Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '18

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
64
 

Kumdan Pastalar

Bugün doğum günü çocuğuyum.

Astrologlar der ki; sahilde 70 yaşında birinin kumdan kaleler yaptığını görürseniz o kesinlikle bir Oğlak burcudur. Çünkü Oğlaklar yaşlı doğar genç ölür.

Yetmişe otuz kala o çok sevdiğim kumlardan doğum günü pastası yaptım ben de kendime. Mum yerine bir tutam deniz kabuğu, bir demet yonca, çokça umut serptim üzerine. Ayaklarım soğuktan kızarana kadar dans ettim suyla.

Tango yapmadım ama yine de gayet stratejikti attığım adımlar çünkü benden daha zekiydi dalgalar.

Kim kimi yendi bilmiyorum ama kırk yıl önce bugün saat: 16.30'da Zeynep Kâmil'de "seni yenecem hayat" diye cırlayarak gelen bir ben var benden içerü... Hayatı yenip n'apacüksem?

Kumdan pasta fikri hoşuma gitti ve ömrüm olduğu sürece yapacağım bunu. Hem çok zevkli hem de sıfır kalori. Yaparken ve izlerken çok farklı şeyler düşünüyorsunuz. Herkesten ve her şeyden uzak koskoca sahilde siz ve deniz. Kumdan pasta yapmak için bir suç ortağı bulamadım ama belki bir gün kumdan kaleler yaparken bulabilirim.  

Bugün hava yağmurlu olacaktı aslında. Ona rağmen içimdeki çocuk "gideceksin" dedi o kumsala. Bir de şemsiye almıştım yanıma sırf bozulmasın diye kumdan pasta. Ayaklarımı uzatmış denizi izlerken dalgalar belirmeye başladı birden. Yağmurun habercisi gibiydiler.

Aklıma bu yıl Karadenizde batan gemi ve içindekiler geldi. Bir doğum gününde akla en son düşecek şeydi belki. O an denize girmek geldi içimden. Girsem girerdim çünkü su çok güzeldi. Ben yaz kış denize girerim yeterki rüzgar ve dalga olmasın. Postallarımı ve çoraplarımı çıkarıp suyla buluştum. Gidip dönemeyenlerden haber getirmiş gibiydi. Mutlu muydum mutsuz mu bilemedim.

Aklımda kalan tek şey suyun güzelliğiydi. Sahi bir de yeni bir yaşa girmiştim. Yaşıma sırıl sıklam girmiştim.

Ve sonra Attilâ İlhan dedi ki;

"İki beyaz martıdır ellerinle gelirsin
gizli bir yerinden tutuşmuştur yanar
kederinle gelirsin
yorgun bir yelkenliyim hayatının ufkunda
intihar ihtimali gözlerinle gelirsin..."


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 111
Kayıt tarihi
: 24.10.17
 
 

Ege'li biri... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster