Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '20

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
45
 

KÜLTÜREL Mİ ENTEL Mİ

KÜLTÜREL Mİ , ENTEL Mİ
Dünyada bütün ülkeler kendi kültürel değerleri ile dünya sahnesinde iken , biz ısrarla dünya sanatları ile yamanmış , yeni kuşaklara dayatma bir kültür sanat mirası bırakmak üzereyiz.
Dünya ülkelerinde uluslararası havalimanları , stadyumlar , özel binalar vb , caddeler, o ülke tarihine damga vurmuş ama ünü dünyaca bilinen veya bilinmesi gereken kişilerle özdeşleşmiş .
Bizim ise Atatürk , Yunus Emre , Nazım Hikmet , Cumhuriyet kelimelerinden öteye geçmemiş.
Nuri Demirağ gibi , Ferit Melen gibi , Sabiha Gökçen gibi ülkemiz için değerli büyüklerimizi bazı merkezlerle özdeşleştirmişiz , ama hiç Aşık Veysel , Karacaoğlan , Nasreddin Hoca , Hacı Bayram Veli , Akşemsettin , Keloğlan , Temel Reis , Fuzuli , Farabi vb değerlerimizi kullanmamışız . Yada kullandıysak da , atıl kalmış yerlerde konumlandırmışız.
Yapılan kültürel etkinliklere bakalım , ya fars ın zemherisi , ya batının marsla buluşması arada hiç ayarımız olmamış .
Siyasi görüşlerimiz, yaşam tarzlarına etkisi gibi , kültürel anlamda da bir ikilem yaratmış . bi sakal bi camedan varsa gelsin karlı kayın ormanı , hafif modern bir giyim varsa gelsin 10 yıl marşı , biraz klasik bir yapımız var ise çal ordan bi tatyos efendi durumunda kalmışız.
15 milyonluk bir İstanbul , 70 milyonluk bir Türkiye , buram buram Anadolu kokarken , Dünya bizim kültürel zenginliğimize hayran iken , biz contemporary !! ne rary !! wıshh babo durumundayken , uniq ler vs ler harika modern adlar , jazz kuşakları yıkılıyoruz. Zaten senfoni çılgınlığımız had safhada ,
Bunlarda olmalı mı, evet kesinlikle olmalı … Ama biz bizden kopmamalıyız…
Bu batılılaşmayı alıp , denge tutturmaya çalışan arkadaşlarımız var , Tuluyhan Ugurlu , Anjelika Akbar , Cihat Aşkın , Fahir Atakoğlu , Hakan Güngör , Derya Türkan , Cengiz Özkan , Hamdi Akatay vb değerlerimiz kesinlikle sahip çıkılmalı. Ali Can Güzel gibi Avusturya ' da farklı açılımlar sağlayan kardeşlerimiz , Baykal Dogan gibi etnik kültürel yapıyı korumaya yaşatmaya çalışan kardeşlerimize , dostlarımıza ( böyle çok değerli yüzlerce sanatçı dostuma da selam olsun ) sahip çıkmalı , desteklemeliyiz.
Peki çıkalım sokağa , kaç yüz bin kişi diye kıyak yapayım , aslında kaç on bin kişi olacaktı , contemporary der yani telaffuz eder , kaş kişi ne anlama geldiğini bilir . Jazz mı Caz mı diye yazdırın kaç kişi doğrusunu yazar . Peki bu kargaşa nerden çıkar .
Çünki bütün etkinlikler sponsora yöneliktir. Sponsor kimdir , global markalar. Birde bir başka bakış açısı atalım. Siyasi Parti liderlerinde , kurum sahiplerinde değil sorun. Sorun bunlarla uğraşanların , yöneticilerin , kendi bakış açılarını yansıtma egoları , tahsili yurt dışında yapmanın kendilerine yapıştırdığı özgüven zannettikleri kimlik bunalımları , birde liderlerinin altında kraldan çok kralcı olan kibir budalaları , ukala dümbelekleri vardır. İki soru sor apışıp kalırlar , ama soru sorma bırak bi konuşsunlar sanırsınız ki dünyayı kurtaran adamın oğlu .
Her türlü hatasıyla sevabıyla yaşasın TRT , her türlü hatasıyla sevabıyla yaşasın Kültür Bakanlığı , Var olsun devlet , varolsun bayrak …
ETEM SEVİK, İsmail Kavasoğlu bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 228
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

İstanbul Teknik Universitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Mezunu .  Japonya ipek yolu muzikal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster