Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '09

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
1253
 

Kumandasız video oyunları

Kumandasız video oyunları
 

Vücutlar artık oyunun içinde!


Vücutlar artık oyunun içinde!

Bu akşam STAR TV'de Haberlerde Kumandasız oynanan Video Oyunlarına gösterilen ilgi ve evde TV'nin başında vücudunu kumanda yerine koyarak kişilerin Video Oyununu bizzat oynamalarını , oyunun akışını yönetmelerini gösterdi..

Gerçekten çok ilginç..

Teknoloji çılgınlığı bakalım daha nerelere varacak?

Microsoft, oyun konsolu Xbox 360 için geliştirdiği yüz ifadesini tanıyan ve harekete duyarlı 'kumandasız' kontrol sistemi 'Project Natal'ı gün ışığına çıkardı

Microsoft, "Xbox 360" oyun konsolu için geliştirdiği yeni kontrol sistemini Los Angeles’taki E3 teknoloji ve tüketici elektroniği fuarında tanıttı.

Project Natal adı verilen yeni "kumandasız" kontrol sistemi, yüz tanıma ve harekete duyarlı sensörlerle oyun oynama imkanı sağlıyor.

Ünlü yönetmen Steven Spielberg, tanıtımına katıldığı yeni kontrol sistemi için "bunun geleceğe açılan bir pencere olduğunu" söylerken, henüz ilk aşamalarındaki bu sistemin geliştirilmesi amacıyla Microsoft, başlıca oyun üreticilerine prototipler gönderdi.

Video oyunlardaki başlıca engelin oyun kumandalarının karmaşıklığı olduğunu belirten, ancak Natal teknolojisini "tamamen yeni bir dünya" olarak niteleyen Spielberg, "Artık sadece baş parmağınızı değil, tamamen sizi tanıyan bir teknoloji var. Teknoloji kim olduğunuzu biliyor" diye konuştu.

Tanıtım sırasında sistemi geliştiren Britanyalı Peter Molyneux, yeni sistemin sadece yüzü değil, oyuncunun nasıl bir ruh halinde olduğunu ve tepki verdiğini belirleyen tüm yüz ifadelerini tanıyabildiğini gösterdi.

Microsoft’un "Xbox 360" için geliştirdiği Project Natal adlı yeni kontrol sisteminde kullanıcı joystick veya kumanda aleti gibi hiçbir şeyi tutmuyor.

Joystick’in bizzat oyunu oynayan kişi olduğu sistemde, televizyonun altına yerleştirilen bir alıcı (iki mikro kamera ve bir mikrofon) oyun konsolu kullanıcının yaptığı her hareketi, her mimiği ve her sesi algılıyor. Kullanıcı menülerde dolaşırken, girmek istediği menüyü eliyle iter veya aşağı-yukarı çeker gibi hareket ettiriyor.
Kullanıcı futbol oyunu oynarken şut çekmek için kumanda aletinde kareye basmak yerine gerçekten bir topa vurur gibi yapıyor, ileri derecedeki hassasiyeti sayesinde Project Natal, kullanıcının her hareketini algılayabiliyor ve oyundaki karakterine yansıtabiliyor.

Her geçen gün teknoloji ile ilgili yeni buluşlar, yeni gelişmeler insanlığın hayal gücünü iyice zorlamaya başladı..

Bu buluşun ve bundan sonrakilerin insanlığa yararlı şeyler sunmasını dilerim..

selma er.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 90
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 2461
Kayıt tarihi
: 30.01.09
 
 

Merhaba, Marmara Ünivesitesi İşletme Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler mezunuyum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster