limit 3000 TL. Tabii ki limit var diye hepsini doldurmuyordum. Hepsini veremesem bile asgariyle falan idare ediyordum. Geçen yaz limit yaptım. Devamlı ödeme yapıyordum ama asgari altı da oluyordu. Sonunda asgari ödeme miktarı aceleyle yükseldi. 1800TL. olan borcumun hepsi asgari ödeme kısmında yazıyor. Mühim değil iki seferde öder kurtulurum dedim. Bu borcu hesapladım,hepsi faiz ve harçlardı.

Eylülde Büyükada evimde oturuyordum. Cep telefonum çaldı:

- Mehmet beyle mi görüşüyorum?
- Evet
- Ben Hatice, XXx bankası genel müdürlüğünden arıyorum.
- Buyrun
- Size bir bilgilendirme yapacağım.
- Buyrun yapın.
- Sizden bazı şahsi bilgi rica edeceğim.
- Ben sizi tanımıyorum, şahsi bilgi veremem. Verecekseniz verin bilginizi.
- Haklısınız. O zaman bağlı olduğunuz şubeyi arayın.
- Peki.

Şubeyi aradım bir kız çıktı. Banka beni ya borcun tamamını ödemeye, ya da düşük faizle taksitli ödemeye davet ediyordu.

- Tamam, taksite bağlayın o zaman.
- Olur, bir evrak imzası için şubeye buyrun.(şube Fulya'da)
- Hanımefendi, ben Büyükada'dayım. Bacağım da kırık. Buradaki şubeden halledemez miyim?
- Olmaz efendim. Noterden vekil gönderin,gelemiyorsanız.
- Noter vekalete 50 lira alır.
- Bilemem efendim.
- Peki, ödemezsem ne yapacaksınız?
- İcrai takibat başlayacak.
- Sağol.

Amaan dedim. İcraya gelirlerse gelsinler! Sonra içime kurt düştü. Ulan bunlar takibat yaparsa daha çok içeri girerim. Bir hafta sonra yine aradım şubemi. Bu sefer bir er kişi çıktı. Kıza anlattığımı ona anlattım. "Yok canım, nüfus kâğıdı ve kredi kartınızla Büyükada şubemizde işinizi halledebilirsiniz."

Büyükada şubesinde önce 100 lira harç alıp, yeni faizle 6 takside böldüler. Kartı da aldılar,makasla kesip çöpe attılar. Bu güne kadar 4 taksidi ödedim. Kartım yok diye, bir şeyim eksilmedi. Şimdi cebimde az çok nakit te bulunuyor. Mutluyum...

Ne yapın edin şu cebinizdeki sülüklerden kurtulun! Şu kadar yıl geçti ama kredi kartı sistemi oturmadı. Vatandaş geleceğini yemeye alıştı! Bankalar desen. elini versen kolunu koparırlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geçen gün iki defa aradılar zorla sağlık sigortası yapıp cebime 10.000 limitli sağlık kartı koyacaklar. Aylık 15 lira kesecekler. Şu anlaşmanın bir örneğini mail adresime atın hangi hastalıkları kapsıyor bu sözleşme göreyim dedim. Gönderemeyiz, dediler. Kredi kartında sonuna kadar size katılıyorum. Artık sadece benzini kartla alıp marketi cebe yükledim, gerçekten 3-5 kuruş artıyor. Saygılar.

Eşit Ağırlık 
 28.01.2010 22:20
Cevap :
sv. Deniz, sigortada da esas olan bankanın kazancı. Sigortadan önceki nüks hastalıkları kabul etmiyorlar. Bir de sigortadan olur almadan tedaviye başlarsan,sonra kabul gelmeezse özel hastane faturayı bando mızıkayla getirir.  29.01.2010 3:51
 

Kredi kartı yıllık ücreti yok diyorlar,,,bas bas bağırıyor devlet yetkilileri amma,,,,,,,,yine yeni extre geldi yıllık ücret 45 milyonmuş,,,,,şimdi ödemek mecburiyetindeyiz,,,,,,ne yapalım,,,,,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 28.01.2010 20:43
Cevap :
Bankalardan uzak durmak lazım.Selam...  28.01.2010 21:31
 

Merhaba...Kredi kartı kullanmıyorum ve çok rahatım...Çünkü aylık gelirimi bir ay öncesinden harcamak istemiyorım...Dikkatli kullanıldığında yararlarına inanıyorum ama, kullanmıyorum işte...Kullananların da çok dikkatli olmalarını öneririm...Selamlar.

cdenizkent 
 28.01.2010 15:18
Cevap :
Eskiden kart mı vardı?!!!  28.01.2010 18:35
 

Kusura bakmayın ama siz kişisel bir kullanım hatanızı genelleyip kredi kartını "cepte bir sülük" gibi göstermektesiniz. Adı gibi kartın limitini bir kredi olarak kullanan elbetteki onun geri ödeme ceremesine katlanacak. Ne yani benden borç alsanız canınız istediği zaman canınızın istediği kadarını mı ödeyeceksiniz? Aslında kredi kartı sözleşmeli bir veresiye kartıdır. Kredi kartını doğru kullanan için her satıcı bir mahalle bakkalıdır. Yaz deftere, al 40 gün sonra der çıkar gidersin. Bir de kredi kartı sayesinde insan para taşıma derdinden de kurtuluyor. Cepte az biraz bozukluk ile git gidebildiğin kadar. Yaşasın kredi kartı ve onu anlayan akıllar!!

Muharrem Soyek 
 28.01.2010 14:07
Cevap :
Yaşasın tuzu kurular!  29.01.2010 16:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 288
Toplam yorum
: 1350
Toplam mesaj
: 205
Ort. okunma sayısı
: 1166
Kayıt tarihi
: 18.01.07
 
 

Kendi halinde yazar, çizer, çapraz bulmaca çözerim. İki yüzyıl, bir binyıl gördüm. En sevdiğim hoca ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster