Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
426
 

Kredi kartları, BDDK, yasalar ve hak arama...

Merhaba sevgili okurlar,

Ülkemizde, hukuktan söz edilir, kurumlardan söz edilir, demokrasiden söz edilir, yasalarımızdaki boşluklardan, mahkemelerde açılan davaların uzamasından, geciken adaletin adalet olmadığından, davaların zaman aşımına uğrayarak düşmesinden, dokunulmazlık zırhı nedeniyle dokunulamayan Milletvekillerinden, söz verip de sözünde durmayan Başbakandan v.s, v.s söz edilir de edilir.

Ama, inanın ki, yasamadaki bu aksaklıkların düzeltilmesi konusunda ise, yeterli ve sonuç alıcı adımlar, TBMM'de atılamamaktadır. Zaten atılmış olsa, bunları yaşamımızda somut bir şekilde görebilirdik.

İnsanlar neden Mahkeme kapılarına giderler?

Genel çerçevede ele alarak tek kelimeyle ifade edecek olursak, HAK ARAMAK İÇİN diyebiliriz.

Herhangi bir nedenle, kendine göre mağdur edildiğini düşünen bir kişi, Mahkeme kararını elde ettikten sonra, o kararla mağduriyetini gidermeye çalışır. Çalışır diyorum, çünkü o karar herşeyi bitirmiyor.

Bunun nedeni ise, dava konusu eğer, hasarlı bir trafik kazası ise ve trafik polislerince düzenlenen tutanak konunun Mahkemede çözümlenmesini gerektiriyorsa, dava sonucunda, haklı olan tarafın hasarının tahsili için icra dairelerine gitmesi, orada konuyu takip ederek, hasar bedelinin tahsili için ayrıca bir mücadele vermesi gerek.

Bunlar tabii ki, şahsi konulardır, tıpkı boşanma davaları gibi....

Benim üzerinde duracağım konuda ise, tarafın bir yanında BANKALAR, diğer yanında ise, bu bankaların çıkarmış olduğu KREDİ KARTLARININ KULLANICILARI bulunmaktadır. Yani olay, kişisellikten çıkmış, toplumsal bir boyut kazanan konudur.

Geçenlerde, sanırım Antalya'da bu kartları kullanan bir vatandaşımızın açmış olduğu bir dava sonuçlanarak, Bankalarca, kart kullanıcılarından kesilen 30 YTL gibi bir paranın, vatandaşımıza iadesi konusunda bir karar verilmişti.

Öncelikle bu vatandaşımızı kutlamak, öte yandan, yanlış hatırlamıyorsam mahkemenin verdiği bu kararı doğru bulmadığını ifade eden BDDK'yı ise ayıplamak gerek.

Çünkü, öncelikle, adı BDDK olan ve görevi, adından da anlaşılacağı üzere, BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME olan bu kurumun, dava sonucunu eleştireceğine, bu sonuca göre, Bankalara bir duyuruda bulunarak, milyonlarca kart kullanıcısını ilgilendiren bu konuda, Bankalarca söz konusu kesilmeyle ilgili uygulamaya son vermesi, yapılan kesintiler var ise de bunları, hak sahiplerinin hesabına iadesini yapmasını istemek olmalıydı.

Şimdi buradan öncelikle BDDK'nın başına sormak istiyorum,

Bankalarca, yasalara aykırı olduğu Mahkeme kararıyla tespit edilen ve karar altına alınan bu uygulamayı durdurmak adına bankalara tebliğde bulundunuz mu? Bulunmadıysanız Niçin?

Sizin göreviniz yasalar çerçevesinde, düzenleme yapmak ve bunları denetlemek değilmidir? İşte Size mahkeme kararı. Lütfen gereğini yapın.

Şimdi de BDDK'nın sorumlu olduğu başta Başbakan olmak üzere, diğer Bakan ya da sorumlulara da seslenmek istiyorum.

Milyonları ilgilendiren bu Halkın sorununa müdahale edecek misiniz, yoksa, milyonlarca insanı mahkeme kapılarına göndererek, hala, biz Halka hizmet için geldik mi diyeceksiniz?

Eğer, böyle diyecek olursanız, ya da sessizliğinizi muhafaza edecek olursanız, şunu iyi bilmelisiniz ki Halk, sizin halka hizmet için değil, eziyet için iktidar olduğunuzu düşünmeye devam edecektir.....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 407
Toplam yorum
: 524
Toplam mesaj
: 82
Ort. okunma sayısı
: 846
Kayıt tarihi
: 02.07.06
 
 

15.12.1950 Mersin doğumluyum. İzmir Ticari İlimler Mezunuyum. Bir Kamu Kuruluşundan  Şube Müdürü ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster