Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Kasım '17

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
4234
 

Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenmezse Ne Olur?
 

Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenmezse Ne Olur?


Kredi kartı kullanan bireyler, her ay kesilen ekstreler ile kartlarında oluşan borç tutarlarını öğrenmektedir. Ekstrelerde 3 farklı borç tipi yer alırken bunlardan bir asgari yani minimum ödeme tutarıdır. Diğerleri ise aylık toplam borç miktarı ve toplam borç miktarıdır. Kredi kartı kullanıcıları kartlarını aktif bir şekilde kullanabilmek için her ay minimum tutarı ödemek zorundadırlar. Kredi kartı asgari tutarını ödemeden alışverişlerinizi yapmanız mümkün değildir.

Kredi kartına 2010 yılından sonra sahip olduysanız bir yıl içinde kredi kartı limitiniz ne olursa olsun toplam borç miktarının %40’ı düzenli olarak her ay asgari ücret olarak size yansıyacaktır. Kartınızın aylık borcunu ödeyecek durumda değilseniz asgari tutarı ödeyerek herhangi bir sorun oluşmasına fırsat vermezsiniz. Kredi kartı doğru bir şekilde kullanıldığında alışverişlerde kişilere hem kolaylık sağlamaktadır hemde güvenilir bir seçenek olarak bireylerin karşısına çıkmaktadır. Kredi kartı kullanan bireyler, alışverişlerini yaparken bilinçli olmaları gerekir. Aksi takdirde kartınızın aylık borcunu ödemek yerine asgari tutarını ödemekle hyetinirsiniz. Kredi kartının asgari tutarını ödediğiniz takdirde borcunuzun faizlerinde de kurtulmuş olacaksınız. Borcunuzu düzenli bir şekilde ödediğiniz takdirde kredi notunuzdaki değişimi de fark edeceksiniz. Aylık borcunuzu ödeyemediğiniz de bankalar, kredi kartı asgari tutarı ödemenizi istemektedir. Eğer bu tutarı da ödeyemiyorsanız kartınızdan nakit olarak ön ödeme çekmeniz de engellenecektir. Aynı zamanda limit artırma talebiniz dikkate alındığında geri çevrildiğini göreceksiniz.

Kredi kartınızın asgari tutarını müşteri olduğunuz bankanın şubesine giderek öğrenmeniz mümkündür. Eğer şubeye gidecek durumunuz yoksa bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilir, isteğinizi sorabilirsiniz. İnternet bankacığından da yararlanarak asgari tutarı öğrenmeniz mümkündür. ATM’lerden yatırabileceğiniz asgari tutarın ödemesini yapmayı ihmal etmeyin.

Asgari Tutar Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödemediğiniz takdirde gecikme faizi eklenmeye başlanacaktır. Eğer borcunuzu 3 ay üst üste ödemezseniz hakkınızda yasal işlem süreci başlatılacaktır. Borcunuzu ödemediğiniz süre boyunca gecikme faizi uygulanmaya devam edecektir. Borcunuz giderek artarken ödeme yapmadığınız durumda kredi kartınız iptal olacaktır. Kredi kartınızın asgari tutarını ödemediğiniz zaman kredi notunuzun da düştüğünü göreceksiniz. Bu durum ciddi sorunlara yol açabilir. Çünkü bankaya kredi kartı talebinizi bildirdiğiniz de ilk yaptığı işlem kredi notunuzu sorgulamak olacaktır. Kredi notunuzu yükseltmek için belli bir süre düzenli olarak ödeme yapmanız gerekecektir. Kredi kartınızın limitini bütçenize göre belirlediğiniz de ödeme konusunda herhangi bir sorun yaşama ihtimaliniz oldukça düşüktür. Böylece borcunuzun tamamını ödeme hakkına sahip olacaksınız.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence kredi kartının üst üste ödenmesinden neyin olacağı değil, işsiz ve parasız olunca ne olacağı sorusu daha önemli!

Nizamettin BİBER 
 04.11.2017 9:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1808
Kayıt tarihi
: 09.08.17
 
 

Yaşamın içinden bir ses diyelim , biz kimiz sorusuna ... Haydi hayırlısı ...! ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster