Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Hakan Karaduman (Akdenizli)

http://blog.milliyet.com.tr/akdenizli

19 Mart '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
315
 

Kum -kafa-

Kum -kafa-
 

Aynı yanlış tahlilleri bari yapıyorsunuz, sonra yine yapacaksınız da, hatalarınızı unutma huyunu herkese nasıl kabul ettirdiğinizi anlamaya çalışıyorum.

Örnekler:

Sayın Ruşen Çakır: Refah partisi sağken, seçimler öncesinde AKP’nin değil sayın Erbakan’ın çevresinde seçim günü seçmenin toplanacağını, yaklaşık yüzde on beş gibi bir oy alacağını, şeriatçı oyların yüzde yedi civarında olduğunu söylemişti. Tamam dedik, olabilir, ama hatalı tahminlerine hâlâ aynı kafayla devam ediyor: “Şimdi yüzde altmış oldu AKP,” diyor. (güneydoğuda iş adamları gazetecileri kuşatıp sormuşlar: "kapanır mı?" kucağına konmuş, haberi atlamış. adamlar nereden kestirme yanıt alırız derdindeler ki, gazetecilere sormuşlar)

Sayın Can Dündar: “Erdoğan efsane olacak! Oy patlaması yapacak AKP.”

Sayın Nuray Mert: “batıdan bakınca...”

Sayın Perihan Mağden: Şu sıralar yok.

Sayın Ece Temelkuran: “Şimdilik bulaşmıyoruz , izliyoruz abi.” (cüzel da!)

MB: Celal abi, güzel yazmış ama güzel yazmak ve gerçekler; kaç kez kesişirler?

Sonuçta gerçek yok ortada: yani gerçeğe yaklaşan analizler yok.

***

Bu konuda yazmak hiç hoşuma gitmiyor ama bu kadar da alakasız tahlilleri, sanki aynı kör kuyuda çıldırmışlar gibi, herkesin aynı teranelerden bahsettiğini görünce bir şeyler yazma ereği hissettim. (nasılsa fazla reytingim yok, rahatım vesselam)

***

Öncelikle şu çok iyi bilinmeli: “her zaman ülkeyi sırtlayan İstanbul’dur” denir; ama oyları belirleyen Anadolu olmuştur. İş böyle olunca, Anadolu’yu da İstanbul’da yaşayanlar unutunca, oluyor böyle öngörülü yanlışlar, hatalıca.

Kısa yazacağım ve yazdıklarımı sizler birleştiriniz lütfen:

1)Anadolu insanı gücü iyi tanır ve onu yönetmektense güçler dengesinde yer değiştirebilir.

2) Türkiye BOP’a karşı savaşında son hamlelerini yapmaktadır. Bu Türkiye’nin var kalıp kalamayacağının entelleri aşan kısmıdır.

3) Başarı, yeni partileri ve yeni isimleri doğuracaktır.

4) Bizler unutkan yapımızla biliniriz. Doğrusu, işimize geleni anımsama özelliğimizdendir.

5) En muhafazakar kadınlar dahi bıçak kemiğe dayandığında safına geçer ve devletine sahip çıkar.

6) Anadolu halkı için devlet sarı zarf demektir. Ya askerlik kağıdı, yada haciz kağıdı gelir devletten sarı zarfla.

7) Kimsenin önceliği değil Anadolu'da bu konular. Yağış yeterli değil, kıtlık ve kuraklık derdimiz ( bu yaz nasıl geçecek?).

Açıklayıcı oldu mu bilmiyorum.

***

Ekonomi:

Bankacılık reformu yapılmıştır.

Coğrafi konumu dahi başlı başına en az 20 yıl Türkiye’yi önemi artarak dünyanın odağı yapar. Petrole alternatif enerjilerin daha 20 yılı vardır. (şangursal şungursal: tersi düşünce, aynanın diğer yüzü)

***

Bütün bunları topla böl çıkar ve eşittir de kardeşim; ne çıktı karşına?

Yakında sular durulur. Yargıya karışma niteliğindeki sözler son bulur. Herkes işine döner.

***

Türk lirası aşırı değerlenecek.

Bankalar uyandı, yeni bir kredi verme furyası çoktan başladı; haberiniz yok mu sizin? Geçenlerde ben çektim 1.34 den. Çok yüksek bir orandı. 0.66, 60 ay veren var şimdilerde.

Para satıyorlar ve artacaktır bu. Herkes pahalı para satma derdinde. Para değerlendikçe YTL borcu olanlar zor duruma düşecekler.

Dolar petrol fiyatları yükseldikçe değer yitirmeye devam edecektir. Bir tür sübvanse ediyorlar.

***

Kafayı kumdan çıkarırsan sayın medya, şunları göreceksin:

Balkanlarda Sırpların öncülüğünde yeni bir kaos gelebilir.

İran savaşı dünya ekonomisini kurtarma adına gündeme gelebilir.

Türkiye demokrasi adına çok önemli dersler vermiştir dünyaya. Bizim eli Paris biletliler aşırı batı yalakası olduklarından demokrasimizi küçümserler. Oysa birinci tezkere oylaması tüm dünyaya demokrasi dersi vermiştir. Yine son gelişmeler ülkemizin muz cumhuriyeti olmadığını göstermiştir. Tüm kurumlar çalışırken araya çelik çomaklar sokarak dişlileri kırmayı amaçlayan tavırların yeşil devrim adına yapıldığını düşünenler varsa yanılırlar. Çünkü yeşil devrimin alt yapısı yoktur ülkemizde.

En küçük uyuşmazlıklarda derin tartışmaları seven bir toplumuz, ya asıl konularda?

not: bir soru sormuştum, muhatabımız kim diye. Eee?

not: çanakkale'de dedelerim var, yatar. şehitlerimize saygıyla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Medyamızda ve MB'da parti kapatma davasına karşı çıkmayla,cumhuriyet değerlerine saldırmayı aynı kefeye koyanlar çoğunlukta.Koskoca cumhuriyet başsavcısını sırf dava açtı,hukuku işletti diye çeteci ilan ettiler.Hakaretin,aşağılamanın bini bir para.50bin üyesili Emekli-Sen'e 50 AKP tarafından kapatılma davası açıldığında nerdeydiniz efendiler?Akdeniz'den,Akdenizli'den çağrı geldi,çıkarın kafaları kumdan...

Ahmet AYDIN 
 20.03.2008 22:00
Cevap :
merhaba ahmetçiğim. yaşananlar geleceğimizi belirleyecek. çok teşekkür ederim, sağlıcakla kal.  21.03.2008 3:15
 

Sevgili Dostum, gerçekler birgün göz ardı edilemeyecek, acıda olsa, ama sen güzel anlattın bence, kafalarımızı kumdan çıkarma zamanı,kalemine sağlık.. saygılarımla..

Mehmet EREN 
 20.03.2008 19:54
Cevap :
buradaki tüm dostlarımızla güneşe çevirdik gözlerimizi. ışığınla hep aydınlatırsın can dostum. hayat seninle daha güzel, sağlıcakla kal.  20.03.2008 20:54
 

Güzel irdelemiş, söylenmeyeni söylemişsiniz. Okunma sayınızın düşüklüğü ise can sıkıcı. Kaçırılmaması gereken sözler var yazınızda, hem de sadece bu yazınızda değil. Sevgiler, saygılar.

Nilgün Akad 
 19.03.2008 22:50
Cevap :
çok teşekkür ederim. sizin ve az sayıda(çok değerli) okuyanların yüceliğidir yazımı değerli kılan. sağlıcakla kalın.  19.03.2008 23:03
 

Keşke reytingin tavan yapsa. Böylece kuma kafalarını gömmekle kalmayıp, kum yutup, kum tüküren sözde medya pirlerinin saçmaladıkları sözler, stand-up olurdu sadece..Dün gece NTV de Cumruriyet gazetesinden Balbay bula bula şöyle bir çözüm bulup söylemezdi belki..." bizi ancak Demirel'in 60 yaşında olması veya rahmetli Ecevit in dirilmesi kurtarır!" bu memleket bu kadar çaresiz mi kalmıştır. Cindoruk'a yalvarıyorlar, gel bizi krizden kurtar..Deli oluyorum, deliii!!Ne yetiştirdik bu gününe kadar o zaman OT MU?..

güzaltı 
 19.03.2008 11:28
Cevap :
işte benim de başında bu yana söylemek istediğim bu! çok teşekker ederim, en içten saygı ve sevgilerimle. sağlıcakla kalın.  19.03.2008 11:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 470
Toplam yorum
: 1750
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 546
Kayıt tarihi
: 28.08.06
 
 

Ateşten denizleri mumdan gemilerle geçmeye" benzer hayatımız. Mutlaka mavi gökyüzü görünecektir. Gid..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster