Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
386
 

Küçük Amerika

Küçük Amerika
 

NE ANLADIN?


Hep bahsedilir, örnek verilir Türkiye, Küçük Amerika mıdır? Olduk mu? Olacak mıyız?  

Her zaman birilerine benzetilmek midir kaderimiz?
Ne kadar benzerliğimiz var siz karar verin;  

Birleşik Devletler, terör eylemi gerçekleştiren örgüt lideri Usame Bin Ladin’in öldürülmesini sevinçle karşılarken, yargılanmasından bahseden olmadı. Ülkemizde de cam fanus arkasında yargılanmış ve yargıcın kalem kırdığı bölücü terör örgütü liderinin onanmış infazını gerçekleştirebilen irade olmadı.  

Yeni Dünya’da, Teksas Eyaletinde bir gazetecinin, “Teksas Eyaletine Özgürlük” söylemleri, zat-ı muhteremin 99 yıl hapis cezasına çarptırılmasıyla son buldu. Canım ülkemde BDP eski eşbaşkanı; “Türkiye, coğrafî ve nüfus olarak büyük bir ülke, tek bir merkezden, tek bir başbakanla yönetilemez…”, dedi, demokratik açılıma yeni bir sayfa daha ekledi, hiçbir yaptırım yine olmadı.  

ABD’nde okullarda, toplantılarda, kongre açılışlarında, içeriğinde “Tanrı’nın emrinde bir ulus” ifadesi bulunan Birleşik Devletler bağlılık yeminine yapılan değişiklik itirazları mahkemelerce kabul edilmedi. Cumhuriyet okullarında “Ne mutlu Türk’üm diyene!” demek yasaklanacak hale geldi.  

Guantanamo cezaevinde bulunan tutukluların, hüküm kararı verilmek üzere yine Guantanamo cezaevi mahkemelerinde ki yargılama süreçleri başladı. Silivri cezaevinde bulunan tutukluların, hüküm kararı verilmek üzere yine Silivri cezaevi mahkemelerinde ki yargılama süreçleri başladı.  

1979 yılında ABD’nin Pennsylvania Eyaletinde meydana gelen nükleer reaktör kazasından sonra, yapımına 31 yıl ara verilen nükleer santrallerin inşaatına, Georgia Eyaletinde yeniden başlandı. Dört bir yanında enerji üretimi için akarsu, güneş, rüzgar, kömür, hatta doğalgaz ve petrol bulunan Türkiye’de, olmayan nükleer enerji santrallerinin inşaatına başlandı.  

Olması gerekenlerde benzemez, olmaması gerekenlerde aynı özelliği gösteririz.
Hangisi işimize gelirse…  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 501
Kayıt tarihi
: 03.05.11
 
 

 İsyancı ruhlu, demokrat, kendi çapında yazar... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster