Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Kasım '06

 
Kategori
Doğal Hayat
Okunma Sayısı
2169
 

Kum midyesi

Kum midyesi
 

İzmir'in Karşıyaka'sında Bostanlı sahilinde yürüyüş yaparken görüyorum onları... Çoğu doğu ve güneydoğu kökenli yurttaşlarımız olan bu insanlar, tarlada çalışır gibi denizin içinde çalışıyorlar. Fotoğraf onlara ait.. Kimininki eskimiş yırtık dökük de olsa hepsinde balık adam kıyafeti var ve kum midyesi çıkarıyorlar.

Midyeler denizlerin böbrekleridir, solungaçlarıdır. Deniz suyunu temizlerler yani ... Çiftkabuklu yumuşakçalardan olan kum midyesinin kabuğu beyazımsı kahverengi veya grimsi renktedir.

Bu kum midyeleri italyan mutfağının çok önemli bir parçası. Enerji veren fosforu fazla cinsel güce katkı sağladığı belirtilen kum midyeleri pizzaların üzerinde malzeme olarak ve makarna soslarına ilave edilerek tüketiliyor.

Her yerde olmazmış kum midyeleri. Bizde genelde yurtdışına ihraç ediliyor. Dış piyasalarda iyi alıcı bulmasının ana nedeni, bu ürünün geniş halk kitlelerince tanındığı ve tüketildiği İtalya, Fransa, İspanya vb. ülkelerde bu ürünün aşırı avcılık ve deniz kirlenmesi sonucunda son derece azalmış oluşundan kaynaklanmakta.

Zaten ömürleri en fazla 3-5 yıl olan bu midyelerin uygun yöntemler ile soyu tüketilmeden avlanması ülkemiz ve zor şartlarda çalışan bu insanlar için önemli gelir kapısı.

Hepinize rastgele diyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 156
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 1131
Kayıt tarihi
: 03.10.06
 
 

1966 Samsun doğumluyum. KTÜ Mühendislik fakültesi mezunuyum. İzmirde yaşıyorum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster