Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Temmuz '07

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
4764
 

Kredi kartı üyelik ücreti yasal değil

Kredi kartı üyelik ücreti yasal değil
 

Yapikredi bankasının kredi kartımdan üyelik veya benzer isimler altında aldığı ücretle ilgili bloğa bir yazı yazmıştım.

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=53227

198 defa tıklanmış, dört defa yorum almış.

Bu konu galiba blogda pek ilgi görmüyor.

Konuyla ilgili internette bir kanun gözüme çarptı. 01.03.2006 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanun' unun 24 üncü maddesinin “ Kart hamilinin yaptığı işlemler nedeniyle sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz. Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez” hükmü ile de Merkez Bankası tarafından bankaların serbestçe belirlemesine izin verilen ve faiz dışında sağlanacak diğer menfaatlerin ve tahsil olunacak masraflar kapsamında değerlendirilen kredi kartları üyelik ücretlerinin ancak kart hamili ile yapılacak kredi kartı sözleşmesinde bu ücretlerle ilgili hüküm bulunması halinde tahsil edilebileceği şeklinde düzenlenmiştir.

Diğer bankaların da benzer şekilde ücret aldığını internetten okuyorum.

Yukarıdaki kanun madesine göre, kredi kartı üyelik ücretini haksız ve hukuksuz olarak talep edildiği kanaatim vardır.

İnternette okuduğuma göre, en son Ankara 2. Tüketici Mahkemesi bu bedelin haksız tahsil edildiği gerekçesi ile iadesine karar vermiş.

Bu durumda BDDK’ın yüzlerce tüketici sorunları hakem heyeti ve mahkeme kararlarına sessiz kalmayarak bir düzenleme ile bu bedelin alınmasına dur demesi gerekmektedir.

Bu durumlardan blogdaki, kredi kartı sahibi olan, kartlarından haksız yere üyelik parası diye 40 Ytl kesilen arkadaşların haberdar olmasında fayda vardır. Mahkeme, itiraz ettiğine göre bu ücret yasal değildir. Ben de tüketici mahkemesine dava açmayı düşünüyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bankaların hesap işletim ücreti almama sebebi; hesap açarken size sözleşme imzalatmayı unutmaları ve ya belirli şartları yerine getirmeniz olabilir. Çok biliyor diyeceksiniz. Bankacıyım, oradan biliyorum. Sadece çalıştığım bankanın kartını kullanıyorum. Bunun sebebi de zamanında çok kart ücreti ve faiz vermem. Eğer sistem sizin istediğiniz gibi değilse, siz sisteme uyduğunuzda karlı çıkarsınız.

karga 
 01.08.2007 9:45
Cevap :
sözleşme imzalamadım, ama yinede hesap işletim ücretini kestiler, kredi kartı ile 3 yazıma bile cevap vermediler, 40 ytl için mahkemeye gidip paramı geri alacağım, onlara bırakmayacağım  01.08.2007 22:27
 

Hem de o kadar kolay ki... Kart kullanmazsınız olur biter. Bankalar hizmet kuruluşlarıdır. Size taksit imkanı sunarlar, çip para, bonus vs adında faydalar sağlarlar. Bunun karşılığında tabiki hizmet ücreti alacaklar. Derseniz ki, kardeşim zaten bir sürü faiz alıyorlar. Onun cevabı da kredi kullandığınız için alıyorlar olacaktır. Benim gibi tüm borcunu ödeme tarihinde yatıranları bankalar 25-50 gün arasında fonlamaktadır. Siz de borç almazsanız faiz ödemezsiniz. Kart kullanmazsanız aidat ödemezsiniz. Ama ısrarla bunlardan en az birini yapacağım diyorsanız tabiki bedelini ödemelisiniz...

karga 
 31.07.2007 19:28
Cevap :
verdikleri puanları, bonusları ceplerinden vermiyorlar, onu bir pos makinesine olan işyerine sorun onlardan alıyorlar. Senden parayı tahsil ediyorlar, iş yerine 28 gün ödüyorlar, tepe tepe kullanıyorlar, yazımı okuyunca üyelik ücretinin kanuni olmadığını dair kanun maddesini de okursunuz. Banka bana 3 ileti yazmama rağmen cevap vermiyor, haklı olsa vermezmiydi? Ben de çok zamanımı alacak olsa, da paşa paşa gidip tüketici mahkemesinde hakkımı arayacağım, 40 ytl yi onlara bırakmayacağım. Başka kredi kartlarımda var. Diğer banka üyelik ücretinide hesap işletim ücretinide almıyor.  31.07.2007 21:26
 

Üyelik aidatı ile ilgili İş Bankası ile yaşadım. İtiraz ettim. Ancak Bankanın verdiği cevap aidat ücretinin yasal olduğuydu...Ve ben İş bankası kredi kartımı bu yüzden iptal ettim. Yapı kredi aidat almadığı için onu tercih ettim.Ülkede çifte standart uygulanıyor. Malesef. Saygı ve sevgiler.

Latif 
 30.07.2007 19:46
Cevap :
benim kredi kartı ile ortalama harcamam 1000 ytl civarında, bankaya 3 defa yazdım, cevap alamadım, işin kötüsü de bu zaten, muhatap bile almıyorlar.  30.07.2007 20:49
 

ya bankalara elınızı kolunuzu kaptırmamak en mantıklısı ama koay harcama yapmayı seviyoruz .. ve sanırım bu konu cözüme ulaşsa bıle başka bı şekılde yıne bızı zarara sokacaklardır banka patronu olmak varmışş yaaaa lüküsss hayattt lüküss hayatttt bak keyfıne yan gelde yatt..:)

elçin sertkaya 
 30.07.2007 7:57
Cevap :
evet, bize puan veriyorlar, ama onu da iş yerlerinden alıyorlarmış.  30.07.2007 20:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 673
Toplam yorum
: 1692
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2720
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster