Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '11

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
19077
 

Kredi kartı Aidatı Ödememenin Püf Noktaları

Kredi kartı Aidatı Ödememenin Püf Noktaları
 

Kredi kart kullanıcılarına gelen hesap ekstrelerinde 'yıllık üyelik ücreti', "kredi kart aidatı" vb. isimler altında muhtelif miktarlarda yine para talep edilmeye başlandı

Bilin bakalım Ülkemiz tüketicisinin cebindeki kart sayısı ne kadar.

Ben söyleyeyim, elli milyon.

Bankaların her bir kart için ortalama olarak 40,00 TL. kart aidatı talep ediyor.

Bu aidatla bankaların ne kadar para aldıklarını bir tahmin edin.

Yine ben söyleyeyim, "kart aidatı, üyelik ücreti, kart bedeli" gibi isimlerle tüketicinin cebinden alınan miktar yazıyla iki milyar TL olduğu söyleniyor.

Dile kolay az para değil.

Tüketicinin cebinden alınan bu paranın haksız olduğu ve alınmaması gerektiği talebiyle 2007 yılından bu yana tüketicilerin hukuk savaşı devam ediyor.

Aidat miktarı bankadan bankaya değişiyor. Kimi banka yıllık ücretini taban rakamdan alırken kimi bankalar en üst sınırdan almaya devam ediyor.

Bankalarla tüketiciyi karşı karşıya getiren bu uygulamada, bankalar kart aidatlarının alınması ile ilgili uygulamanın haklı olduğunu savunuyor.

Geçen yıl bankaların yoğun lobisine rağmen son anda meclisten dönen yasa tasarısı ile tüketici yasal olmayan kredi kartı aidatının sürekli hale getirilmesinden kurtulmuştu.

Tüketici hakem heyetlerinden, tüketici mahkemelerine ve Yargıtay'a kadar bütün mahkemelerde tüketici lehine karar çıkmasına rağmen uygulamalarını sürdüren bankalar geri adım atacağa benzemiyor.

Bankalar, tüketicilerin kredi kartını kullanmak suretiyle bankanın sağladığı birçok kolaylıktan yararlandığını karşılığında da bu aidatın alındığını iddia ediyor.

Oysa tüketicilerin kart aidatından dolayı banka da kredi kartını kullandırarak mal ve ürün satan kişi, kurum veya kuruluşlardan belli ölçüde ekonomik yarar sağlıyor.

Kredi kartı yıllık ücretlerine itiraz için zaman aşımı 3 ay olduğundan geçmiş ödemeler iade edilmiyor.

Bence Kart aidatı almak haksızlıktır.

Kredi kartı kullanan MB Bloggerleri ne yapmalıdır?

Yine ben söyleyeyim.

İşte aidatı geri almanın püf noktaları;

Hangisini beğenirseniz onu uygulayın.

1- Kredi kartı aidatınızla ilgili olarak, her il ve ilçede kaymakamlık binası içinde bulunan Hakem Heyeti'ne başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için, borç ekstrenizin size ulaşma tarihi itibariyle üç ay içinde dilekçenizi vermeniz gerekiyor.

2- Kredi kartınızı aldığınız bankanın şubesine giderek, kredi kartı sözleşmenizin yenilenmesini isteyebilirsiniz. Yeni sözleşmede, kredi kartı aidatı bedelinin iptal edilmesini şart koşabilirsiniz.

3- Kredi kartı aidatını ödemek istemiyorsanız, her yıl kredi kartınızın türünü değiştirebilirsiniz. Bankalar, kredi kartlarından ilk yıl aidat almıyor. Dolayısıyla her yıl, kartınızı bir yıl kullandığınız için aidat ödeme zorunluluğunuz olmayacaktır.

4- Hakem Heyeti'nin tüketici lehine verdikleri kararlarını bankasına götüren müşterilere, bankalar tarafından belli miktar para harcamaları karşılığında bu aidatı almamaları teklif ediliyor olsa da tüketici dernekleri bu konuda bankaların uygulamasının yasal olmadığını belirtip, tüketiciden Hakem Heyeti'ne başvurmalarını istiyor.

5-Eğer tüm bunlarla uğraşmak istemiyorsanız, kredi kartınızı iptal ettirin. Kredi kartı borçlarınızı düzenli ödüyorsanız, banka sizi kaybetmek istemeyecektir. Kredi kartı aidatınız da tahsil edildiyse size iade edilecektir.

Bir de şunu hatırlatayım. Kredi kartı yıllık aidatları için kesinti her yıl yapıldığından aidatın iadesi için Hakem Heyetine yalnızca bir kez değil her yıl başvurmak gerekiyor.

Benden söylemesi.

Bankaların kredi kartları dışında aldıkları başka ücretlerde var. Bununla ilgili bilgiler şu linkten okunabilir.

http://blog.milliyet.com.tr/bankada-hesabi-olanlar--kredi-karti-kullananlar-bu-blogu-okusunlar/Blog/?BlogNo=326478 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Siz bir tıp doktorusunuz.Sizleri anlamakta bir bankacı olarak gerçekten güçlük çekiyorum.Banka bir ticari işletme olduğuna göre,kredi kartıda satmış olduğu bir ürün olduğuna göre,satmış yada kullandırmış olduğu maldan ücret alması neden haksızlık oluyor anlayamıyorum.Kullanmış olduğunuz kredi kartından menfaat sağladığınıza göre ,biz bankacılar size hizmet ettiğimize göre ve amacımız kar etmek olduğuna göre sizi rahatsız eden nedir acaba?Kapıcıya aidat ödemiyormusunuz,üye olduğunuz sendika ve derneklere para vermiyormusunuz,çöpünüzü toplamak görevi olan belediyeye hem çöp,hem emlak üstüne üstlük otopark ücreti ödemiyormusunuz?Cebinizden çıkan her paranın karşılığında bir hizmet ya da mal almıyormusunuz?Tümüne tüketici mahkemelerinde dava açın bedava yaşayın.Belki bazı doktorlarda BIÇAK PARASI almaktan vazgeçer bu sayede.Aidat ödemek istemiyorsanız kart almayın.Yargıtay 13.hukuk dairesinin kararını ve TBB nin açıklamalarını dikkatle okumanızı tavsiye ederim.Sağlıcakla.

selim çağatay 
 07.03.2012 22:51
Cevap :
kart almıyorum zaten, ama bankalarda kart vermek için her yolu deniyor, ayın bir kaç günü yemekhane önünde bankalar kart pazarlamak için geliyorlar, bir de ilk yıl ücretsiz diyorlar, bankanın menfaati kullanandan daha çok, öyle değilse neden herkese daha çok kart vermek istiyorsunuzi bir banka ek karta, hediyeler sunuyor şu anda, boşuna mı sunuyor zannediyorsun   08.03.2012 21:51
 

Konu için teşekkür ederim, benim sizden bir ricam olacak. Kredi kartı değil de MAAŞ KARTI ile yapmam gerekenler ve haklarım nelerdir ? Bu konuda da bilgi verirseniz memnun olurum.

UĞUR BOZDOĞAN 
 07.09.2011 21:55
Cevap :
Bildiğim kadarıyla maaş kartı, kredi kartı ile birleştirilmediyse, ayrı bir bankomat kartı ise sorun değil, birleştirilmişsse, maaşı o bankdan aldığınız için genelde kurumun banka ile yapılan anlaşmaların kredi kartı aidatı olmayacağı yazılıyor. Bu durumda kart parası olmuyor zaten  08.09.2011 0:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 687
Toplam yorum
: 1689
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2584
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster