Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Kasım '08

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
2578
 

Küfür ve insanları aşağılayıcı kelimeleri neden çok kullanıyor insanımız ?

Çocukken hatırlarım özellikle erkek çocuklarına "Hadi bir küfret de duysunlar. " diyen büyükler daha küçük yaşta dil eğitimi ! verdiklerini sanırlardı. Şimdi de pek farkli olduğunu sanmıyorum. Bir beceri mi küfürlü konuşmak?
Söyleyen kisiye nasıl bir rahatlık veriyor anlayamıyorum.

Özellikle sanal alemde nasıl olsa birbirini görmüyor diye insanların kullandıklarını belden aşağı kelimeleri cümleleri duymak daha da yaygın hale gelmedi mi? Gazete yazılarına yapılan yorumlarda ne yazık ki okumak olası... NEDEN ?

MB de bile başıma geldi bir kez . Üstü kapalı güya kibar dilde yazılmış cümlecikler... Yayınlamadığım için karektersizlikle suçlandım !

Yakın zamanda bir e mail aldım. Bana olan kızgınlığını yazan bir kişi, iki cümlesinden birinde ".OK" kelimesini MOK olarak kullanmıştı. ALDIĞIM EN YÜREK ACITICI ileti idi.

Bir kitapta okumuştum. Yurtdışına giden iki bey trende gördükleri kadınla ilgili konuşmaya başlamışlar tabi herkesin tahmin edeceği seks içerikli küfürleri de ...Kadın trenden inerken "IYI AKŞAMLAR BEYLER " demiş. O iki bey ne düşündü acaba ? Utandıklarını hiç sanmıyorum ."SÖZÜM MECLİSTEN DIŞARI".

Bir benzer olay yurt dışında okurken arkadaşların başına gelmişti. Sınav sonrası sınav soruları ve hocanın acımasızlığını nasıl olsa kimse anlamıyor diye ver yansın edip küfürlü cümlelerle konuşurken bir bayan yaklaşıp "Siz Türksünüz galiba " demiş . Meğer orada doğup büyüyen ama Türkçe'yi bilen bir genç kızmış. Yüzlerinin utançtan kızardığını söylemişti arkadaşın hanımı.

Bu ülkeye geldikten uzun bir süre çocuklar büyüyene kadar yurda dönemedim. Döndüğümde küfür dağarcığımızın yabancı dilden gelen kelimelerle daha da zenginleştiğini ulu orta kullanıldığını gördüm.

Kuşkusuz her dilde Küfür ve karşı cinsi özellikle bayanları aşağılayıcı kelimeler vardır. Ama ben bu ülkenin dilinde küfür içeren kelimeleri öğrenmekten kaçındım eşimden de duymadım ve onun yakınlarından da. Bildiğim tek kelime APTAL anlamına gelen BAKA, yaşadığımın yerin lehçesinde AHO.... Kimseyi aptal olarak nitemek hakkına sahip değilim deyip o kelimeyi de kullanmamaya çalışıyorum. İnsanları incitici aşağılayıcı kelimeleri öğrenmeye niyetim de yok bundan böyle.

Kızgınlığımızı küfürsüz ifade etmenin bir başka yolu mutlaka vardır. Onları bulmaya çalışmak en doğrusu değil mi ?
Eğitimcilerimize çok iş düşüyor. Onların "İŞİMİZ BAŞIMIZDAN AŞKIN " dediklerini duyar gibiyim.

Ben içimden geçenleri hayatımı tehlikeye sokacak derece yükselen tansiyonumla yazdım. Beğenen beğendiği cümleyi kendi cümlesi gibi alsın.

Sürcü lisan ettim ise affola.

Bir özür borçluyum . Editörlerin affına sığınıyorum "sosyoloji "kategorisinde yazdığım için ..Toplum yaşamının bir parçası olduğunu düşündüm.

SAYGILARIMLA .

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Konfiçyüsün lafı ne kadar da doğru imiş meğer,,,,,,,küfür ün iyisi kötüsü olmaz küfür kızgınlıkla söylenir ,,,şimdiki gençlerde bunu çokça duyabiliyoruz,ben tekrarını yapamıyorum bile maalesef gençlik ölüyor gibi,,,,,,,,,,,sevgiler canım,,,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 14.11.2008 12:39
Cevap :
Koto dusunen kotudur ..sevdim bu basligi sevgilerimle  14.11.2008 13:04
 

Akıl ve mantıkla işini yürütemeyen insandır. Başademeyince çareyi küfürde bulur. Bende zavallılığını örmenin yolu oldu için çok sık başvuruluyor. Saygılarımla..

Güher 
 14.11.2008 12:32
Cevap :
haklisiniz. Zavalliligi ortmek kelimesini kullanmak aklima gelmemisti bir turlu ..sagolun hatirlattiginiz icin .saygilarimla  14.11.2008 13:06
 

Yakın zamanda bende böyle iki sözcük sahibi oldum ki sorma! Silmedim saklıyorum. Büyük ihtimalle o şahsı dava edeceğim. Benim de anlamadığım editörlerimizin bu kötü kelimeleri yazan kişileri sivri dili ile inciten bu zata halen izin vermeleri. Kırdığı aşağıladığı öyle çok kişi var ki... Kötü söz sahibine aittir diyelim şimdilik. Gereği yapılacak, daha önce yazdığı seviyesini belli eden yorumlar halen bende duruyor. sevgi ile kal... Aklımın almadığı o kişinin yaptığı seviyesizliklere rağmen ona içten olmadığına inandığım söylemler dolu yorumlar yazması. Seviyorlar kalitesiz insanları... iyi geceler aplam.)

Halide 
 13.11.2008 22:50
Cevap :
Kotu soz sahibine aittir gorusune katiliyorum... Saglicakla kal...  14.11.2008 8:11
 

İyi insanlarla karşılaşabilmeyi dilemek tek yapabileceğimiz sanırım...aman çamurları sıçramasın, uzak dursunlar da...takma kafana ablacığım:) sevgilerimle

mutlumavi 
 13.11.2008 21:33
Cevap :
O dil yarasi ne keskin ....  14.11.2008 8:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 397
Toplam yorum
: 1163
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 1090
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1955 Niğde doğumluyum. Ancak Japonya'ya gelene kadar yaşantımın büyük bir bölümü Ankara'da geçti. Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster