Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Nisan '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1778
 

Kuantum Fiziği ve Düşünce Dünyamızın Kontrolü

Kuantum Fiziği ve Düşünce Dünyamızın Kontrolü
 

Yaşamdaki temel amacımız nedir?”… sorusunun en mantıklı cevabı sanırım “Mutlu olmak” olmalıdır. İstisnasız tüm insanların yaşlısı genci, yoksulu zengini, Paris’lisi İzmir’lisi…ne kadar farklı yaşam tarzlarına sahip olursak olalım ne kadar farklı çevrelerde yaşarsak yaşayalım temelde ihtiyaçlarımız aynıdır.

Ancak günlük yaşam içinde hepimizin sıkıntıya girdiği, oldukça mutsuz olduğu adeta aşılması imkansız bazı sorunları vardır. Bu sorunlar dış etkenlere bağlı olabileceği gibi büyük bir oranda aslında kendi düşünce sistemimizin ortaya çıkardığı sorunlardır. Bu nedenle gerçekte insanoğlu sorunları aşmaya çalışırken en büyük mücadeleyi yine kendisine karşı vermektedir. Karşılaştığımız sorun, ne denli büyük yada aşılmaz olursa olsun, aslında düşünce sistemimizin ortaya çıkardığı ve dolayısıyla da yine beynimizin çözebileceği sorunlardır. Burada esas olan insanın düşünce sistemini değiştirmesi yada sorunu çözebilecek şekilde soruna adapte etmesidir.

Bu ise gerçek anlamda zihinsel, bedensel eğitim ve ciddi çalışma gerektirmektedir. İnsanın mutluluk sorunu felsefe, psikoloji, nöroloji, psikiyatri, sosyoloji, fizik…gibi aslında bütün bilimlerin ortak sorunudur.

İnsan düşüncesinin oluştuğu ve yönetildiği yer olan beynimiz, bilindiği gibi yaşamımıza dair olumlu yada olumsuz her şeyden adeta sorumludur. Bu durumda bütün mesele beynimizin işleyiş mekanizmasının çözümlenmesi, düşüncelerin nasıl oluştuğunun ve nasıl yönetildiğinin ortaya çıkarılmasıdır. Bu ise sadece nörologların yada tıp biliminin altından kalkabileceği bir sorun değildir. Zaten şu an'a kadar da, bu alanda fazlaca bir yol kat edilememiştir.
Aslında insan beyninin ürünü olan düşünce ve eylemler, yine o kişinin geçmişte yaşadığı olaylar ve deneyimler tarafından belirlenmektedir. Kişilik dediğimiz kavram tüm bunların bileşkesidir. Geçmişte yaşanılan her olay deneyim yada bilgi, beyin hücrelerinin içinde bir takım protein zincirlerinin oluşmasına yada bir çeşit yolların oluşmasına neden olmaktadır.

Bu yollardan daha sonra düşünce oluşumu ve yönetimi esansında elektronik sinyaller rahatlıkla geçerek çeşitli kararların alınmasını yada alınamamasını ve uygulanmasını sağlarlar. Örneğin iğne battığında acı hissini yaşamamızın ,yada çok sevdiğimiz bir tatlıyı yediğimiz zaman mutluluk hissini yaşamamızı, sağlayan bu elektronik sinyal bağlantılarıdır. Bütün bunlar aslında yaşadığımız olaylara beynimizin getirdiği yorumla ilişkilidir ve bu yorum da beynimize yine geçmişte yaşanan olaylar esnasında öğretilmiştir. Örneğin aynı restorana gittiğimizde, aynı yemeği yeme eğilimimiz bu şekilde kolayca oluşmaktadır. Sigara içen bir kişinin bir türlü bu alışkanlığından kurtulamamasının nedeni de yine budur.

Bütün bu beyinsel aktiviteleri bilimsel açıdan incelediğimizde, bütün olup biten yaklaşık 1200 g olan beynimizde bulunan yaklaşık 100 milyar kadar hücre arasındaki çok küçük elektriksel sinyallerin sürekli olarak merkezler arasındaki hareketidir.

Düşüncenin oluşumu da, bunun eyleme dönüşmesi de, tamamen elektronik sinyaller aracılığı ile olmaktadır. Bu sinyaller boyutların çok küçük olduğu mikro evren de gerçekleşmektedir. Mikro evrende (uzunluk< 10-6m)="" gerçekleşen="" bu="" olaylar,="" yine="" bu="" evrenin="" kurallarıyla="" ancak="" gerçekleşebilir.="" mikro="" evreni="" yöneten="" yasaları="" konu="" alan="" kuantum="" fiziği,="" bu="" alanda="" yapılacak="" çalışmaların="" olmazsa="" olmazı="" konumundadır.="" zira="" kuantum="" fiziği="" mikro="" evreni="" yöneten="" yasaları="" aslında="" 1900="" yılından="" beri="" araştırmakta="" ve="" çok="" önemli="" ölçüde="" de="" çözümlemiştir.="" bu="" nedenle="" insan="" beyninde="" meydana="" gelen="" düşünceler="" ve="" bunların="" yönetilmesi,="" eyleme="" dönüşmesi="" konusu="" kuantum="" fiziği="" yasalarının="" yönetimi="" altındadır.="">

Örneğin mikro evrende tünel olayı gerçekleşir, yani bir elektron kendi enerjisinden daha büyük bir enerji barajını aşıp barajın arka tarafına ulaşabilir. Bu kuantum mekaniksel ve mikro dünyaya ait bir olaydır ve her an gerçekleşir. Buna benzer bir çok olay yine kuantum dünyasında şu anda gerçekleşmektedir.

devam edecek..Kaynak:Prof.Dr.Mustafa Erol
Dokuz Eylül Üniversitesi,Buca Eğitim Fakültesi,Fizik Ana Bilim Dalı/İzmir

Resim:www.shsu.edu/~phy_

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Blogunuzun devamını merakla bekliyorum ama şu anda biliyorum ki çok benzer düşüncelere sahibiz. Ben şahsen quantum fiziğine ayrı bir önem vermiyorum. Benim için fizik önemlidir ve quantum fiziğide bu bütünlüğün belli bir alanı inceleyen bir bölümüdür ama mantık fiziğin kendisidir. Benim en çok önemsediğim de "10-6m" evrene sığan bir mantığın > "LOGOS" > (Herakleitos) makro evreni nasıl ve ne şekilde yönettiği ve bu yönetiş şeklini bizim toplumsallaşma biçimimize nasıl ve ne şekilde yansıtabileceğimiz, daha doğrusu yansıtmamız gerektiği konusudur. Blogunuz için özellikle teşekkür ediyorum, yazılarınızı büyük bir dikkatle takip ediyorum. Saygılar, sevgiler ve selamlar

Matilla 
 16.04.2007 8:36
Cevap :
Sizi anlıyorum düşüncelerimiz kesişiyor fakat inan fizikte oldukça eksik birisiyim Yanlışlarım olabilir siz düzeltin lütfen teşekkür ederim benden de size sevgi ve saygılar  16.04.2007 13:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 113
Toplam yorum
: 183
Toplam mesaj
: 48
Ort. okunma sayısı
: 5039
Kayıt tarihi
: 11.09.06
 
 

Kişisel gelişimde, düşüncelerin kullanımını sanat gibi gördüğümden, 1986yılından itibaren çok sevdiğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster