Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ekim '08

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
2094
 

Krizden nasıl çıkılır?

Krizden nasıl çıkılır?
 

Günümüzün güncel konusu ekonomik kriz.

Bu krizden nasıl çıkılacağı konusunda her kafadan bir ses çıkmaya devam ediyor. Hükümet İMF ye kafa tutuyor.

İMF nin baş belası ve kapitalizmin bir kurumu olduğu açık. Gel gör ki kapitalizmin diğer bir ifade ile libarel ekonominin başkaca çaresi olamaz. Peki İMF ye baş vurulmazsa ne olur. Uluslar arası emperyalistlerin yerli işbirlikcilerin canı yanar. Canı yanan işbirlikci (Canı yanan eşek at'tan hızlı koşar) emeğini sömürdüğü işçiye döner, SGK güvencesinden yoksun çalıştırır. Olmuyor mu işciyi sokağa atar. Bunun sonunda ise açlık sınırı içinde debelenen toplumun büyük kesimi daha da zor duruma düşer.

Diyeceğim o ki. Sistem kapitalist sistem olmaya devam ettikce (Alevere dalevere emekçi nöbete) bu krizin bedeli işci memur, çitfci ve esnafa ödettirilecektir.

AKP yetkililerine diyeceğim de şu: Yalancı pehlivanlığa gerek yok. İMF önünde diz çökeceğiniz açıkken, sanki sosyal adaletten yana emeğin iktidarından yanaymış gibi havalara girmenize gerek yok. Oyunu kuralları ile oynamaktan başka yolunuz yok. Bu yolda İMF ye boyun eğmek önünde diz çökmek sizin çözümünüz.

Doğa kendi kanunlarını yürütür. Onu bozmaya çalışanları öyle bir cezalandırır ki şakaya gelmez. Ekonomi de bilimsel kurallar içinde sonuç doğurur.

Sahi nerden çıktı ABD nin emrinde bir iktidarın İMF ye kafa tutması.

Bu halka her türlü yalanı söylemenizi anlıyorum da, gömleğimize silmeniz çok yakışıksız.

Kamu mallarını satıp sermayadarlara şirin görünmenin sonunun bu olacağı belli değil miydi.?

Hadi bari giderken bir yiğitlik yap İMF ye restiyin arkasında dur. Tabi durabilirsen.
Bu ülke en çaresiz durumda Kurtuluş savaşından galip çıktı. Hiç süpheniz olmasın ki bu krizden de galip çıkacaktır. Yeter ki gölge etmeyin. Yeterki kanımızı emerek zenginin daha zengin olmasına çanak tutmayın.

Üretime yönelik yatırımlara engeller çıkarırken, Türk tarımının kolunu kanadını keserken aklınız nere de idi?

Bu ülkede vurguncuların polikika yapamayacağı, gerçek demokrasi kurulmadan çok daha krizle tanışırız.

Paranın hiç bir üretim yapmadan para kazandığı sömürü düzenine son verilmedikce hamdolsunlarla geçer günümüz. Sermayadarların daha çok kazanmaları için birbirine düştüğü bu kavgada ( At tepişir eşek ölür) bedeli biz ödemek istemiyoruz.

Nasıl mı?

Düşünen herkesin bulacağı bir çözüm var...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Afedersiniz, ben konuya yoğunum, yazınızı okudum çözüm için somut bir öneri fark edemedim. Para, Vergi, Sosyal Güvenlik, Bütçe, İsdihdam, Temel sektörler (tarım, turizm, sanayi) ve dış ticaret (ihracat-ithalat) politikaları konusunda önerileriniz varsa okumak isterim, sevgiler.

Kadri KANPAK 
 11.12.2009 10:02
Cevap :
Sizce kişi başına 9.000 Dolar düşen ülke niçin perişan. Gelir dağılımındaki adaletsizlik giderilmedikçe durum değişmez. İşbirlikciler iktidardan gitmedikce de değişmez. Vergi adeleti, siyasi partile yasası, yani demokrasi olmadan olmuyor. Zenginler tatlıkarlarından birazcık fedakarlık etse işsizlik olmaz. Kriz önlemek için diğer yazılarıma da bakabilirsiniz. Onurlu bir duruş, bağımsız bir siyaset olayı çözecektir. Saygılar...  11.12.2009 15:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 139
Toplam yorum
: 169
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 781
Kayıt tarihi
: 29.09.06
 
 

10.12.1949 yılında Nurhak'ta fakir bir ailenin yedinci cocuğu olarak dünyaya geldim. Ziraat okulunda..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster