Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Eylül '12

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
3855
 

Kredi Kartlarından kesilen aidat ödemelerini geriye dönük olarak nasıl alabiliriz?

Kredi Kartlarından kesilen aidat ödemelerini geriye dönük olarak nasıl alabiliriz?
 

Türkiye’nin en büyük problemlerinden birisi, bankaların müşteri olarak gördüğü kişileri soymak için elinden gelen gayreti göstermesidir.

Bankalardan en fazla kazık yiyen tüketiciler, genellikle kredi alanlar ve kredi kartı kullananlar. Özellikle kredi kartı alanlar, ister kullansınlar, ister kullanmasınlar, mutlaka aidat altında bir ücret ödüyorlar. Ödeme gecikince de gecikme faizi adı altında ek ücret talep ediliyor.

Uzun zamandan beri ülkenin finansal gündemini meşgul eden kredi kartı ücretlerine, sonunda Yargıtay 13. Hukuk Dairesi noktayı koydu.

13. Hukuk Dairesinin kredi kartı aidatlarının yasal olmadığını, geriye dönük 10 yıllık ödenmiş aidatın da iadesi gerektiğine dair hüküm verdiğini Tüketiciler Birliği açıkladı.

Tüketici Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, “Tüketici, kredi kartı sözleşmelerinde aidat miktarı açıkça yazılmamış ise ya da yazıldığı halde kendisinin bunu kabul ettiğine dair onayı yoksa ve buna rağmen aidat alınmışsa, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurabilir” diyerek, ne yapılması gerektiğini söylüyor.

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, “Kredi kartı kullanıcılarının sadece yüzde 1'i aidatlarına itiraz ederek geri alıyor, kalan yüzde 99'u ise devletin kanun çıkararak duruma müdahale etmesini bekliyor. 

Bankalar bu durumu bildikleri için itiraz eden yüzde 1'lik kısmın aidatını geri ödemekte, kalan yüzde 99 ile kar rekorları kırmaktadır. Tüketicilerin hesaplarında görünen bu tür haksız kesintilere derhal itiraz ederek, haklarını aramaları doğru olacaktır.”
Diyerek, tüketicilerimizin bilinçsiz olduğunu ve devletten her şeyi beklediğini paylaşıyor.

Bu gün ülkemizde kullanımda olan kredi kartı sayısı 50 milyonu aşmış durumda.

Kredi Kartı kullanıcıların geriye dönük olarak kesilen kart ücretini almak için,  bağlı bulundukları il veya ilçenin hakem heyetlerine müracaat ederek, kendilerinin rızası dışında kesilen aidatlarını geri alabilirler.

Bu şekilde itiraz edip kart aidatlarını geri alan tüketici sayısı 500 bin civarında, bu sayının artması, tüketicinin lehine olacak gibi görünüyor.

Zaten devlet bu konuda yasal bir düzenleme yapsa bile bankalar geriye dönük bir ödeme yapmazlar. Mutlaka tüketiciler Birliğine müracaat edip, karar çıkartmak gerekiyor.

Yani her şeyi devletten beklememek gerekiyor.

Kredi kartı kullanıcılarının sadece yüzde 1'i aidatlarına itiraz ederek geri alıyor. Geriye kalan yüzde 99'u ise devletin kanun çıkararak duruma müdahale etmesini bekliyor. Bankalar bu durumu bildikleri için itiraz eden yüzde 1'lik kısmın aidatını geri ödemekte, kalan yüzde 99 ile kar rekorları kırmaktadır.

Tüketicilerin hesaplarında görünen bu tür haksız kesintilere derhal itiraz ederek, haklarını aramaları doğru olacaktır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben bir bankacıyım.Siz kredi kartları ile kazanmış olduğunuz puanlarınızı iade edin,bizde aldığımız aidatları geri verelim.Madem aramızdaki sözleşme geçersiz:))

selim çağatay 
 04.09.2012 23:29
Cevap :
Bankanın sahibi olsanız bu kadar savunmazdınız! Ayrıca Kartlara yüklenen puan veya karşılığı ücretler, bankadan ziyade kartın cinsine göre yüklendiğini sanıyorum. siz adresinizi gönderin, bende kartlardan harcadığım bonusları(!) size postalayayım.  05.09.2012 10:21
 

MeerhabaMesut bey; bu çok önemli bir konu ancak banka ne yapıp edip kendisini haklı çıkarıyor. kredi kartı istemediğim halde gönderilen sonucunda ise yıllardır aidatını ödediğim bir kartım var. Bu kanundan sonra gidip hakkım olanı geri istediğimi belirttim, hem de kartın ben istemeden gönderildiğini söyledim. Hesap açılışında verilen kocaman kitapçıkların bir kaç sayfa ucunu göstererek şuraya şuraya imza şeklinde yönlendirme yapılmıştı, farkında olmadan aidat ödeyebileceğimi de kabul etmiş olduğumu, kendi bankalarının sözleşmelerinde de alabilecekleri yönünde hakları olduğunu söylediler. Bir kaç yere yazdım ancak hiç bir sonuç yok henüz dilerim yazınızdan sonra da olumlu gelişmeler olabilir. Selamlar

Cemile Torun 
 02.09.2012 21:56
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  03.09.2012 19:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3034
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster