Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mart '12

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
2603
 

Küçük köpek balıkları (!)

Küçük köpek balıkları (!)
 

 Köpek balıklarının küçükleri çok sevimlidir. Yutamazlar ama hep yutacakmış gibi tavır takınırlar. İçgüdüleri, 'hareket eden her şeye saldır,' der durur.

Nereden çıktı bu köpek balığı meselesi açıklayayım:

“Stresle başa çıkma ve öfke kontrolü” konulu bir seminere katıldım. Stres konusuna az buçuk hakim oldum ama seminerden erken ayrılmak zorunda kalınca, öfke kontrolünü öğrenemedim. Hâlâ öfkesini kontrol edemeyen, potansiyel olarak masa-sandalye devirebilir, kaş-göz yarabilir, hatta topluma zararlı bir manyak olarak serbestçe gezinmekteyim(!) Bir ara onun seminerine de gideceğim, söz(!)

Gelelim küçük köpek balıkları meselesine:

“Stres, organizmanın bedensel ve ruhsal sınırlarının tehdit edilmesi ve zorlanmasıyla ortaya çıkan bir gerginlik durumudur,” tanımlamasıyla başlayan seminerimiz, stresin aslında pek çok olumlu yanlarını da ortaya koyan örneklerle devam etti. ‘Küçük köpek balıkları’ hikayesi de seminer anlatımlarından biri.

Japon balıkçılar, açık denizlerde günlerce balık avlar, yakaladıkları balıkları bozulmadan götürebilmek için de gemideki buzhanelere yerleştirirlermiş. Günler sonra kıyıya vardıklarında balıklar bozulmazmış ama bayatlarmış. Sonra çokbilmiş bir Japon uşağı bir fikir atmış ortaya: “Haçan biz bu gemilerin içine havuz yaptırsak, tuttuklarımızı da canlı canlı götürsek olmayi mi?” demiş. Japon girişimci akıllı tabi. “Uşağın sözüne mi bakılır, hadi len!” filan dememiş, hemen uygulamışlar bu tekniği. Süper olmuş. Yakaladıkları balıkları doğruca gemideki havuza atmışlar, o uzun seferlerden hep canlı balıklarla dönmüşler. Fakat zamanla, yığınlar halindeki balıkların, kıyıya canlı ulaşsalar bile ölüden pek bir farklarının kalmadığını anlamışlar.

Havuzlardaki balıklar, hiç kıpraşmıyor, doğal ortamlarından alınmışlığın şaşkınlığı ile ıhışıp duruyorlarmış. Ve Japon uşaklarının en bi akıllısı, “He he he! Şimdi buldum çaresini,” deyip, havuzlara birkaç tane küçük köpek balığı atıvermiş. Bizim ölüden beter uyuşuk balıklarda bir hareket, bir canlılık, bir yaşam mücadelesi sormayın! İşte stres de hayatımızdaki o küçük köpek balıkları imiş.

Uzman Psikolog Besim Ogelman’a göre, stresin faydalarından biri de bizi hayata karşı dirençli tutuyor olması. Yaşasın sevimli küçük köpek balıkları, durumu(!)

Hikayeyi dinlerken, hayatımızdaki küçük köpek balıklarını, özellikle Milliyet Blog kapsamında düşündüm. Henüz yayına vermeden, yazımızın alacağı tepkiler hakkında duyduğumuz tedirginliklerin, daha iyi yazabilmek için hissettiğimiz içsel dürtülerin hepsi edebiyat adına var olan küçük köpek balıklarımızmış gibi geldi. Boncuk dizer gibi satırlara sıraladığımız sözcüklerin etkisini hayal etmek, güzel bir broş gibi sayfalarda ışıldaması için emek sarf etmek ve bu süreçte duyduğumuz gerilim. Hepsi pozitif stres kaynakları ve muhteşem katkıları var.

Ardından muzip iç sesim lafa karıştı: “Ama bir de harbi köpek balıkları var, onlara ne demeli?”

“Emin ol, tüm küçük köpek balıkları ancak beslenirlerse, büyük köpek balıkları olurlar.” dedim.

“Yani?”

“Yanisi şu: Beslemeyeceksin. Küçük kalacaklar. Baktın büyüyorlar, at okyanusa gitsin. Bize küçükleri lazım… Yolculuk, mükemmele. Erişemesek bile, yolunda ölmek kutsaldır.”

“Sevsinler senin kutsalını.” deyip sırıttı. İki tane aşk edecektim ama kayboluverdi.

E, haksız mıyım allasen? Yazı kalitesi ve içerik hakkında gelen hangi eleştiri kıymetli değildir ki? Yeter ki büyüyüp kişilik haklarına yönelik köpek balığı olmasınlar…

Küçük köpek balıklarımız olsun ama büyümelerine müsaade etmeyelim. Yoksa “Seni yerler yerler, seni ham yapar…” durumları. :)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

:)) Sayın Yazarım, kocaman sevgilerimle.

Esma KAHRAMAN 
 26.04.2012 0:00
Cevap :
Kocaman teşekkürlerimle, sevgili güleç yazarım.. :)  01.05.2012 17:40
 

hamm..:))

fugen 
 07.04.2012 22:23
Cevap :
Amanın şeker balık gelmiş :) Hem de pembe gülüşlümmüş :) Ham yaparmış :) Sevgim ve sevgim ve bir daha sevgimle sana...  08.04.2012 12:24
 

Bu yakalanan balıkları diri tutma meselesini, o balıkları yiyecek bizler açısından ele alınca tamam, dip diri taş gibi balıklar, durum hoş ama balıklar açısından düşününce vaziyet nasıl acaba hocam? Bu stres yapıcı küçük köpek balıkları bizi genç yaşta, dip diriyken öldürmesin kanser edip... ''Hızlı yaşa genç öl cesedin yakışıklı olsun'' tarzı bir duruma maruz kalmayalım...

Adil Serkan SATI 
 02.04.2012 1:35
Cevap :
Hiç sormayasın sevgili yazarım... Hem yazıyı yazarken, hem de balığa gittiğim zamanlarda, o kendini karşıdaki canlı yerine koyma (empati) yüzünden hep duraklar dururum... Biliyorum doğallık bunu gerektiriyor: Biri yaşasın diye diğeri ölecek... Ayrıca stres yapıcı küçük köpek balıklarının hayatımızdaki olumlu yanlarını ele alırken sayıca çokluklarına hiç değinmediğimin de farkındayım. Bizim ülkemizde yaşayıp da bir iki stresle yaşamak diye bir şey söz konusu değil ki! :) Her taraf köpek balığı mübarek! Hem de te en baştan başlıyor! Beslesek de beslemesek de çoğalıyorlar üstelik :) Sanırım, sonuç hızlı yaşa genç öl, cesedin yakışıklı olsuna gelecek :) Yine de olabildiğince uzak durmaya çalışaşlım, bir de umudumuzu yitirmeyelim diyebiliyorum :) Çok teşekkür ederim yorumuna. Var ve daim olasın. Selamlar, saygılar o diyarlara...  02.04.2012 14:48
 

bazen ben de şiirlerime hakim olamıyorum ablacan =)kızıyorum sabrediyorum ama malesef satırlarımı sözlerimle dövmek zorunda kalıyorum =) Ama şaka bi yana sanırım amcalarımdan kaynaklanıyor, bende de sinir var biras.

Sokrates 
 31.03.2012 8:09
Cevap :
Sen şiirlerine hakim ol-a-ma abla can :) Ol-a-ma ve aksın dizeler beyninin gri korteksinden, yüreğinin kılcal nehirlerinden. Süzülsün, dizilsin satır satır... Çünkü şiiri güzel yazıyorsun.. Amcalarından gelen genetik bağına da selam olsun diyeyim barim :) İki yakışıklı babasının sinirlerine hakim olması gerekir, unutmayalım :) Bin teşekkürlerimle can. Sevgiler, saygılar sana ve o güzel ailene...  31.03.2012 11:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 135
Toplam yorum
: 3783
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3111
Kayıt tarihi
: 23.07.08
 
 

Eğitim sürecinin bazı bölümleri Almanya ve İngiltere'de olmak üzere en son PAÜ'den eğitim uzmanlı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster