Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mart '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
2414
 

Kroyçer Sonat

Kroyçer Sonat
 

Kroyçer Sonat, bir tren yolculuğu öyküsüyle başlıyor, insanoğlunun ruhunun derinliklerinde uyuyan şiddete, kıskançlığa, zavallılığa uzanıyor.

Trende başlayan bir söyleşi sırasında yolcular arasında bulunan, kitabın baş kahramanı Pozdnişev, nasıl olup da böyle çöktüğünü, bezginleştiğini anlatır. Gençliğinde sefih bir hayat sürmüş, sonradan kendinden iğrenmeye başlamıştır.
Terzilerin, güzellik uzmanlarının yardımıyla erkeklerin hayvansal içgüdülerini alevlendirdikleri için toplumun ve kadınların suçlu olduğu kanısına varmıştır. İçinde uyanan pişmanlık Pozdnişev'i değişime itmiş, o da bu doğrultuda evlenmiş, çocuk sahibi olmuştur. Ancak, kadınlarla erkekler arasındaki onulmaz farklar, bir yandan da Pozdnişev'in kıskançlığı nedeniyle bir süre sonra karısıyla birbirinden nefret etmeye başlamışlardır.

Karısının onu bir müzisyenle aldattığından kuşkulanmasıyla birlikte Pozdnişev'in ruhunun derinlerinde yatan şiddet açığa çıkmış, geri dönüşsüz zararlara yol açmıştır.

Pozdnişev'in öyküsü, Lev Tolstoy'un yaşadığı dönemin ahlâk anlayışının ve bazı değerlerin değişmesiyle yaşanan sancıların bir panoraması niteliğindedir. Kadın-erkek ilişkilerinde erdemin gerekliliğine inanan Tolstoy, kendi görüşü doğrultusunda erdemsizliğin insanoğlunu ne gibi çıkmazlara sürüklediğine işaret etmeye çalışıyor.

Kroyçer Sonat severek okuduğum bir yazarın kitabı. Başlangıç da sıkıcı gelebilir.
Eğer çevremize bakarak okumaya veya o tren de bir köşeye sıkışıp. Olanları kitabın içinde olarak yaşarsanız seveceğinizi sanıyorum. Eğer Beethoven'nun
aynı adlı sonatı da arka fon müziği olarak kulaklarınızı doldurduğu zaman keyfinize değecek yok.

Saygılarla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kreutzer Sonatı sanıyorum sözünü ettiğiniz. Kitap ve öykü onunla ilgili zaten. Yaşadığınız yerle aramızda bir telaffua farklılığı var sanıyorum. Keman Sonatları içinde tartışmasız en iyi yerlerden birini edinmiş bu yaratı, anlattığınız öykü ve de müzikaltesiyle muhteşem. Piyano eşlikli bu yaratıyla birlikte, op 24 Spring'e ne dersiniz?..Selamlar. H.Hüseyin Dulun

Hasan Hüseyin Dulun 
 25.06.2007 9:07
Cevap :
Sn.Dulun hatirladigima göre sayfamda yazinin arkasina generik olarak koymustum.Tabii burada böyle bir olanak yok.O kitabin en güzel yönü her 10 sene arayla okumak .Her seferinde lk defa okuyormus oluyorsunuz.Benim icin unutulmaz klasiklerden bir tanesi. Ana sayfami internetden Erdil'in Günlügü olarak bulabilirsiniz sayfada görsel olarakda yer almakda. Saygilarla.  25.06.2007 12:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 271
Toplam yorum
: 97
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 1280
Kayıt tarihi
: 20.02.07
 
 

Bütün canlıları seven, kendi penceresinden yaşamı anlamaya çalışan, onlardan bir şeyler öğrenmek ist..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster