Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '09

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
540
 

Kriz tüm hızla devam ediyor

Kriz tüm hızla devam ediyor
 

Krizi ciddiye almayan ve bu konuda dünya üzerinde önlem almayan tek ülke olan Türkiye, krizin gittikçe derinleşen etkilerini, çok derinden hissetmeye başladı.

Krizin etkileri hayatın her alanında olduğu gibi, ekonomimizin can damarı olan ihracat ve ithalatta da kendisini göstermeye başladı.

Bazıları; şimdi bu verilere bakarak, ne var bunda? Baksanıza dış ticaret açığımız azalıyor, ithalatın düşmesi, ihracatın düşmesinden daha fazla diyerek, yılsonu itibarı ile cari açığında düşeceğini öne sürüp, iktidarı savunabilir.

Oysa kazın ayağı hiçte öyle değil. Türkiye’deki ihracat artışı, ithalata bağlı olarak artıyordu. Yani, yeni üretim alanları açılarak, üretim artışından kaynaklanmıyor.

Önümüzdeki dönemde cari açığımızın artıp artmadığını göreceğiz. Eğer kriz bizdeki gibi diğer ülkeleri de etkilediyse gelecek turist sayısındaki düşüşle turizm gelirlerimizde düşecektir. Bu da cari açığın daha büyümesine neden olacaktır. Ayrıca; Yurt dışındaki işçilerimizin gönderdiği dövizlerde, kriz nedeniyle daha da düşüş görülecektir. Bu da cari açığın artma nedenlerinden olacaktır.

Burada bir çıkış yolu görünüyor. O da Zengin Arap Şeyhlerine Boğazın en güzel yerlerindeki yeşil alanları yerleşime açarak satmaktır!

Şimdi gelelim Dış Ticaretimiz ile ilgili verilere;

Dış ticarette küresel resesyona(durgunluk) bağlı olarak geçen yılın son çeyreğinde baş gösteren hızlı daralma, bu yılın ilk ayında da artarak devam ediyor.

Ocak ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25.7 gerilerken, ithalatta yüzde 43.3 düşüş yaşanmış. Bunun sonucunda dış ticaret açığı yüzde 75.9 küçülmüş.

Tabi ithalatın düşmesi, imalat sanayimizi de iyice küçültecek, ileriki günlerde ihracatımız daha da düşecektir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayı dış ticaret gerçekleşmelerini açıkladı.

TÜİK ve Gümrük Müsteşarlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; Ocak ayında; 2008 yılının aynı ayına göre ihracat yüzde 25, 7 azalarak 7 milyar 891 milyon dolar, ithalat yüzde 43, 3 azalarak 9 milyar 271 milyon dolar olmuş.

Geçen yıl Ocak ayında 5 milyar 713 milyon dolar olan dış ticaret açığı yüzde 75.9 küçülerek 1 milyar 379 milyon dolara kadar gerilemiş.

Bu veriler kriz anında olmayıp, normal bir zamanda olsa, ihracatın, ithalatı karşılama oranı arttı diye sevinirdik.

2008’in Ocak ayında yüzde 65 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, 2009 Ocak ayında yüzde 85.1’e yükselmiş.

Avrupa Birliği’nin (AB) 2008’in Ocak ayında yüzde 51, 4 olan ihracattaki payı bu yıl aynı ayda yüzde 43, 1’e gerilemiş.

AB’ye yapılan ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 37, 7 azalarak 3 milyar 402 milyon dolar olarak gerçekleşmiş.

Ocak ayında en fazla ihracat yapılan ülke İsviçre olmuş. Bu ülkeye yapılan ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8, 9 artarak 811 milyon dolar olurken, bu ülkeyi 803 milyon dolarla Almanya, 429 milyon dolarla İtalya ve 428 milyon dolarla Irak izlemiş.

İthalat tutarında ise Rusya Federasyonu ilk sırada yer almaya devam etmiş.

Ancak bu ülkeden yapılan ithalat yüzde 36, 8 azalarak 1 milyar 654 milyon dolara gerilemiş. Rusya’yı 861 milyon dolarla Almanya, 850 milyon dolarla Çin ve 666 milyon dolarla ABD izlemiş.

İşte krizin bizi teğet geçmediği, ayağımızın yere sağlam basmadığı açıkça görülüyor. Oysa bu ekonomik verilerin üzerini kapatmak için aylardan beri Boykot çağrıları devam ediyor. Vatandaşların bu çağrılara uymaması üzerine, böylesine bir krizin olduğu bir dönemde, Kartel Medyası(!)na, yandaş medya yaratmak için verilen kredi kadar vergi cezası(!) yazılarak, susturmak isteniliyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3010
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster