Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Nurettin Erdoğan Yönetici

http://blog.milliyet.com.tr/nurettinerdogan

08 Mayıs '20

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
76
 

Kültürümüze Sahip Çıkalım

Kültürümüze Sahip Çıkalım

Gazeteler nereden para kazanacağını şaşırdı. Yok bir sanatçı karantina günlerini sevgilisiyle evinde geçiriyormuş, yok sevgilisine kolilerle en sevdiği yiyecekleri alıyormuş, yok sevgilisi kestane severmiş de kestane almışmış ba ba ba ba... nasıl bir araştırmacı gazetecilik.

Onlar senin kazandırdığın paralarla aldıkları yatlarda sevgilileri ile gününü gün etsinler, sen de benim çocuğum benden şunu istedi ama alamıyorum, içim yanıyor de, öbür taraftan bunlara pirim ver ve onlar canları ne isterlerse onu alsınlar.

Bana benim kültürüme kim hizmet ediyor, Ülkesi için çalışan gerçek sanatçıları göster.
Türk kültürüne, sanatına kim hizmet veriyor, kimler ülkesi için ne yapıyor. Talebesi olmaktan gurur duyduğum bir hocam var, ismini söylesem çoğu kimse tanımaz (**) hele magazin sevdalıları hiç tanımaz, Hocam evde oturmuş, akademik çalışmalar yapıyor ve hiçbir menfaati olmadığı halde, üniversitelere, büyük kütüphanelere koyacağı Klasik Türk Müziğimizi gelecek kuşaklara aktarmak ve yok olmasına mani olmak için harıl harıl kitap hazırlıyor. Yaptığı işi milyonlar verseniz yaptıramazsınız kimseye ama magazin manşetlerinde hiç hakları olmayan ve sevdalılarının paralarına para kattığı insanlar lüks yatlarında oynaşırken, kendisi mütevazi evinde Kültürümüze hizmet vermeye devam ediyor. Araştır da bu değerlerimizi bul. 

Dünyaya 200 yıl önce Valsi bir gecede İtalyanlara nazire olarak yapıp, tüm dünyada beğeni kazanan Dede Efendi'ler, Hacı Arif Bey'ler, daha geriye gidin, Abdülkadir Merâgî'ler olmasaydı, şimdi Türk Müziği belki de olmayacaktı. 

Oysa Batıya bir bakın, en seçkin insanlar operalara giderler 

Ludwig van Beethoven'ları, Wolfgang Amadeus Mozart'ları, Richard Wagner'leri, Piotr Çaykovski'leri, Antonio Lucio Vivaldi'leri, Franz Peter Schubert'leri, Franz Joseph Haydn'ları, Gaetano Donizetti'leri v.b. dinlerler ve bu onların kültürleridir ve asla kültürlerinden kopmazlar. 

Gel gelelim bırakın Osmanlı tarihindeki Ünlü Bestekârları, Necil Kâzım Akses, Hasan Ferit Alnar, Ulvi Cemal Erkin, Cemal Reşit Rey ve Ahmet Adnan Saygun'ları sorsanız, Yesari Asım Arsoy kimdir, Lemi Atlı, Münir Nurettin kimdir, Bimen Şen kimdir (Ermeni Bestekarlarımızdandır , hep hüzünlü eserler yapmış, Atatürk de kendisine biraz şen eserler yap dediğinde; Yüzüm şen hatıram şen meclisim şen mevkiim gülşen isimli eserini yapmış, asıl adı Bimen Dergazaryan iken, Atatürk kendisine bundan sonra senin soyadın ŞEN olsun dediği bestekarımız) Sadettin Kaynak, Şerif İçli, Selahattin İçli, Cinuçen Tanrıkorur, Arif Sami Toker, Avni Anıl kimdir, bestelerinden birini söyle deseniz, yüzünüze bakarlar. Hepimiz böyleyiz, oysa bunlar da bizim kültürümüzün değerleri;bunları da bir merak edip okuyalım.
Büyük şirketlere gidin, Kültürümüze hizmet edin, sponsor olun deseniz, yüzlerini buruştururlar; oysa bu ülkede kazanıyorlar ve bu ülkenin kendi Kültürüne hizmete gelince, kimse dinlemez, magazin sanatçılarını isterler, güya daha popüler olan sanatçıları tercih ederler ve onlara milyonlar harcarlar, oysa o bir kerede verdikleri parayla kendi kültürümüze hizmet edenlere birkaç sene etkinlik yaparlar; onların da belki suçu yok, insanımız böyle zırva şeylere pirim veriyor.

Bu magazin sevdalılarına sorsanız, olmazsa da hiç umurumda değil derler; oysa Kendi Kültürlerinden kopan milletler yok olmaya mahkûm olmuştur; tarihi iyice bir araştırın da görün.

** (Yukarıda Yıllarını Türk Müziğine vermiş, Nevzat Atlığ'dan sonra Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosunun şefliğini 13 yıl yapmış ve 50 Türk Müziği Bestekarı, Dede Efendi, Hacı Arif Bey, Mevlevi Ayinleri The Music of Divine Love, Türk Müziğinde Makamlar, Usuller ve Seyir Örnekleri, Üçüncü Selim isimli kitapları Kültürümüze kazandırmış Fatih Salgar Hocamdan bahsediyorum. Ne yazık ki, toplumumuz böyle değerlere itibar etmez oldu, bu da bizi tamamen kültürümüzden kopmamıza neden oluyor; çok yazık!..)

Bizim Kültürümüz Dünyanın en zengin ve en büyük Kültürü, ne olur "Kültürümüze Sahip Çıkalım" Dünyanın en büyük en asil Ülkesi Türkiye'mizdir. Bu Asil Milletin Kültürünü yok etmek için uğraşanlara fırsat vermeyelim. Özümüze dönelim. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 533
Kayıt tarihi
: 31.05.16
 
 

Kabataş Liseli olan Nurettin Erdoğan, ömür boyu eğitime inanan bir yönetici. Küçük yaşlarda girdi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster