Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Aralık '06

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
989
 

Küfür- 2

Küfür- 2
 

Küfür biliyorsunuz ki artık 7 den 70 e herkesin ağzında...

Çocuklarda ister istemez böyle sözcükleri iyi bişeymiş gibi söylüyorlar..

Maalesef...

Neler yapabiliriz peki?

1- Öncelikle çocuklarınıza model olmayınız. Hayır ben asla yapmam diyebilirsiniz. Ancak çocuğunuzu çevresinde küfüre örnek olacak kişilerden, tv programlarından uzak tutunuz. Yakın çevrenizde küfür eden kişiler varsa onları mutlaka uyarmalısınız. Çünkü çocuklar çevrelerindeki büyüklerden böyle sözleri duyduğunda sanki doğal bişeymiş sanıyorlar ve onlarda bu tür cümleleri söylemeye başlıyorlar. Bu kelimelerin onlar daha anlamlarını bilmiyorlar.

2- Çocuğunuz küfür ettiyse onları sert bir şekilde uyarmayınız. Çocuğunuza söylediği kelimenin yanlış olduğunu uygun bir dille anlatmaya çalışınız. Böyle bir konuşmayı kabul etmediğinizi, ondan böyle kelimeler duyduğunuzda üzüldüğünüzü ve ondan hiç böyle bir tutumu beklemediğinizi aktarabilirsiniz.

3- Küfür etmeyi alışkanlık haline getirmesinin sebeblerinden biride sizin davranışlarınızdır. Çocuğunuz sizin dikkatinizi küfür ederek çekmek isteyebilir. Çocuğunuz ilk defa küfür ettiyse pek ilgilenmeyin, üzerinde durmayın.

4- Çocuğunuzun her küfür edişinde onun söylediği kelimelerin hoş birşeymiş gibi gülme ya da bir daha söyle gibi tutumlar sergilemeyin. Böyle tutumlar çocuğunuzun küfür etmesine devam ettirebilir.

5- Çocuğunuz küfür ettiğinde söylediğin kelimenin anlamı ne, bana ne anlatmak istiyorsun gibi sözlerle yaptığı kötü kelimenin anlamını öğrenmesini ve böyle sözcüklerden uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.

6- Çocuğunuza her küfür etmediği gün için ödüllendirebilirsiniz. İlk zamanlar kelime sayısına görede ödüllendirme yapabilirsiniz.

7- Kötü konuşmayı yasakladığınız halde hala devam ediyorsa ufak çapta cezalar verebilirsiniz. Ancak bu cezalar fiziksel cezalar yerine örneğin 10 dk en sevdiği bir etkinlikten uzaklaştırmak, mahrum bırakmak gibi cezalar verebilirsiniz...

Bildiklerimi size aktarmaya çalıştıım...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 29
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 2287
Kayıt tarihi
: 17.12.06
 
 

2006 yılında çocuk gelişimi ve eğitimi öğetmenliği bölümünü bitirdikten sonra aynı senede anasınıfın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster