Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '20

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
33
 

Kullandığınız cihaz bozulursa

Merhaba sevgili okur, iki gündür bu sayfalarda yoktum. Bu süre içinde yaşadığım bir sorunu ve bunu nasıl çözdüğümü sana anlatmak istiyorum. Amacım sizde ya da yakınınızda benzer bir sorun varsa size yardımcı olmak. İyi örnek oluşturmak.

Bir süredir geceleri uyku apnesine yönelik bir cihaz kullanıyorum. Adı BPAP. Açılımı “Bilevel Positive Airway Pressure”.  Bu cihaz havayı doktor tarafından belirlenen basınçlı hava burun maskesi aracılığıyla hava yoluna ileterek, kasların gece boyunca çökmesini engeller. Böylece geceleri uykuda solunum durmasına mani olur ve kişinin rahat bir uyku uyumasını sağlar. Çok basit anlamıyla gece uyurken görülen horlamayı önler. Cihaz küçük ve kullanımı kolaydır, komplike bir şey değildir. Ancak pahalı bir cihazdır. SGK bir kısmını karşılıyor.

Bir gece uyandım ki elektrikler kesilmiş, sigorta atmış. Sonradan anladım ki bu cihazım arızalanmış. Onsuz rahat uyumak mümkün değil. İlk işim cihazı aldığım İl SGK Kurumuna gitmek oldu ancak yeri değişmiş. Yeni yeri bulmak Navigasyonla hiç de zor olmadı. Oradaki görevli Allah razı olsun çok iyi davrandı, yenisini verdi. Hiçbir ücret ödemedim. Basınç ayarı için de ertesi günü beklemem gerekti. Bir medikalde ayarını yaptırdım. Korona günlerinde bütün bunları yaptırmak bir hayli stresli oldu. Ama insanlar yani görevliler çok duyarlı ve yardımseverler. Tekrar Allah hepsinden razı olsun. Devletimiz var olsun.

Dün akşam uzun bir süreden sonra ilk kez deliksiz bir uyku uyuyabildim.

Aslında fazla kilolarımı versem bu cihaza da ihtiyacım kalmayacak.

Zorunlu olarak dışarı çıkarken bütün önlemlerimi aldım. Maskemi taktım ve yanımda kolonya da bulundurdum. Gerektikçe ellerimi sterilize ettim. Eve gelince de elbiselerimi çamaşır makinasına attım ve duş aldım.

Bu yazımda en azından devletimizin sağlık kurumlarının ve özel medikallerin sorunsuz bir şekilde çalıştığına tanık oldum. Devletime ve milletime güvenim kat be kat arttı.

Allah devletimize ve milletimize bir zeval ziyan vermesin.

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

8 Nis. 20

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geçmiş olsun sevgili yazarım. Merak etme bu da geçer...

Abdülkadir Güler 
 11.04.2020 14:39
Cevap :
Çok teşekkür ederim değerli Hocam.   11.04.2020 15:27
 

Cihaz olarak bilgisayarsız kalmıştım bir dönem o bile zor gelmişti. Allah sağlık cihazı bozulan, yenisine ulaşamayan kişilere yardım etsin.

yazarbey 
 09.04.2020 22:59
Cevap :
Amin yDuysal kardeşim. Teşekkürler.   10.04.2020 15:34
 

Geçmiş olsun sevgili kardeşim... kilo vermek aslında kolay ben de bir zamanlar kilo almıştım gerekli çalışmaları yaparak 20 kilodan fazla verdim...Bir kitaptan takip ettim şöyle yaptım: A- ekmeği azalttım ve sabahları ekmek üzerine çok ince sana yağı sürdüm ekmeği öyle yedim. Sana yağı ağızdan girer girmez yanıyormuş ve diğer birikmiş yağları yakıyormuş tıpkı çıra gibi... B- Tabak ayarı yaptım her zaman o ayarda yedim C- Dengeli beslendim 100 gram protein 400 gram elektron aldım... Atomun yapısı böyleymiş... Proton elektron nötron oluşumu böyleymiş... D- İp atladım ipsiz isterseniz iple atlayabilirsiniz... E- Bol kahkaha attım kahkaha trioit bezini çalıştırıyormuş bu da yağ yakmayı güçlendiriyormuş... Sağlıklar dilerim:)

Halil Güven (Sökeli) 
 08.04.2020 13:46
Cevap :
Yorum ve değerli katkınız için çok teşekkür ederim sevgili Halil Abim. Tavsiyelerinizi deneyeceğim. Sağ olun, var olun. Selam ve saygılarımla.   08.04.2020 13:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 493
Toplam yorum
: 3088
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 274
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster