Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Şubat '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1576
 

Küçük Prens' in de katkılarıyla hüzün dolu saatler 2

Küçük Prens' in de katkılarıyla hüzün dolu saatler 2
 

(...) Tilki " örneğin sen benim için hâlâ yüz bin öteki çocuk gibi herhangi bir çocuksun. Benim için gerekli de değilsin. Senin için de aynı şey. Ben de senin için yüz bin öteki tilkiden hiç farkı olmayan herhangi bir tilkiyim. Ama beni evcilleştirirsen (bağ oluşturursan) birbirimiz için gerekli oluruz o zaman. Benim için sen dünyadaki herkesten farklı birisi olursun. Ben de senin için eşsiz benzersiz olurum... " dedi

(…)

İşte sen de benim için kimsenin kolay kolay anlayamıyacağı bir yerdeydin, farklıydın. Önceleri herhangi birydin, konuştuğum, selamlaşmaktan, kısa diyolaglardan öteye gitmeyen diğerlieri gibiydin. Aynı Küçük prensin tilkiyle arkadaşlığı gibi. Sonra bu değişti. Aramızda bize özgü ortak dil, güzel bir bağ var sanıyordum. Görüşemesek, bazen konuşamasak da kimselerin anlayamıcağı farklı bir bağ var sanıyordum işte ama sanımıyormuş sadece, mişli muşlu bir arkadaşlıkmış benim gerçek sandıklarım, öyleymiiş aldandım.

Herkes benim için aynı olamazdı ki o kadar geniş bir kalbim yok ki, belki çok ama çok kırılmadan, incilitilmeden önceki zamanlarda vardı, daha fazla incitilmemek adına bu çerçevenin daraltılması gerekiyordu, doğru olan buydu sen de böyle söylemezmiydin? Ama şimdi ne oldu sana. Nedir bu yarattığın uzak dağlar. Artık aşmak isteyecek kadar gücüm, enerjim ve en önemlisi isteğim hiç yok İşte, bütün bunlar sana karşı kırgın durmamı sağlıyor.

(...)

Ertesi gün küçük prens yine geldi.

" İşte sana bir sır, çok basit bir şey: İnsan yalnız yüreğiyle doğruyu görebilir. Asıl görülmesi gerekeni gözler göremez."

"Asıl görülmesi gerekeni gözler göremez, " diye yineledi küçük prens; unutmamalıydı bunu.

"Gülünü senin için önemli kılan, onun için harcamış olduğun zamandır."

"Onun için harcamış olduğum zaman..." diye yineledi küçük prens. Unutmamalıydı bunu.

"İnsanlar unuttular bunu, " dedi tilki. "Ama sen unutmamalısın. Evcilleştirdiğimiz şeyden sorumlu oluruz. Sen gülünden sorumlusun..."

Ben gülümün üstüne titremiştim de peki o naptı ?Gülünün beslenme kaynağını ihmal etti , o gül yavaş yavaş soldu sarardı, yapraklarını döktü. O gülden geriye kalan bin parçaya bölünmüş yaprak parçaçıkları kaldı .

Yine Küçük Prensin dediği gibi ;

''Boşallmış bir deniz kabuğu gibi kalıcağım, bunda üzülcek bir şey yok.''

Bir önceki yazımda değindiğim , bu aralar dert edindiğim belki edinmemem gerektiğim arkadaşlığa dair olsun bu yazı. Bu kadar hüzün yeter di mi ?

Kesinlikle herkesin okumasını gerektiğini düşündüğüm adeta büyüklere küçük küçük dersler veren sevgili küçük prensden de bazı alıntılara yer verdim. Anlatmak isteneli o kadar iyi verdi ki, Teşekkürler Küçük Prens !

Sevgiyle ;

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgi güzellik, güzellik emek ister der bizim bir türkümüz... Ne kadar emek verirsen senin için o kadar değerli olur, ne kadar emek vermesine izin vermezsen o kadar değersiz olursun... Küçük bir prens ama... Sevgiyle...

Barış 
 21.02.2007 19:12
Cevap :
Çok Doğrusun ,her zamanki gibi ,ne denilebilir ki buna:) Ve Küçük Prens ama bizim arkadaşımız o ,ve aklı kendinden büyük kesinlikle.  22.02.2007 9:53
 

küçük prens,inanılmaz güzel,yalın bir anlatımdır...''sözler asla tam anlatmaz unutma''sevgiyle kalın...

ahu aydınlıgil 
 21.02.2007 18:40
Cevap :
Haklısın,teşekkür ederim. Sevgiyle ,  22.02.2007 9:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 82
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 1240
Kayıt tarihi
: 24.08.06
 
 

  Bir şair, bize Güzellikten Söz Et, dedi. O da yanıtladı: ''Nerede arayıp, nerede bulacaksınız g..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster