Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '10

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
630
 

Küfür mizah unsuru olmamalı

Küfür mizah unsuru olmamalı
 

İnsanlar film seyretmek istediklerinde, tercih yapmak için eleştirilerden yararlanırlar. Ben de tercihim bu şekilde yaptığım zaman, çoğunlukla sinemadan pişman olarak çıkarım.

Ne yazık ki dün akşamda Yahşi Batı'yı izleyipsinemadan çıkarken değişen birşey olmadı. Sinemadan az da olsa pişmanlıkla ayrıldım.

Filmlerde bazı sahne ya da konuşmalar olmadığı zaman, filmin bütünlüğü bozuluyorsa bunların olması zorunludur. Ama filme katkısı seyirciyi arttırma nedeniyle ise çok sevimsiz oluyor.

Film boyunca bu tür sahnelerde, eşimle birlikte sanki sözbirliği etmiş gibi ''bu kadar iğrenç olmaya gerek var mı'' sözleri çıktı. Küfür ve bağlantılı davranışlar, bizde tiksinti hissi uyandırıyor, güldürmüyor. Yahşi Batı'da da küfür, gülme unsuru olarak kullanılmış. Oysa Osmanlı üslubu ile olan konuşmalarda da izleyenler güldüler.

Cem Yılmaz'ın diğer filmlerinde Ör: Hokkabaz da ninenin ölümü, Herşey Güzel Olacakta üzerlerine benzin dökülerek yakılma sahneleri ve benzeri sahneler -, aslında hüzünlü sahneler olmasına ve küfür kullanılmamasına rağmen izleyenleri çok güldürmüştü.

Çocukken Gırgır adlı bir mizah dergisi vardı espirileri cinsel içerikli ve küfürlü olmamasına rağmen çok okunan ve beğenilen bir dergi idi. Daha sonra O dergiden ayrılan bir grubun çıkardığı dergi olan Fırt Gırgır ile rekabet edebilmekiçin espri şeklini farklılaştırdı -, bu fark giderek cinsel içerikli ve küfürlü olmaya başladı, sanırım kabul gördü ki daha sonra çıkarılan mizah dergileri aynı yolu izlediler. Fakat bu güne kadar hiçbiri tiraj ve kalite olarak Gırgır'ın seviyesine ulaşamadılar.

Televizyon yaygınlaşınca, film yapımcılarıda aynı yolu izleyerek, porno filmlerle varlıklarını sürdürmeye çalıştılar ve insanları sinemadan uzaklaştırdılar. İnsanların ilgisini çekmek için, kullanılan bu yöntemler sadece üretilen nesneyi, değersizleştirmekten başka birşeye yaramıyor. Mizah zeka ürünü olunca güzel oluyor, bu da Cem Yılmaz gibi zeki biri için zor değildir diye düşünüyorum

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 671
Kayıt tarihi
: 27.10.06
 
 

Evli, üç çocukluyum. Hukuk mezunuyum. Kitap okumak müzik dinlemek ve yapabildiğim kadar el sanatları..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster