Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Şubat '07

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
649
 

Kümesteki kazlar

Kümesteki kazlar
 

İsyan ediyorum.. Bu ülkede sigara içinler kümesteki kaz mıdır? Sürekli vergiler zamlar.. Zaten şunun şurasında (ne demekse) verginin %yetmişbeşini bizim gibi sigara , alkol ve akaryakıt kullananlar ödüyor.. Geriye kalan % yirmibeşini ise anlı şanlı şirketler, holdingler, serbest meslek sahibi olanlar ve ticari işletmeler ödüyor.

Benim tükettiğim her ne ise kayıt altında iyi vatandaş olmanın bedelini ödemek zorunda mıyım?. Sözde böyüük (!)şirketler , holdinglerin karlılık oranları artarken neden ödedikleri vergiler artmaz.. Neden muhasebe ve mali işler ile uğraşanlar patronların daha az vergi ödemeleri için kılı kırk yararlar. Malum günümüzün popüler mesleği olan muhasebe ve mali işler ile ilgili arkadaşlar nasıl yastığa baş koydukladrında huzur ile uyuyabilirler..

Aldığım maaş alicengiz oyunları ile düşük gösterilen enflasyona endekslenirde ; ödediğim vergi ve harçlar çığ gibi büyür. Sözde vatansever sermaye mısıra daha fazla kâr etmek için kaçarda bu ülkeden ;ben niye çakılı kalırım gemilerin bağlandığı babalar gibi bu limana.

Sermayenin egemen olduğu basın sektörü gerçekleri yazamaz ; karşılığını alır bir şekilde , ben neden o gazeteleri okur tv leri seyrederim.. Özgürlük ve bağımsızlık en temel değerdir medya çalışanı için , vatandaş için benim için ; ben haykırırım meydenlarda ama bir iki sütundan başka yer bulmaz gazetede.

Ben yurttaşım , herkes satar benim geleceğimi ; özelleştirmeyi çıkış olarak süsleyerek , i çtiğim sigarada , kullandığım benzinde maaşını öderim bezirganların . Bir büyük ninni söyler televizyonlar, gazeteler ben rüya görürüm süslü sofralarda.. Rüya biter gerçek acı bir şamar gibi patlar suratıma uyandığımda çok geç olur .

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sayın yazar; neredeyse tüm dünyada sigara ve alkolden alınan vergi çok yüksektir.akaryakıt için de aynı şey geçerli.kendi adınıza haklı olabilirsiniz. peki size soruyorum.meclisten çıkan sigara yasağı hakkında ne düşünüyorsunuz.bende bu konudaki fikirlerimi kendi blog sayfamda yazdım.lütfen okuyun ve fikirlerinizi bizimle paylaşın sevgilerimle

ERDEM AKBABA 
 05.01.2008 11:21
Cevap :
http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=8451 Sorunuz ile ilgili yeni blogumun linkini veriyorum. İlgine teşekkür ederim.  05.01.2008 23:09
 

AKP, doğrudan vergileri artıracağı ve dolaylı vergileri (KDV) azalatacağı vaadiyle gelmişti. Tam aksini yaptı. kuyumcu, muhasebeci, doktor, avukat vb. kişilerin ödedikleri gelir vergisi, asgari ücretlilerden hallice. Fakat bazıları 500.000 dolarlık villalarda oturuyor. habire ev alıyorlar.

Serkan Dilek 
 04.03.2007 8:03
Cevap :
Doğru söylüyorsunuz,bende tam olarak bu çelişkiye vurgu yapmak istedim.Günümüzde verginin %75' petrol ürünleri,sigara ve alkollü tüketim mallarından alınıyor ise ve hükümetler her ihtiyaçları olduğunda kümesteki kazları yolmaya devam ediyor ise bunu dile getirmek çok doğal..  04.03.2007 13:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1114
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 825
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster