Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Haziran '09

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
2377
 

Krizi ve ileriye görebilmek -3-

Krizi ve ileriye görebilmek -3-
 

Refahyol hükümetinin yıkılmasından 7-8 sene sonra, 28 Şubat’a yıllar sonra bakıldığında; askerlerin tahrik edilerek kışladan çıkarıldığını ve Refah’ı yıkmak için Türk burjuvası ve medyasının bir grup siyasetçi ile işbirliği yaptığı görülüyor. Çünkü Refahyol dönemi; Türkiye’nin 1995 yılından sonra ekonomik olarak en iyi yönetildiği dönem. Faizlerin konsolide edilip aşağı çekildiği, iç borçlanmanın sürekli azaltılmaya çalışıldığı bir dönem. Görece memur maaşları ve ücretler artmış.

ERDEMİR’in satışına kırmızı beyaz bayrak gömlek giyerek, ulusal sermaye kimseye satılmaz diyen Coşkun Ulusoy ve ordu, kendi bankasını yabancılara sattı. Yabancının niteliği, önemli değil. Yani Türkiye başarısızlık ve beceriksizlikle, nerden nereye geldi. Refahyol’un hakkını, burada teslim etmek gerekir.

Bugün Başbakan ‘Krize biz hazırız, ekonomimiz dayanır’ diyor? Biz hazır değiliz mi desin? Yer yerinden oynar. Biz dayanacak güçte değiliz derse zaten dolar ertesi günü 3 YTL olur. Başbakan durumun çok iyi farkında. AKP iktidarının parayı yöneten uluslar arası güçlerle ilişkileri hep iyi oldu Özel olarak anlaştıklarını iddia etmiyorum, ama Kemal Derviş politikaları ve IMF’ye bağlılık göstererek biz bu ekonomi politikalarını sürdüreceğiz dediler. Böyle olduğu için de çok uluslu sermaye, Türkiye’ye geldi. Çok uluslu sermayeye güvence verdi. Çok uluslu sermaye de, ABD’de faizler yüzde 4 iken (şimdi 3, 5’a inmiş) Türkiye’de yüzde 20 kazandı. Şimdi 17’lerde. Dolar üzerinde yüzde 17 faiz alındığı nerede görülmüş? Elbette, bu nedenle finans sektörü Türkiye’deki AKP iktidarını destekler.

Yabancılar, yatırım yapıyor diye herkes seviniyor. Yabancıların gelmesi aslında iyi değil. Yabancı sermaye yatırıma gelirse iyidir. Yatırım nedir? Direk yatırım, fabrika kuran yatırımdır. Türkiye gelenler hazır tesisleri almaya geliyor. Yüzde 90’ı hizmet sektörü. Carrefour, Metro, İKEA, Praktiker, Real; neye geliyor? Alışveriş sektörüne. İnsanların yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak için. Sinemalara veya bina yapımına geliyor. Yani servet transferine geliyor. Fabrika kurmaya gelen var mı? Türkiye’de sadece Koç, Ford’u kurmuştur.

Strateji uzmanı olan Erhan Göksel burada enteresan bir öngörüde bulunuyor. Krizin geleceğini 2005 yılında iddialı sözlerle uyarmış ve bunun dünyada ilk olduğu söyleniyor. Yani şu basında okuduğumuz Rus veya ABD'li ekonomi kahinlerinden önce yapmış bu açıklamayı. 2005 yılında, ‘2 yıl sonra 2007’de kriz çıkacak’ demiş. 2007’de kriz çıktı. Şimdi de 2009’da çıkacak mı diye herkes soruluyor. Ve açıklamalarına devam ediyor Erhan Göksel:

Buradaki önemli nokta şu: Bu sistemde; asıl kriz, daha büyük olacak. Bunun nedeni ise, Alman ve Avrupa bankalarının zararları açıklanacak. Onlar konjonktürel olarak ABD bankalarından da büyük. Bir şeyi karıştırmamak gerekiyor. Bir ABD bankası JP Morgan, Avrupa’daki bankaların tümüne eşittir. JP Morgan 8-10 milyar dolar zarar ederken Deutsche Bank, 10 milyar dolar zarar ediyorsa o batmış - bitmiş demektir. Ekonomistlerin ve iktisatçıların burada anlamadığı birşey var. Makro ekonomi ve uluslar arası ekonominin gerçek adı emperyalizmdir. Sömürgeci düzenin eski adıdır. Yeni adı küreselleşmedir. Yani eski gerekçelere, yeni bahane uydurdular.. Hollywood misali insanlara yutturuyorlar. Dünyada, internet ve teknoloji çağı yaşanıyor. Herkes bilgiyi paylaşıyor sanılıyor. Aslında tam tersi, bilgiyi falan kimsenin paylaştığı yok. Bizim bilgimizin üzerine yatıyorlar. Beyin transferi yapıyorlar. Bugün ‘google’da önemli sitelere girin. Sıradan arşiv bilgilerini bulursunuz. Ama aynı siteye ABD’den girerseniz farklı bilgilere ulaşırsınız. Bu bütün dünya böyle.

Mortgage’de ne oldu? Çok sağlam istatistik kuruluşlarını inceledim. Bir ABD ailesinin aylık geliri 100 iken 104 borçlanmış. 100 dolar geliriniz var, 104 dolar ödemeniz gerekiyor. Önemli bir kısmı da mortgage. Okul, sağlık, yeme, içme hepsi dahil. Bir hesap yaptım. Bu 2007’de 115 dolara varacak. Böyle bir sistem yürümez. Ama yanıldım. Her şeyi bildim fakat bu rakam 117 oldu. Bir aileye 100 dolar giriyor 117 dolar borç ödemesi gerekiyor. Böyle bir ekonomi yürür mü? Kriz oradan çıktı.

1929 krizinde en büyük sıkıntıyı ABD yaşadı. Ama bu işi çok iyi yönetti. Başkan Roosvelt, o zaman Keynes’i keşfetti. Ama, Bush şimdi 1, 2 milyar dolar para veriyor. Rakam da çok komik. Bush’u yeteneksiz gördükleri için ters tepti. Bu nedenle, görünenden çok daha büyük bir kriz var. 1929 krizinde para devletteydi, şimdi ise uluslar arası sermayede. Sermaye el değiştiriyor. 1974’deki petrol krizinde en büyük petrol şirketinin kârı 4 milyar dolardı. Bugün ABD’de 29 petrol şirketinin 120 milyar doların üzerinde kârı var. 3 tanesinin kârı 64 milyar dolar. Exxon Mobil firmasının tek başına kârı 34, 5 milyar dolar.

Asıl büyük krizi 2009 başında bekliyordum. Süreç hızlandı. Artık küresel ekonomideki krizi, 2008’in sonbaharında bekliyorum. Çeşitli önlemler açıklanıyor. Faizler indiriliyor? ABD’nin faiz indirmesi, paranın dışarıya gitmesi demek. Hiçbir ulusal ekonomi böyle bir karar alır mı? Başka ülke için yanlış karardır bu. Ama ABD için doğru karardır. Faizleri düşürürseniz dışarıdaki sermaye geri dönmez. Biliyorsunuz dalga denizde geri giderken ne varsa toplar. Eğer ABD sermayesi de geri gelirse dünya kapitalizmi çöker.

Avrupa Merkez Bankası 321 milyar Euro fonlayacağını söyledi. Çünkü Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri kar-zararlarını açıklamadılar. Şubat başında açıklayınca görülecek. Çok ağır bir zarar var. Ve kriz derinleşecek. Bunları erteliyorlar.

Ünlü spelükatör Soros, ‘60 yılın en ağır krizi’ dedi? Evet. Onun yanı sıra, Nobel almış en önemli iktisatçılardan Stiglitz ve başka iktisatçılar ısrarla 1929 krizinin benzerinin geldiğini söylemeye başladılar. Geçen sene kriz lafları ettiğimde, yabancı basında tek tük kriz yazısı vardı. Çok önemli bir tanesi Craig Robertson’ın Intending Destruction of United States, yani ‘ABD ekonomisi kaçınılmaz yıkıma gidiyor’. ABD’li neoconların en önemli iktisatçılarının yazısı.


Demek Türkiye'den de ileriyi görebilen insanlar çıkabiliyormuş.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 91
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 3091
Kayıt tarihi
: 16.02.09
 
 

Yıllardır yazmadım... Şimdi yine devam.. Haftanın belirli günleri... Çünkü eskisi kadar vaktim yo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster