Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
568
 

Küçük kararlar alabilmek

Küçük kararlar alabilmek
 

İnsanlar çoğu zaman başarılı buldukları kişiler gibi olmaya çalışırlar. Onun ne yaptığına ve nasıl yaptığına bakarak aynı şeyleri yapmaya çalışırlar. Fakat önemli olan tarafı atlarlar yani o kişinin o başarılı noktaya gelirken geçtiği yolda aldığı küçük kararları. O kişilere özenen insanlar yada kendilerince yollar belirleyip o sonuçları yakalamaya yada oturup dua etmeye başlarlar. Sihirli bir değneğin(milli piyango vb.) gelip hayatlarını değiştirmesini ve istedikleri kişi olmayı umarlar. Fakat bu yolculuktan maalesef bir çok kişi hayal kırıklığı ile çıkar. Eğer bu yolculuğa çıkıyorsanız alacağınız küçük kararların ne kadar önemli olacağını unutmamalısınız.

Rüyalarınızdaki hayatı yakalayabilmek için çıkacağınız yolculukta alacağınız küçük kararları unutmayacasınız dedik. Aslında alacağınız her karar sizin için bir sonraki adımı belirleyecektir. Bu kararlarınız bazen doğru olacak bazende yanlış. Fakat küçük kararların alınması olası bir hata durumunda tekrar doğru yola dönüşünüzü kolaylaştıracak, geri dönülemez bir hata yapmanıza engel olacaktır. Herşey küçük parçalardan oluşur ve siz bu her bir küçük parçanın farkında olmalı, ve onları hayallerinizi gerçekleştirmek için kendi lehinizde kullanabilmelisiniz.

Birçok kişi büyük kararlar alıp onları uygulamaya koyulurlar. Örneğin, kendi evi olmasını hayal eden ve maaşla çalışan birinin dövizle ev kredisine girmesini düşünelim. Çalıştığı iş yerinde pozisyonu yada şirketin geleceği garanti midir? Döviz kuru seyri nasıl olacaktır? Bu ödemeleri yaparken ekstra ödemeler ve harcamalar çıkmayacak mıdır? Gibi aslında kendisine tam olarak maliyetini hesaplamadan bu işe girenlerin çoğu zarar ettiler. Eğer gerçek maliyeti hespalayabilirve olası kötü bir durumda ne yapabileceği konusunda b ve c planları geliştirilebilirse işte o noktada bu hedef anlamlı olabilir.

Burada yazılanlardan büyük resme bakmanın yanlış olduğunu düşünmemelisiniz. Ne istediğinizi ve nasıl ona doğru gideceğinizi bilmekten bahsediyorum aslında. Alacağınız küçük kararların sizi büyük resme götüreceğini söylüyorum.

Belki “çekim yasasını” kullanmalısınız, eğer gerçekten istiyorsanız hedefinizi kendinize çekeceksiniz demektir. Fakat ne olursa olsun hedefinize doğru küçük adımlar atmadan onu bekleyerek elde edemeyeceksiniz. İstediğiniz şeyi bir kağıda yazın yada resmini çizin. Ne istediğinizden emin olana kadar bunu yapın. Daha sonra bu amacınızı hergün hayal edin. Sizi ona götürecek gereken küçük adımları ve vermeniz gereken küçük kararları düşünün.

Ve atık hergün hayatınızla ilgili küçük kararları vermeye başlayın. Kısa br süre sonra gerçekten çok faydasını göreceksiniz. Sadece çok zor bir durumda ve kaçınılmzz ise büyük kararlar verin. Büyüklerimizin dediği gibi “Asla ve asla büyük konuşmayın”. Alacağınız küçük kararların hepsini akıllıca yöneteek büyük kararlarınızın altyapısı yapabilir ve daha büyük resimlere ulaşmaya çalışabilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

küçük şeyler adlı tv programı var.prof dr üstün dökmen hocanın çok güzel bir program sizin yazınızı okuyunca bu program geldi aklıma sizde milliyet blogların hocası gibi görüyorum verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.

Havva 
 26.04.2007 13:28
Cevap :
Ben teşekkürederim, sağlıcakla kalın  26.04.2007 15:14
 

Çok haklısınız ! Ani olarak büyük kararlar alıp uygulamaya koymak yerine, büyük resmi görüp, kendimize hedefler belirleyip, bu hedeflere ulaşmanın üzerinde çalışılması gereken ciddi bir süreç olduğunu unutmamak ve başarının aslında sadece ulaşılmak istenen hedefe varılan noktaya değil bu yolculuğun tümüne dendiğini, hergün hayatımızda yapacağımız küçücük değişikliklerin uzun vadedeki inanılmaz sonuçlarını anlamak (örneğin yarım saat az uyuyup bu sürede kitap okumak) En değerli şey, başarıyı ne olarak gördüğümüzü net bir şekilde kendimize has olarak tanımlamaktır. Başkalarına göre değil ! Burası çok önemli çünkü bir çoğumuz başarıyı başkalarının sahip oladuklarına sahip olmak olarak tanımlıyoruz. Halbuki başarı bana göre şudur; bir kişi bile olsa benim varlığımdan dolayı bu dünyada daha rahat nefes alabiliyorsa ben kendimi başarılı sayarım. Başarı ve hedefler üzerine kafa yoran arkadaşlar "çekim yasası" ile ilgili "The Secret" kitabını okuyabilir veya videosu da var seyredebilirler...

Murat KAPLAN 
 26.04.2007 11:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5327
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster