Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
45
 

Kriz...

Amerika Birleşik Devletleri’nin kendinden menkul başkanının, tüm dünyayı “hizaya” getirmeye yönelik çıkışları...

Artık bu durum “çılgınlık” veya “delilik” ile açıklanamaz.

Amerika Birleşik Devletleri’nin, gerçekten de “dünya beşten büyüktür” algısına ters gelecek veya yeni bir dünya jandarmalığını andıracak şekilde gezegenimizde varolan “devletleri” şantaj veya tehditle yola getirmesi, tek kelime ile bir kriz yaratmaktır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin İran ile bir kriz yaşaması ya da yenidünya düzeni içinde İran’a söz geçirememesi nihayetinde, diplomatik yollardan ziyade ticaret savaşlarına yönelmesi, ne ile izah edilebilinir?

Çılgınlık...

Uluslararası sistemi darboğaza sokmak isteyen bir ABD var; karşısında daha itidalli ve soğukkanlı davranmaya çabalayan devletler var.

Amerika Birleşik Devletleri’nin İran ile ticari ilişkilerini sürdüren ülkeleri kapsam içine alacak biçimde “ambargo” çıkışı, Türkiye, İngiltere, Rusya, Almanya ve Çin’in bu başıbozuk süper güç karşısında daha omurgalı duruşları, insanların içini serinleten bir tavır oldu.

Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın sadece kendi etrafında döndüğü zannıyla, başındaki akli melaikelerini yolda düşürmüş bir şaşkın tarafından bir “bilinmeze” doğru sürüklenmekte.

İleri teknolojinin ve bilimsel gelişmelerin tavan yaptığı zamanımızda, istişare, müzakere, diplomasi, arabuluculuk gibi politikanın barışçıl metotlarla yürütülmesi söz konusuyken, krize neden olacak açıklamalarla, hem yerel toplum düzeninin hem de genel toplum düzeninin sarsıntıya uğratılması, ancak Amerika Birleşik Devletleri gibi çılgın ülkelerin isteyebileceği bir durum sanırım...

Ne diyelim...

Muhalefet sorununa neden olan partilerimizin biran önce gerçek sorunlarla meşgul olmalarını temenni ettiğimiz gibi...

Amerika Birleşik Devletleri’nin artık kendisini uslanmaz çocuk gibi görmekten vazgeçip, uluslararası sisteme adamakıllı dönmesini dileyelim...

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 277
Toplam yorum
: 69
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 71
Kayıt tarihi
: 18.05.16
 
 

Ben, Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunuyum. Şuan için öze..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster