Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Temmuz '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
505
 

Küfre sapanların amelleri, dümdüz engin bir arazideki serap gibidir.(Nur Suresi-39)

-Nice adamlar vardır ki onları ne bir ticaret, ne bir alış-veriş Allah'ı zikretmekten ( O'na ibadet ve emirlerine uymaktan), dosdoğru namaz kılmaktan, zekatı vermekten alıkoyamaz. Onlar kalplerin ve gözlerin dehşetle döneceği günden (kıyametten) korkarlar.(Nur Suresi-37)

-Çünkü Allah kendilerini yaptıkları işlerin en güzeli ile mükafatlandıracak ve fazlından da onlara daha fazlasını verecektir.(Nur Suresi-38)

-Küfre sapanların amelleri ise dümdüz engin bir arazideki serap gibidir. Susayan onu bir su zanneder. Nihayet ona vardığı zaman onu, zannettiği gibi bir şey bulamaz. Yanında Allah'ın cezasını bulur. Allah'da onun hesabını (yaptıklarının cezasını) tamamen verir.(Nur Suresi-39)

-Göklerde ve yerde olanların, havada kanatlarını çırpa çırpa uçan kuşların gerçekte hep Allah'ı tesbih ettiklerini görmedin mi? Bunların her birisi duasını da tesbihini de bilmiştir. Allah'da onların bütün yaptıklarını bilir.(Nur Suresi-41)

-Göklerin ve yerin hükümdarlığı Allah'ındır. Dönüş de ancak Allah'adır.(Nur Suresi-42)

-Allah'ın bulutları sürüklediğini, sonra biraraya toplayıp onu bir yığın haline getirdiğini görmedin mi? İşte görüyorsun ki yağmur bunların arasından çıkıyor. O'nun şimşeğinin parıltısı neredeyse gözleri çalıp kamaştırır.(Nur Suresi-43)

-Allah gece ile gündüzü arka arkaya çevirerek uzatıp kısaltıyor. Şüphesiz ki bütün bunlarda akıl sahipleri için birer ibret vardır.(Nur Suresi-44)

-Allah her hayvanı sudan yarattı. İşte bunlardan bazısı karnı üstüne yürüyor, bazısı iki ayağı üstüne yürüyor. Allah dilediği şeyi yaratır. Çünkü Allah her şeye kadirdir (gücü yeter.)Nur Suresi-45)

-Andolsun ki biz (emir ve yasaklarımızı bildiren) apaçık ayetler indirdik.(Nur Suresi-46)

-(Münafıklar:) '' Allah'a da Peygambere de inandık, itaat ettik.'' diyorlar da sonra bunun arkasından bir zümre yüz çeviriyorlar. Bunlar mümin değildirler, (dilleri başka kalpleri başka söylüyor.)Nur Suresi-47)

-Aralarında hüküm vermesi için Allah'a ve Peygamberine çağrıldıkları zaman bir takımı hemen yüz çevirirler.(Nur Suresi-48)

-Fakat hak kendi lehlerine ise koşa koşa gelirler. Onlar zalim kimselerdir.(Nur suresi-49-50)

-Müminler aralarında hüküm vermek için Allah'ın resulüne çağrıldıkları vakit sözleri ancak:''Dinledik ve itaat ettik.'' demeleridir. İşte muratlarına erenler bunlardır.(Nur Suresi-51)

-Kim Allah'a ve Resulüne itaat eder, yaptığı günahlardan dolayı Allah'tan korkar ve yaşadığı sürece de O'ndan sakınırsa, İşte bunlar ebedi saadete kavuşanlardır.(Nur suresi-53)


Mü'minler, her gün iman doğrultusunda madde ile ibadet arasında büyük sınavlarla karşı karşıya bulunmaktadır. Ezan sesine mi yoksa para sesine mi kulak veriyor?
Böylece her mü'min günde beş vakit madde ile ibadet arasında bir tercih yapmakla yüzyüzedir.

Gerçek mü'minler, kalplerin ve gözlerin dehşetle döneceği kıyamet gününü düşünüp ibadet vakti ibadetini, ticaret vakti ticaretini en uygun biçimde yerine getirmeye çalışırlar...

İnkarcı şaşkınlar, bir takım sapık ideolojilere saplanıp, gerçekleri reddederler. Doğruyu bulduklarını sanırlar ve toplumu yanlış saplantılarıyla yönlendirmeye çalışırlar. Böylece kendi kendilerini aldatırlar.

Allah mü'minlerin kalbini nur ve doğru yol ile, inanmayan, küfredenlerin kalbini ise karanlıkla vasfettikten sonra kendi varlığına, birliğine, kudretine delalet eden açık belgeleri sıralamıştır ve akıl sahiplerine ışık tutmuştur.

Tesbih çokluk ifade eden seri geçiş ve hareket anlamında mastar, terim olarakta, her şeyi belli kanun ve ölçülere göre hareket halinde bulunduran Allah'ı her türlü noksan sıfatlardan tenzih etmektir.

Güneş ve yıldızların kendi yörüngelerindeki hareketlerine de tesbih denilmiştir.

Böylece Yüce Allah'ın yoktan var edip yarattığı varlık aleminde yer alan her şey, yaratıldığı amaca yönelik olarak hareket edip tesbihini sürdürmektedir...

Ya insan ne yapmaktadır? İşte yaradılış amacının dışını çıkan insanları Yüce Allah Kur-an'da, insan aklına yön vermek, idrakini uyanık bulundurmak için varlık aleminde mutlaka kudrete delalet eden belgeleri sık sık böyle bildirmekte ve açıklamaktadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 452
Kayıt tarihi
: 13.01.08
 
 

-Dünya bir hazırlık okuludur. Bu geçici bir oyundan ibaret, Hayat okulundaki, hergün aynı şeylerin t..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster