Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
23010
 

Kredi masraflarını nasıl geri alacaksınız?

Kredi masraflarını nasıl geri alacaksınız?
 

Kredi masraflarını geri almak


Banka kredisi kullanan okurlar bu iki dilekçe örneğini bir kenara not edin lütfen.

Yargıtay ve onlarca yerel mahkeme, bankaların kredi kullandırırken aldığı dosya ve diğer masrafların 10 yıl geriye dönük olarak ödenmesine hükmetti. Bunun için son 10 yılda kredi kullanan yaklaşık 12 milyon kişinin bir dilekçe ile bankaya başvurması yeterli. Hükümet Tüketici Kanun Taslağı’yla bankaların aldığı masrafların kaldırılması için düğmeye basmıştı. Taslak kredi kartı aidatı, hesap işletim ve dosya ücreti gibi 31 farklı kategoride alınan ücretlerin kaldırılmasını öngörüyor. Yargıtay da zaten kredi kullanılırken vatandaştan alınan dosya masrafının haksız olduğuna karar vermiş, 10 yıl geriye dönük ödenmesine hükmetmişti.

12 milyonu ilgilendiriyor.

Yargıtay kararına karşın dosya masrafı adı altında aldığı paraları geri ödemeyen bankalara yerel mahkemelerden de tokat gibi bir karar daha çıktı. Yerel mahkemeler verdikleri kararlarda her türlü kredi kullanıcısının geriye dönük olarak 10 yıllık kredi masraflarını alabileceğine hükmetmeye başladı. 10 yılda kredi kullanan 12 milyon vatandaş haktan yararlanacak.

Bankalar hâlâ kulak tıkıyor.

Ancak bankalar hâlâ kararlara kulak tıkıyor. İşlem ücretlerine her gün yenisi ekleniyor. Kastamonu’dan Yozgat’a, Isparta’dan Adana’ya kadar son bir yılda birçok tüketici mahkemesinden masrafların iadesine yönelik onlarca karar çıktı. Bazı bankalar yapılan itirazlarla aldıkları kredi masraflarını iade etmeye başladı. Bazı bankalar ise ‘dava açın’ diyerek, müşteriyi kapıdan çeviriyor.

Ayrıca masraf isteyen var.

Bazı bankalar tüketici hakem heyetini adres gösterirken, bazıları ödeme için geriye dönük ücret ve komisyon dökümlerini, döküm için ise 30-40 lira istiyor. Çünkü bankalar dökümanları saklamak zorunda. Bankalar, kredi sözleşmesinde masraf alınacağına dair hüküm yoksa ve istediği masrafın nedenini ispatlayamıyorsa vatandaştan aldığı ücretleri geri ödemekle yükümlü.

İŞTE BANKAYA VE HAKEM HEYETİNE GÖNDERİLECEK DİLEKÇE ÖRNEKLERİ

1. BANKAYA VERİLEN DİLEKÇE

................................ Bankası ........................... ili ................................. şube müdürlüğüne

Konu: Kredi masrafları iadesi.

Bankanızın ......... numaralı kredi müşterisiyim. Her kredi işleminde bankanıza, anılan krediye ait kredi masrafını ödemekteyim. Ancak, çeşitli mahkemeler ve Yargıtay kararlarıyla “Kredi masraflarının haksız şart niteliğinde ve tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu sabitlenmiştir.”

Bu çerçevede;

1- Şimdiye kadar bankanıza yaptığım tüm kredi masrafları ödentilerinin on yıl geriye dönük dökümünün bir listesinin verilmesini,

2- On yıl geriye dönük olarak kesilen masraf ücretlerinin toplamının yasal faizi ile tarafıma iadesini, Aksi taktirde alacağımın faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara başvuracağımı bildiririm.

Saygılarımla,

..../...../2012

Ad, soyad, Adres: İMZA

 

2. HAKEM HEYETİ DİLEKÇESİ

T.C. ............................. KAYMAKAMLIĞI (Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’na)

Şikayet Eden :

Adres :

E- Posta&Telefon :

Şikâyet edilen :Adresi :

Şikayetin parasal değeri :

Şikayetin tarihi :

Şikayetin konusu : Dosya masrafı adı altında alınan .................. –

TL’nin iadesi talebimdir.. (4077/6-10. maddeleri)

Açıklamalar:
1-) .................. Bankası, ...................... şubesinden ............................ tarihinde

............................ adı altında ................... Türk Lirası kredi aldım.

2-) Banka ile kredi sözleşmesi imzaladım. Bu sözleşmenin örneği bana verilmediği gibi önceden hazırlanmış matbu sözleşme olduğu için sözleşmenin içeriğine müdahale hakkı verilmemiştir. (4077/6. Madde )

3-) Sözleşme akdedilirken bir taraf aleyhine olacak maddenin bağlayıcılığı yoktur. (4077/6. Madde)

4-) Kredi sözleşmesinde dosya masrafı ve kesintilere taraf olan tüketiciyi bilgilendirmek zorunludur. Bu bağlamda tüketici dosya masrafı işlemine bağlı olarak rıza ve onayını sözleşme içinde kaim bulunan madde karşısına kendi yazısıyla tarih ve imza koyması halinde sözleşme bağlayıcıdır. Aksi bir durum satıcının/kredi verenin ispat yükü yasal hüküm gereğidir (4077/6. Madde).

5-) 4077 Sayılı kanunun 10. maddesine göre; “Tüketici krediyi, bir mal veya hizmet edinmek amacıyla nakit olarak alır. Kredi sözleşmesinin yazılı yapılması ve bir nüshasının tüketiciye verilmesi zorunludur. Sözleşmede öngörülen kredi şartları tüketici aleyhine değiştirilemez. Sözleşmede;

a) Tüketici kredisi tutarı,

b) Faiz ve diğer unsurlarla toplam borç tutarı,

c) Yıllık faiz oranı,

d) Ödeme tarihleri, anapara, faiz, fon ve diğer masrafların ayrı ayrı belirtildiği ödeme planı,

e) İstenecek teminatlar,

f) Akdi faizin yüzde otuzunu geçmeyecek faizi oranı,

g) Borçlunun temerrüde düşmesinin hukuki sonuçları,

h) Kredinin vadesinden önce kapatılmasına ilişkin şartlar,

Dolayısıyla benden dosya masrafı adı altında hukuksuz alınan

..................... TL’nin iade edilmesi gerekir.

6-) Bu şikâyet 4077 Sayılı Kanunun ilgili 22/5. Maddesi hükmü gereğince

hakem heyeti yetkisindedir.

7-) İşbu şikâyet ikâmesinde Hakem Heyetine başvurmak zarureti doğmuştur.

Hukuki sebepler :4077 Sayılı Kanun.

Hukuki deliller :Sözleşme, ödeme belgesi, ihtarname,posta gönderi ekleri, bilirkişi incelemesi.

İstem sonucu :Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerle; haksız ve hukuksuz olarak alınmış bulunan ............................ TL’nin tarafıma iadesine karar verilmesini saygıyla talep ederim.

Şikâyet eden (Ad, soyad ve imza)

 

(Ümit ederim masrafları geri alabilirsiniz, kolay gelsin)

 

Nizamettin BİBER

Uzman İnşaat Mühendisi

fcsenturk bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Biber, bir de kredi alınırken yaşam sigortası yaptırılıyor. Kredi geri ödemesi bittiğinde bunu da geri alabileceğimizle ilgili bir haber okumuştum ama ayrınıtlarını anımsamıyorum. Bankalar kredi verirken dosya masrafını belirtiyorlar, yazınızdan anladığım bu durumda biz bu dosya masarafını geri alamıyoruz, doğru mu? Teşekkürler, saygılar.

Güz Özlemi 
 25.09.2012 9:53
Cevap :
Sayın yazarım, Yaşam sigortası ile ilgili olarak net bir bilgim yok doğrusu. Ama kredi alırken ödediğimiz dosya masraflarını da geri alabiliyoruz. Yerel mahkemelerde bir sürü karar çıktı ama maalesef Bankalar ve ilgililer bunlara kulak tıkıyor. Esenlikler dilerim.  25.09.2012 12:35
 

Faydalı bir yazı,elinize sağlık.

Kerim Korkut 
 18.09.2012 19:40
Cevap :
Kerim Bey, Bu yazı nedeni ile sizin söylediğiniz şekilde faydalı olduysam çok mutlu olurum. Teşkkür ederim, selam ve saygı ile.  18.09.2012 22:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 792
Toplam yorum
: 3416
Toplam mesaj
: 83
Ort. okunma sayısı
: 2218
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster