Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Temmuz '13

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
688
 

Kumrular 4

Kumrular 4
 

Bizim kumrular da işte böyleydi


Bazı sözcükler ılık bir esinti gibi sevgiyle işler içimize. Kumru sözcüğü de bu duygu yüklü sözcüklerdendir. “Kumrular gibi” deyişini duymuşuzdur. Uyumlu sevgilileri niçin kumrulara benzetiriz? Bin bir sebep sayılabilir. Burada, internetten de yararlanarak birkaçını yazalım:

- Kumrular hiç bir zaman eş değiştirmez.

- Kumru kolay memnun olur.

- Kumru kendi içinde bulunduğu durumlara uyar.

- Kumru hiç bir zaman başkasının yuvasına girmez.

Kumrular gibi sevişmek, kumrular gibi koklaşmak yaşını çoktan aştık. Kumru da güvercin de beslemediğimize göre bu yazıyı neden yazıyorum dersiniz?

Aslında yazmasam da olur kabilinden bir yazı bu. Ama öncesi var. Önceki yazılar hatırına…

25. 08. 2011’de Kumrular 1’i, (http://blog.milliyet.com.tr/kumrular--1-/Blog/?BlogNo=322908),

25. 08. 2011’de Kumrular 2’yi (http://blog.milliyet.com.tr/kumrular--2-/Blog/?BlogNo=322910),

15. 09. 2011’de Kumrular 3’ü (http://blog.milliyet.com.tr/kumrular-3/Blog/?BlogNo=325899) yayınladım.

Önceki yayınları şöyle gözden geçirdim. Gördüm ki heyecan gittikçe düştü. Buna paralel olarak tıklanma sayısı da düştü.

Ara not olarak da yazayım: başlıklar hiç de güzel olmamış. Öyle 1-2-3 sayıları yerine ilgi çekici başlıklar olsa. Örneğin Kumrular Kargalara Karşı, Kumru Gibi Vefalı, Kumrular Gibi Koklaşmak Varken… Bu yazıya da bile bile sevimsiz bir başlık yazmak zorunda kaldık: Kumrular 4

Kumrular 4 hiçbir şey çağrıştırmıyor. Ne sevgilileri, ne sevdaları, ne aşkları…

Böyle lafı dolaştırıp duruyorum. Yazılarda giriş bölümüne evet, ama bu kadar dolaştırmak…

23 Haziran 2013 Pazar İstanbul’a hasta görmesine gitmek için odadan çıkmak üzereyken bir kumru sesi duyduk. Oğlum Fuat’ın dediğine göre erkek kuş dişi kuşunu çağırıyor. Yuva bulduğunu, hemen gelmesi gerektiğini söylüyor. Oğlumu tanımayanlar bu sözleri yadırgamıştır belki; ama öncesini bildiğim için pek şaşırmadım. Ben dönüşte şaşırdım.

Aynı gün akşam eve dönünce kapalı pencereleri açtım. Yatak odamızdaki pencereler cam kapı biçimindedir. Önlerinde balkon demirleri de var onun için bu odaya balkon oda diyoruz. Kapıyı açar açmaz içim pırrr etti. Kuş kanatlanıp uçtu gitti. Köşede yumurtayı gördüm. Şimdi bile yumurtayı görüyorum. Hemen kapıyı kapattım. İnşallah henüz kurulmakta olan yuvayı engellemiş olmam diye düşündüm. Bir kere daha Fuat’a maşallah dedim. Durumu Fuat’a anlatacaktım ki onun geçen senelerdeki sözleri aklıma geldi. Kuş yumurtasını bırakmazmış. Gerçekten bırakmadı. Pencerede denizlik denen bir kısım var ya, o kısmın köşesine Nurhayat ahşap kornej parçası yerleştirmişti. Bu parça kumrulara beşik olmuştu. İşte bir kere daha beşik oluyor.

Geçen yıllar bir fotoğrafçı gibi uğraşıp fotoğraf çekmeye çalışmıştık. Bu kez uğraşmadık. Kapıyı hiç açmadık. Bir ara Nurhayat onlara yem verme arzusuna kapıldı. Fuat’ın sözleri aklıma gelerek kabul etmedim.

Bu sıcakta balkon odanın kapısını, kumrular hatırına açmadık. Diğer pencere/kapı yarım açılıyor ancak. Kumruların o kadar hatırı olsun.

Nurhayat geçen yıllarda camın alt köşesine yapışık olan kâğıdın anahtar deliğinden biraz daha büyük bir kısmını yırtmıştı. Bu delikten kumruları gözlemeye başladık.

Sabahları kumru eşini çağırıyor. Çok geçmeden geliyor. Ben erkeğini dişisini ayırt edemediğim için kumru diyorum sadece. Akşam üzerleri de çağıyor. Anlayacağınız nöbetleşe yumurtaların üzerine oturuyorlar.

10 Temmuz 2013’te, onbeş günde bir gelen yardımcı hanım yavruyu görüyor. Birkaç gün sonra ikinci yavruyu da görüyoruz. Demek ki 18. Günde civciv çıkıyor. Yumurtaları birkaç gün ara ile yapıyor kumrular.

Aslında bir kamera taksaydık iyi olurdu; ama böylesine bir becerimiz yok. En azından bir gelişim güncesi tutabilirdim. Onu da yapmadık.

Gözlediğim şu oldu: kumru güneşi arkasına almıyordu. Işık yavruların üzerinde oluyordu. Ayrıca yavruların gagaları da kumrudan yana oluyordu. Hava kararmaya veya soğumaya başlayınca yavruları altına alıyordu kumru. Hala kumru deyip duruyorum. Ayırt edemedim bir türlü. Esmer olan sanki erkek kumruydu gibime geliyor…

18 Temmuzdan sonra nöbet işleri aksadı, acaba eşlerden birine bir şey mi oldu diye geçti içimden. Yavrular çok kısa aralıklarla yalnız bırakılmaya başladılar.

23 Temmuzda kanat kıpırtılarını gördük. Bir tanesi çok zayıftı; ancak birkaç güne o da kanat çırpmaya başladı.

25 Temmuzda beşik dediğimiz kornej bölümünden denizlik bölümüne gelmeye başladılar. Çok geçmedi balkon demirlerine çıkıverdiler. Bu arada ana kuşun uğradığını pek görmüyorduk. Ancak pek emin olamadığımız bir durumu açıklayayım: Dün çatı gölgesi pencereye düştü. Gölgede arada bir hareketlilik vardı. Bir kuş siluetiydi bu. Devamlı aşağıya bakıyordu. Bu ana kumruydu desek yalan demiş oluruz. Kim bilir?

Bugün, 30 Temmuz 2013 Salı günü küçük kumrular yuvalarından uçtular.

Kumrucukları uçarken görmek isterdik. Ama göremedik. Sabahleyin boş beşikle karşılaştık.

Fuat’ın dediğine göre bir müddet beraber uçacaklarmış. Sonra her biri ayrı arkadaş edinecekmiş.

İnsan bir garip oluyor. Öyle aşk maşk yok bu gariplikte. Bir gelişim sürecine şahit olduk. Köşelerindeyken kısmetlerinin gagalarına gelişlerine şahit olduk. Annelik duygusuna, bir yetişme sürecine…

Doğadan, canlılardan, hayvanlardan, kuşlardan, kumrulardan alacağımız çok şeyler var.

Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli, 30. 07. 2013

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar Sabahattin Hocam. Kumrular(4) yazınızı büyük bir keyif alarak zevkle okudum. Kaleminize ve gönlünüze sağlıklar dilerim. Bu kumru ailesini gerçekten çok güzel takip etmişsiniz. Kumruların paylaştığınız özelliklerine bakacak olursak, gerçekten bu kumrulardan öğreneceğimiz ciddi konular varmış. Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.

Recep Altun 
 31.07.2013 22:14
Cevap :
Merhaba, Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim. Hayvanlardan, kuşlardan, kumrulardan alacağımız dersler vardır. Hayırlı günler dileğiyle.   01.08.2013 12:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 167
Toplam yorum
: 285
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 641
Kayıt tarihi
: 29.03.11
 
 

1943'te Trabzonda doğdu. Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen okulunu bitirdikten sonra girdiği Bursa ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster