Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
155
 

Kronoloji-Bir yaşam mücadelesi

2001 yılında bitirmiş olduğum Kronoloji-bir yaşam mücadelesi kitabımı bugünden tez yayımlıyorum:

Ana Fikrim...

İnsan olmayı başarabilmektir ana fikrim. Mücadelemi bunu gerçeklemede sürdürüyorum yıllardır. Tek dileğim bir gün öldüğümde mezar taşıma “HAYATI YAŞAMAYA CESARET ETTİ” yazmaları. Peki bu ne demek? Yani yaşamak ne demek? Zaten her insan yaşamıyor mu? Tabi ki her insan bir hayat yaşıyor yani ona bahşedilmiş olanı-Allah tarafından hediye edilen! Acaba hepimiz gerçekten bunun farkında mıyız diye soruyorum? Yaşanak olarak da adlandırabileceğim bir zorunluluk mu bizimkisi. Ya da bu armağanın farkına varıp da bu armağandan en çok faydayı nasıl elde edebiliriz düşüncesiyle, ve her sabah Allah’ a şükrederek uyanıp yepyeni bir günü hakkıyla yaşamak mı?!! Farkında mısınız ki uyumakta olduğunuz gün-aydınlanma-(tan) vaktinde yepyeni bir gün doğuyor güneşle beraber ve bugün, bütün bir gün eskidikten sonra güneşle beraber yok oluyor. Bu hayatta yıllar yılı çok bi güneşle beraber varolup (uyanıp) arkasından bu dünya yaşamında yorulup yine güneşle beraber çok bi yok oldum. Kim bilir kaç gün! Ama her yenisinde umut ettim yaşamaya dair. İşte bu yüzden bu kitabın adı “KRONOLOJI- Bir Yaşam Mücadelesi”. Bu kitapta hayat tarihlerim ve bazen de saatlerim var. Bu kitapta hislerim, düşüncelerim, ve hayata bakışım var. Bu kitapta faklı farklı yıllarda ve yaşlarda yaşayan, düşünen ve seven bir ben var. Evet gerçekten yaşamayı seviyorum. Her türlü yenilgime rağmen seviyorum. Üzülmeyi-sevinmeyi-silinmeyi-sevilmeyi-sevmeyi-devinmeyi-devrilmeyi-dilenmeyi-direnmeyi-kısacası  her şeyi seviyorum. Beni insan yapmayı seviyorum. Peki soruyorum şimdi, siz de dener misiniz? Yaşamaya cesaret eder misiniz? Kötülüklerden –kötü niyetlerden- kaçarak iyi ahlaklı bir insan olmak için çabalar mısınız? Kaybedecek neyiniz var ki kaybedilmiş bir ben ve bir biz varken! Düşünün ve hissedin… Bilinç üstünde yaşayın bilinç altına kaçmayın. Yüzleşin kendinizle,  korkmayın kendinizden.  Bırakın başkalarının hayatını, önce kendi hayatınıza sarılın. Size mutlu olun demiyorum, herkes Poli-anna (birçok-Anna) değildir çünkü! Ama denemekten ne çıkar? Mutlu anlarımızı çoğaltarak şansımızı artırmaz mıyız? Yaşadığınız haksızlıklara sığınmayın! Nitekim herkes kendisidir ve kendi bacağından asılır. “Polis bey aslında ben kırmızıda geçerken rengi sarı görmüştüm” ya da “benim rüşvet vermemin tek sebebi başkalarının da vermeleri”.

Kurtulun bu gibi bahanelerden. İnsanlar ne kadar ibadet etseler de bu yaptıklarının gerçeğini değiştiremeyecekler. Çalışmaktan hep nefret edip, aldıkları ücreti hep az bularak hep başkalarına öykünecekler. Hayatı ıskalayıp öbür hayatta da umduklarını bulamayacaklar bu davranış düzeyiyle. Söyleyecek tek sözüm var: HAYATINIZI –AMA KENDİ HAYATINIZI- YAŞAMAYA LÜTFEN CESARET EDİN. Sadece tüketmeyin, üretin de! Bunun ne demek olduğuyla ilgili  başka bir kitap var aklımda. Bir gün baktığınızda karşınızda olacak. Sizleri seviyorum tüm insanları. O yüzden yazıyorum, yani paylaşmak için. Umuyorum ilerde paylaşımlarımızı artırabiliriz. Beni bilenler bilir, sözümün eriyimdir. Sözlerde birer, birer benim erlerimdir. Düşüncelerim ise kumanda odam, yaşadıklarım ise hazinem, varlığım, ben-im.   

Bu kitap böylelikle bitmiş oluyor. Gerçekten çok kişisel ve herhangi bir türü olmayan bir kitap oldu bu. Bir çeşit deneme denilebilir ama kafi gelmez tanımlamaya. Sadece hissedildiği ölçüde ve hissedilen şekilde tarafımdan kaleme alınıp bilgisayara dökümü yapılan bir kitap. Sadece bu kadar!

Hayat hepimiz için zorsa, ki bence öyle, bu kitapta kendinizi betimleyen bir hikaye ya da hikayeler bulabiliyorsanız, benim kitabım bir an bile olsun sizi biraz daha sizleştirebiliyorsa, ve herşeyden önemlisi, beni samimi bulabiliyorsanız, kitabımı kitaplaştırmada ben doğruyu yapmış olacağım.

Bu kitabın ana-fikrini noktalarken, herkesin hayatı yaşamaya dair farklı düşüncelerine saygı duyduğumu belirtmek isterim. Umarım yakında görüşürüz. Herşey gönlünüzce ve beyninizce olsun…

Saygılarımla,

MUHAMMED ANIL ŞAKİR YİĞİT

 ya da kısaca

 A.Y. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 614
Toplam yorum
: 1644
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 291
Kayıt tarihi
: 10.04.11
 
 

Eric küllerinden doğduktan sonra dünyada büyük değişiklikler olsa da Türkiye'de çok fazla şey değ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster